Så fik jeg besøgt den blå planet

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #642531 — 31. marts 2013, 20:59

Spændende må man sige. der var desværre alt for mange homosapiens.
man kan godt syntes at ens akvarie er skrumpet lidt efter sådan en tur.
bare lige til info så vejer deres største akvarierude 60tons!!
tag der hen og kik men vælg en dag med færrer besøgende

lige et billede af en velkendt fætter på 40cm

THORLEIFDK — 1. april 2013, 09:17

Jeg var heldigvis inde og se det før der blev lukket op for offentligheden..og der var vist nogen lunde samme antal:D dog var jeg mindre begejstret for sammensætningen i det akvarie*skeptisk*

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

stausholm — 1. april 2013, 10:26

ja der vil da komme kryds bland tropheus´erne.. er der andre der vil krydse ??

jon hare — 1. april 2013, 14:28

thorgaard — 1. april 2013, 22:11

Der var desværre en del småfejl, hist og her. Vil bare nævne 3:
1- Julidochromis dickfeldi´s infotavle var hos malawierne(synes egentlig ikke jeg så den i
Tanga-akvariet!??!)
2- I Grotten var der et akv. som viser forskellige fisk´s evne til at kommunikere vha. lysende
bånd eller pletter. Der skulle have været Blå Neon, Alm. Neon, Lygtefisk og Glødelystetra.
Men der var kun Rød Neon. Come on, det er Nordeuropas største Akvarium, det er ikke godt nok.
3- I det store akvarie med scalare og Flagcichlider, var der en del forskellige varianter, men
det var ikke så meget det, nej det er plantsammensætningen, der er fra mindst 3 forskellige
kontinenter. Det forstår jeg ikke, når alle fiskene er fra Amazonas!!

Men ellers et dejligt sted jeg klart kommer til at bruge en del.

molm — 2. april 2013, 11:25

tja tjo, i princippet enig i det med sammensætningen. Hvem vil dog have tropheusunger fra det akvarium, med mindre man kan leve med den store risiko for krydsninger. På den anden side, hvis man vil præsentere søen for et bredt publikum, er man måske nødt til at gå lidt på kompromis frem for at præsentere den 100 pct. rene biotop. Det gælder jo ikke kun de mange geografiske kompromisser, men også biotop og vanddybde samt fødesøgning. Særligt det sidste volder jo ofte problemer fordi planteæderne kan få det svært, når der også fodres med animalsk føde. Jeg synes de er sluppet fantastisk godt fra opgaven og bemba og ikola er flotte eksempler på en populær art, i øvrigt nogle helt vilde bånd på de bembaer når man tænker på, hvad der ses i handlen. Jeg var i øvrigt lidt paf over det store antal unger der allerede suser rundt i akvariets øverste lag og tænkte lidt over, hvordan de egentlig får fanget overskudsunger ind, for de kødædende fisk i akvariet havde vist ikke rigtig taget opgaven alvorligt. Jeg glæder mig personligt til mange timer derude når først det store rykind har lagt sig, og måske endda om et par år når mange af især saltvandsfiskene har fået lidt størrelse.

Luffe — 2. april 2013, 12:55

Låner lige tråden til at gøre opmærksom på at jeg har arrangeret en "behind the scenes" rundvisning til os her på siden en 1.maj, der er stadig få pladser tilbage, send mig en pb eller læs her på siden i min egen tråd under arrangementer.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.