112 L akvarie på antik skænk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

fiskiden — 22. marts 2013, 23:28

Kære Akvarister

Jeg har netop anskaffet mig mit aller første akvarie (112 L).

Jeg tænkte at det kunne stå perfekt på min skænk:



Men efter at have hældt lidt vand i lagde jeg mærke til at der kommer ringe i vandet når jeg går forbi skænken.. og jeg bliver derfor i tvivl om hvorvidt den kan holde til at have akvariet stående..?

Skænken har 3 låger. Der står bare noget foran den sidste låge så jeg har kun kunne tage billede af 2/3 af skænken :-)

Skænken er købt via noget antik og jeg kan sagtens sidde på den (vejer ca 80 kg) uden der sker noget..

Vil I vende at jeg kan fylde vand i resten af akvariet eller skal jeg afstive skænken eller købe mig et rigtigt akvariebord? Synes bare ikke jeg har kunne finde et akvariebord som også ligner et almindeligt møbel og dermed blender ind.

Tusind tak!

Mr.Frog — 22. marts 2013, 23:45

Jeg ville ikke være nervøs med den skænk.
Synes den ser fin stærk ud.

Der skal ikke ret meget til, at lave ringe i vandet. Slet ikke på den der slags gulve.

Hvis underlaget buer, altså selve skænkens topplade, eller akvariet gynger meget. Så er det noget andet. Og der skal du være mere obs på det.

Templewind — 23. marts 2013, 00:17

Det ville jeg ikke være bange for. 😉

Som Mr. Frog skriver kan det lige så godt være gulvet, der giver sig lidt... Men bordpladen skal være helt plan, ellers kan glasset stå og vride sig og få revner... Det vil man helst ikke have 🙂

fiskiden — 23. marts 2013, 00:44

Tusind tak for de hurtige svar!! :-) Det er rigtig godt at høre!

Jeg forsøgte at vippe akvariet inden jeg hældte vand i min det stod helt fast, så det må vel betyde at pladen er jævn. Men jeg ved ikke om det ændrer sig nu der står 112 kg på den, men pladerne i skænken virker ret solide :-)

Nu er akvariet i hvert fald næsten fyldt op og varmelegemet kører og der er kommet bakterier i så jeg kan komme planter i, når temperaturen er til det :-)

Måske skal jeg overveje at stabilisere skænken på sigt..? eller lægge en plade på toppen som man kan male.. eller er det fjong som det er?

Mr.Frog — 23. marts 2013, 00:48

#4
Det ser også ud til, at være helt fint på skænken, det var mere for, at så ved du/andre det næste gang 😉

fiskiden — 23. marts 2013, 01:02

ok super fedt tusind tak for hjælpen! :-)

fiskiden — 23. marts 2013, 03:31

Nu opdagede jeg lige at jeg kan stikke hvad der svarer til halvdelen af et postkort under midten men ikke ude i siderne.. det betyder vel at der er steder på midten, hvor akvariet ikke støttes af skænkens overflade..?

Templewind — 23. marts 2013, 09:30

Jeg tror ikke det betyder så meget, hvis bare akvariet står helt stabilt... Det er værst hvis underlaget vrider sig lidt, så kan revnerne opstå under vandets vægt. 🙂

TinneG — 23. marts 2013, 12:16

Jeg tror nu nok jeg ville sætte et par støtteben under midten.

Mr.Frog — 23. marts 2013, 12:45

Det er meget lidt, det er helt normalt
Det vigtigste er, at akvariet står fast på hjørnerne.
Bundrammen beskytter det også for eventuelle ujævnheder i skænken, og akvariet er relativt smalt.

Fortsæt bare 🙂

Mr.Frog — 23. marts 2013, 12:51

Dit akvarium vejer nok omkring 140-160 kg ialt.
Bundgruset vejer 1.6 kg pr L. Lampe og glas vejer også med.

fiskiden — 23. marts 2013, 13:41

Tusind tak for de gode svar! Det virker som om at jeg ikke behøver at bekymre mig mere om hvorvidt der kan ske noget med akvariet når det står på skænken?

Akvariet ser her på dag 2 således ud (der er kommet lidt flere planter og nogle sten og træ):



Jeg ved ikke om jeg skal oprette en ny tråd for at få hjælp til de kommende spørgsmål, men jeg prøver lige her og så må I jo endelig rette mig:

- Hvilke andre planter kan I anbefale? Det er sikkert en meget individuel ting, men lige nu vil jeg selv skyde på at der er for få planter også ift CO2 etc..?
Skal bunden være helt dækket af planer eller hvad er bedst?

- Hvordan planter man bedst planterne? Jeg har fået anbefalet at købe nogle engangs vaskeklude og lægge dem under planterne, så planterne kan slå rødder i dem.
Ellers har jeg lagt gødningkugler under planterne jeg har sat i. Jeg synes det er ret svært at få alle rødderne under grusset og få planten til at sidde ordentligt, men det kan være det hjælper hvis jeg bruger engangskluddene?

- Jeg har ikke sat en bagbeklædning på, da jeg synes det er pænest sådan her, men væggen akvariet står op af er hvid og det har jeg læst mig til at hvid stresser fiskene. I akvariebutikken sagde det var fint hvis jeg bare planter nogle høje planter bagerst.. Kan I anbefale nogle særlige planter til det formål? og kan jeg godt lade være med at have en bagbeklædning?

- Jeg har fået at vide at jeg på mandag kan købe de første fisk og sætte i. Lige p.t. har jeg ikke en ide om hvilke jeg vil have. Jeg vil overordnet set gerne have spændende/sjove/underholdende fisk, der ikke er for svære at holde. Sikkert ikke lige til at opfylde haha :-) Jeg tænker i hvert fald en sugemalle eller flere og nogle af de der snegle der ædder snegle, så jeg slipper for snegle der spiser planter problemet.
Kan I anbefale andre fisk til en begynder med høje forventninger til underholdningsværdien? :-D

- Jeg vil gerne have det hele sådan relativt automatiserert :-D Jeg har set at man kan få foderautomater, hvilket jeg klart overvejer. Er der andre løsninger der kan få akvariet til at køre mere selvstændigt?

På forhånd tusind tak!!

Mr.Frog — 23. marts 2013, 16:38

Klippe planterøddernes spidser af til de er 1-2 cm lange, lidt afhængig af hvilke planter og hvor store (brede) rødderne er.
Hvis planterne kan leve under forholdene de får, så skal de jo lige have lov til, at sætte sig lidt de næste par uger.

Plant den med et lille mellemrum, så alle skuddene ikke sidder i en meget tæt samlet klump.

Jeg plejer, at klippe rødderne til, brække lidt ud i planterne inden jeg sætter dem. Så stimulerer det til de hurtigt sætter nye rødder og lidt til bredningen.
Og fjerner alle døde og delvis døde plantedele, så vidt det er muligt.
Så planterne ikke bruger så meget energi på, at forsøge at holde liv i dele der alligevel dør ud eller bliver grimme.

Kender ingen der bruger klude, kun til karse 😀

Templewind — 24. marts 2013, 04:45

Nu ved jeg ikke om du har en have, eller hvor havevant du er.... men jeg synes ikke almindelige haveplanter og akvarieplanter er så forskellige i den måde man behandler dem på... Man planter jo heller ikke sommerblomster i een stor klump... 😉 Så bare brug din sunde plantefornuft i akvariet også... det har virket fint for mig ihvertfald... 🙂

Jeg synes valisneria er superflotte som baggrund... men der er sikkert en masse andre planter, der også kunne bruges... smag og behag... 😉

fiskiden — 24. marts 2013, 20:14

Jeg har ikke have desværre men jeg forstår hvad du mener :-)

Tak for planteforslaget! Jeg har købt 3 valisneria og stillet bagerst :-) Tusind tak for det gode forslag!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.