yngle akvarium malawi

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kongelonge — 28. marts 2013, 14:47

Hej

Jeg har et 54 liters akvarium, hvor jeg gerne vil kunne tage mine Malawi op i når de går med unger. Jeg tænker at dele det på midten så der er 25 L til hver, men mit spørgsmål går på, hvordan laver jeg det nemmeste.

Der skal være et fælles varmelegeme, og et fælles pumpe system, som kan køre selvom der går unger... så de ikke suges ind i pumpen.


Tænker lidt om man kan lave sådan noget her, hvor man så pumper vandet over en kant og ned, også har lidt mindre vand i delene under.

cpdk — 31. marts 2013, 23:42

Hej jeg har et akvarie ligesom det du har tegnet og rumdelerne er hmf filter måtter og i samlingen er der sat tandstikker i måtterne til at holde dem sammen, 2 styk tjekkiske stigerør omme ved varmelegemet. det fungerer fint.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.