Fandt kampfisk på køkkenbordet.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Malenelykke — 30. marts 2013, 14:23

Hej alle sammen..

Da jeg vågnede i morges fandt jeg min kampfisk han liggende ved siden af akvariet hel sort (normalt er han blå) og indtørret..

Kan det virkelig passe en kampfisk kan hoppe ud af akvariet, hvis der ikke er låg på?
Og hvad får en kampfisk til at hoppe?

heidi48 — 30. marts 2013, 15:01

Ja det er før set at kampfisk kan hoppe ud af akvariet, hvis der ikke er låg på, men hvad der får dem til det kan jeg ikke lige sige.

saads — 9. maj 2013, 12:16

yup.. skete for mig næsten hver gang jeg skulle fodre dem i mit gamle 54l akvarie har nu et 112 liters og har med vijle ikke fyldt det op til toppen på grund af de kampfisk har det med at hoppe ud.. det os pisse svært at fange dem igen ^^ de spræller rundt over det hele

Dalby — 9. maj 2013, 12:34

jeg har prøvet lidt det samme, som knægt havde jeg et akvarium med bla. kampfisk , så en dag manglede jeg en som jeg fandt på gulvet bagved akvariet , den var tydeligvis hoppet op selv ..🙁

Mr.Frog — 9. maj 2013, 14:34

Helt normal opførsel.
Låg på eller højt til kanten.

Sølz — 9. maj 2013, 15:38

Helt normal opførsel, hvilket også er beskrevet i artsbeskrivelsen;)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.