Baljefisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lise HJ — 19. april 2013, 10:16

Hej alle,

Jeg er ny her på siden.

Jeg har i noget tid leget med tanken om et akvarie, men jeg er også lidt bidt af en gal havedam. I mine forældres sommerhus anlagde jeg forrige sommer en havedam på ca. 1000 liter hvor der går nogle guldfisk, hvilke jeg har stor fornøjelse af.

I forbindelse med at vi har købt hus med have har jeg fået mulighed for selv at anlægge havedam. Dog går de bekymrede overvejelser på når man får børn om et par år, at de kan jo falde i sådan en ting. Så vi er nået frem til at en form for fake whiskeytønde/balje kunne erstatte havedammen. Jeg går nemlig også og planlægger at starte et akvarium, da jeg har overtaget et 54 liters fra en ven der skulle flytte.

Så det korte af det lange er egentlig, at jeg har svært ved at finde ud af hvilke fisk jeg kunne putte i sådan en whiskeytønde/balje, som der også skal kunne gå i et 54L akvarium om vinteren. Det må gerne være en ret farverig fisk, men da jeg regner med ikke at have "låg" på, skal det være en der ikke springer ud.

Forslag modtages meget gerne. Og hvis der er noget i min plan der er dumt, så modtages kritik også meget gerne.

sira666 — 19. april 2013, 10:44

hvis du er bange for at børnene falder i så sætter du da bare et net op omkring? så holder du også katte væk og fuglene vil ha svære ved at snuppe fiskene

Lise HJ — 19. april 2013, 12:07

Vi har i mine forældres sommerhus været nødt til at hegne havedammen grundigt ind sidste sommer, da der desværre forsvandt fisk og der var tydelige skader på dem der var tilbage. Det ødelagde til gengæld også en stor del af nærkontakten med fiskene, så jeg vil helst ikke have en havedam jeg er nødt til at sætte et fysisk hegn, som kan holde små børn ude, omkring.

sira666 — 19. april 2013, 12:23

hva med en slags hegn med en låge 1 meter fra kanten? så kan du gå ind og holde kontakten og styre om dine børn kommer med ind eller ei?

greg — 19. april 2013, 12:34

Hvad med en form for låg, evt af Rio-net? (svejst armeringsnet)

bare en tanke jeg selv har rodet med mvh Frank

Seatramp — 19. april 2013, 12:45

Næsten ligemeget hvad du stiller op over jordhøjde vil bundfryse om vinteren, og derfor vil det være (medmindre du udstyrer det med varmelegeme) en sikker død for evt. fisk:(
Andre der har haft de samme betænkligheder ang. børn (forståeligt nok), har monteret et "rivanet" (støbenet) 10-20 cm under vandoverfladen, hvilket giver en "faldsikring" for nysgerrige unger, og samtidig giver en vis beskyttelse for fiskene imod fiskehejrerne;)

Lise HJ — 19. april 2013, 12:49

Som skrevet i første indlæg:

Så det korte af det lange er egentlig, at jeg har svært ved at finde ud af hvilke fisk jeg kunne putte i sådan en whiskeytønde/balje, som der også skal kunne gå i et 54L akvarium om vinteren. Det må gerne være en ret farverig fisk, men da jeg regner med ikke at have "låg" på, skal det være en der ikke springer ud.

Jeg ved godt sådan en tingest vil bundfryse. Bassinet hos mine forældre havde sidste vinter 40 cm is og vi var oppe og hugge det fri en gang om ugen på trods af luftpumpe. Derfor vil det selvfølgelig være nogle fisk der kommer ind om vinteren.

Den alternative løsning med rivanet under vandoverfladen lyder til gengæld spændende, den har jeg ikke hørt om før. Men ser det ikke "grimt" ud?

Lise HJ — 19. april 2013, 12:52

Frank, du fik lige smuttet indenom, men også tak for indput 🙂

Er der nogle der ligger inde med billeder af dam med sådan et slags net i, så man kan se helhedsindtrykket?

K-_Christensen — 19. april 2013, 13:24

en paradisfisk/makropode vil være en oplagt baljefisk
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10795 🙂

MJensen_Kbh — 19. april 2013, 14:55

...har ikke selv børn endnu, men er forældre blevet så bekymrede at de ikke tør lade deres børn lege??
Jeg er vokset op i et hus med en å i enden af haven, samt skov til flere kanter og jeg har da altid fået lov til at lege i å og skov - og er da også røget i vandet nogen gange, men at være bange for en lille havedam lyder da voldsomt overbeskyttende i mine ører?

Lise HJ — 19. april 2013, 15:10

Tjah, det ved jeg ikke om jeg er?

http://gentofte.lokalavisen.dk/lille-pige-druknet-i-havedam-/20100412/artikler/100419882/1010

Og hvis du går på google kan du finde flere historier.
Selvfølgelig kan der ske ulykker alle steder, men foretrækker min have er et sikkert sted. Også for en 1-årig der tumler lidt rundt.

Men det var egentlig slet ikke en diskussion om, om det var sikkert at have en havedam med små børn i haven. Jeg vil i stedet gerne have konstruktive forslag til hvilke fisk der vil egne sig til en wiskeytønde/balje om sommeren og et 54L akvarie om vinteren.

MJensen_Kbh — 19. april 2013, 15:13

Fair nok - jeg læste dit "Dog går de bekymrede overvejelser på når man får børn om et par år, at de kan jo falde i sådan en ting" som at du var i tvivl om det var noget man skulle være bekymret om 🙂

Seatramp — 19. april 2013, 18:54

Jeg har guldfisk og en karpe (aner ikke hvilken latinsk betegnelse de har) gående i dammen året rundt, men der er 54L nok temmelig meget i underkanten til overvintring frostfrit...
Som nyindkøbte "babyer" kan det måske lade sig gøre det første år, men derefter nej...
Så ingen reelle forslag til det:(

"Rivanettet" bliver hurtigt patineret, og set fra sideperspektiv syner det ikke...står du over det er det synligt, forhåbentligt;)
Lader du nogle planter vokse igennem/på det, falder det meget naturligt ind, og fiskene har stadig plads til at komme op og sole sig i vandoverfladenB)

Og hvad angår børn og vand, giver jeg dig helt ret..."Better safe, than sorry"....af samme grund gik vi til babysvømning med vores børn:)

Lise HJ — 20. april 2013, 06:57

[citat]en paradisfisk/makropode vil være en oplagt baljefisk
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10795 🙂[/citat]

Jeg vil kigge efter sådan en så 🙂

Lise HJ — 20. april 2013, 07:00

[citat]Jeg har guldfisk og en karpe (aner ikke hvilken latinsk betegnelse de har) gående i dammen året rundt, men der er 54L nok temmelig meget i underkanten til overvintring frostfrit...
Som nyindkøbte "babyer" kan det måske lade sig gøre det første år, men derefter nej...
Så ingen reelle forslag til det:(

"Rivanettet" bliver hurtigt patineret, og set fra sideperspektiv syner det ikke...står du over det er det synligt, forhåbentligt;)
Lader du nogle planter vokse igennem/på det, falder det meget naturligt ind, og fiskene har stadig plads til at komme op og sole sig i vandoverfladenB)

Og hvad angår børn og vand, giver jeg dig helt ret..."Better safe, than sorry"....af samme grund gik vi til babysvømning med vores børn:)[/citat]

Jeg skal helt klart have kigget mere på den der netløsning. Og ja, vil også mene at guldfisk ikke egner sig. Dem kunne jeg selvfølgelig sætte op til de andre i mine forældres sommerhus og så bare have noget helt andet i akvariet.

Kan se vi deler holdning til det med børn 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.