Hvad er der dog sket for min stakkels L134?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Holle — 13. januar 2013, 17:42

Hej.
I morges da jeg vågnede fandt jeg en af mine maller siddende på ruden totalt sønderrevet (rygfinne flænset og halen totalt i stykker samt huden på oversiden nærmest revet af til op omkring rygfinnen - se billede) Den har ind til i dag levet fredeligt og roligt sammen med sine 4 artsfæller og et par ancistrus - men min formodning er, at det er en ancistrus der lige har forsøgt sig med en L134 snack? (L134 på 6 cm og Anc. på omkring 8-9) Har I et bud????

Holle — 13. januar 2013, 17:43

lige lidt flere billeder

Holle — 13. januar 2013, 18:26

Lige til info, så var den altså i live på dette tidspunkt! (Jeg valgte så at aflive den pga. sine skader)

Jan H — 13. januar 2013, 18:51

uden så meget baggrundsviden om dit akvarie vil jeg sige at det ligner et kraftig bakterieangrab, som tit skylds dårlig vandkvalitet og ikke et angrab fra en ancistrus(hvilket jeg i øvrigt aldrig har set i de 7 år jeg seriøst har holdt maller)

Holle — 13. januar 2013, 19:03

Okay, tak for indput - der skiftes ca. 30-40 % om ugen, PH på 7,2 og ingen mærkbar nitrat.
Det er den eneste fisk med de mindste tegn på sygdom - og det er sket på meget få dage

Holle — 13. januar 2013, 19:07

Men hvad kan jeg gøre for at undgå at noget lignende nogen sinde sker igen? Det har sat sine spor...

Jan H — 13. januar 2013, 19:08

men et bakterieangrab går os hurtigt hvis man ikke griber ind og fisken komme til at se ud som din...Har du rodet i bundlaget for nyligt

Jesper Green — 13. januar 2013, 19:11

Jeg har så oplevet alm. Ancistrus angribe og brække/flænse finner på mine slørhaler.
Der kan faktisk findes flere eksempler på arrige Ancistrus på nettet.

Godt den lille fyr har fået fred nu.
Den så ud til at være hårdt ramt.

Holle — 13. januar 2013, 19:11

I forgårs meget lidt - kan det virkelig gøre så meget skade på så kort tid? Føj for fanden

Jesper Green — 13. januar 2013, 19:15

[citat]I forgårs meget lidt - kan det virkelig gøre så meget skade på så kort tid? Føj for fanden[/citat]

Jeg tror det er en af de andre maller.

Har desuden set Ranchu slørhaler sammen med siamesisk algeæder i Plantorama.
Algeæderen havde ædt de fleste skæl fra en af Ranchu'erne og fortsatte men jeg så på 🙁
Det efterlod Ranchu'en med en ryg der så ud som din malles.

Jeg klagede til en ansat som flyttede algeæderen, men ser desværre altid maller sammen
med slørhalerne alligevel 🙁

Jan H — 13. januar 2013, 19:21

jeg det kan det sagtens, specielt hvis du har fået hevet nogen grimme bakterie op af bundlage, og det rammer tit først mallerne da de opholder sig ved bunden, så derfor roder jeg aldrig i mit bundlag på nogen af mine akvarier

#8 måske jeg bare er heldig, for har aldrig oplevet en ancistrus gå til angreb på nogen af mine andre l-maller og har dem da gående sammen i stort set alle mine 20+ akvarier

Jan H — 13. januar 2013, 19:24

Algeæder er jo ikk en malle

Jesper Green — 13. januar 2013, 19:29

[citat]Algeæder er jo ikk en malle[/citat]

Pointen var at skaderne lignede hinanden Jan.


Min Bullers finner efter de første angreb.
Det endte med at hans rygfinne brækkede helt, før jeg opdagede hvem synderen var.
Angrebene skete om natten, men jeg så senere enkelte udfald mod slørhalerne om dagen også 🙁

Holle — 13. januar 2013, 19:31

(det var i forbindelse med slamsugning, så rode og rode - overdrivelse fremmer jo forståelsen *uhh*)
- Der har tidligere været lidt kamp om en af hulerne (den ligger også på "Strandvejen"😎 ) mellem ancistrus og lige præcis den der malle, det var derfor det var min første indskydelse - altså at den måske har været trængt op i krogen inde i mallehulen og så ancistrussen bare har hapset (hvorfor hovedet overhovedet ikke har været ramt)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.