blødt vand, er det nødvendigt?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Michmallen — 29. januar 2013, 20:02

Hej alle.

Jeg overvejer stærkt at bygge mig en lille akvariereol.
I reolen skal der primært gå dværg cichlider. Men måske også et akvarie med en gruppe L-066 maller.

Jeg ønsker primært at forsøge at opdrætte apistogramma arter samt sommerfuglecichlider(både alm. og bolivianske)
Når jeg læser om disse arter står der ofte at godt kan lide blødt vand med går også gerne i alm. ledningsvand.
Jeg vil helst ikke begynde på alt for meget med at ændre vandværdier, har hverken mod på osmose eller regnvand(ikke muligt da jeg bor i lejlighed)
Kan de opdrættes i alm. ledningsvand, er der nogen der har gjort det?
og hvad med L-66 kan disse opdrættes i alm. ledningsvand?

Jeg har tidligere opdrættet pansermaller, kribensis og div. ancistrus maller arter i alm. vand uden problemer.

Hvis der skal ændres lidt på vandet, kan man så nøjes med katapang blade eller mosege ekstrakt (http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=4766)

Hugo — 29. januar 2013, 20:39

Inden der kan svares, så er du ligesom nødt til at fortælle hvordan dit vand er.
Ledningsvand er ikke bare ledningsvand

Michmallen — 29. januar 2013, 20:41

Jeg har ikke målt det. Det har de vandværdier det nu har i Odense.

Hugo — 29. januar 2013, 20:45

De er forskellige i Odense, der er jo meget mere end et vandværk!

jacob — 29. januar 2013, 20:47

Kontakt vandværket og få værdierne, måske kan det findes på nettet 🙂

Har opdrættet Apistogramma trifasciata i københavnsk postevand, hvilket er ret hårdt. Der er andre arter som også kan opdrættes i hårdt vand, fx A. cacatuoides.

Hugo — 29. januar 2013, 20:48

A. elisabethae har jeg ynglet ved 10dH

Michmallen — 29. januar 2013, 20:50

Ja vores vand skulle desværre være ret hårdt. Men vil det sige at apistrogramma arterne skulle være mulige at opdrætte?

Hugo — 29. januar 2013, 20:51

Nogen af dem vil det sige!
apistogrammaer er jo vidt forskellige og kommer fra mange forskelige faunaer 🙂

Michmallen — 29. januar 2013, 20:53

Jeg tror at cacatuides og viejeta er dem jeg vil prøve først, det er så vidt jeg ved også nogle af de mest almindelige.
Nogen der opdrætter L-maller i alm. ledningsvand

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.