kampfisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Elise — 4. marts 2013, 11:42

Hej

tænkte om der var nogen der ville hjælpe en nybegynder med et par spågelsmål om kampfisk.

Jeg har i mit 100 l. akvarium 10 zebra fisk - 6 neonfisk - 6 guppyer + noget yngel - 2 maller - 2 rejer og 1 kampfisk han.

Nu er det at jeg tænker på om jeg kan give ham 2 hunner ? Har først hørt at det ikke kan lade sig gøre med mindre man har et ekstra akvarium til hunnerne så de kan komme væk fra hannen efter parring, men har senere læst at de godt kan gå i samme akvarium bare der er godt med skjulesteder hvad er det rigtige og kunne det lykkes for mig?

Venlig Hilsen Elise

Mr.Frog — 4. marts 2013, 17:01

Har du et billede af akvariet, så vi kan få et indtryk af indretningen ?

Signe6760 — 4. marts 2013, 21:06

Jeg tror godt du kan give ham to hunner, men jeg tror til gengæld de skal akvariet for sig selv, hvis du gerne vil have dem til at yngle. De vil helst have at overfladen er meget stille og han vil nok skulle kæmpe for meget for at holde de andre fisk væk fra reden.

Jeg har en kampfisk og to hunner gående sammen med ti kobbertetra. Han bruger mest tid i sin kokosnøddehule, hvor han ligger i indgangen og kigger ud. Og når han svømmer rundt virker det simpelthen nogle gange som om han stopper op og ryster på hovedet af de små tetraer 😀

Elise — 5. marts 2013, 00:55

Hej og tak for svar 🙂

Jeg kan tage et billed af mit akvarium i morgen men det er ikke indrettet til kampfiske hunner endnu, og jeg mest have dem fordi jeg syntes at det er lidt synd at han er alene, de andre har jo artsfeller, og derfor gerne ville give ham et par hunner, yngler de er det dejligt men gør de ikke er det også fint bare alle fisk trives, og det er jo det jeg er lidt bange for at de ikke vil og derfor spøger jeg jer til råds, men jeg poster et billed af mit akvarium i morgen og så kunne jeg måske også få nogle gode tips til indretning

Hilsen Elise

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.