Ny guppy - Er den syg?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Manatee94 — 7. januar 2013, 16:23

Ja, jeg købte nogle nye hunner igår. Og to af hunnerne vrikker lidt mere end de normalt burde. Den ene har ikke rigtigt appetit. Den svømmer op til overfladen når jeg fodrer, men ellers så sker der ikke noget. Den har desuden en hvid prik på siden, og jeg kan ikke rigtigt ane om det er et skæl der har rejst sig (Den fik lidt tæv af en anden hun igår, der ville bestemme hvem der er alfahun i akvariet). Den hvide prik forsvinder ud af syne når guppyen vender sig en smule, men dukker så op igen, så jeg ved ikke hvad det er. Burde jeg hælde lidt svampemedicin i baljen? Hvilke ting burde jeg forberede mig på at gøre? Skal jeg hælde opløst salt i, og skrue akvariet op på 32 grader i 10 dage, og se om det bliver bedre? Jeg har taget den ene hun op af akvariet og ind i en boks for sig selv.

Manatee94 — 7. januar 2013, 16:36

Det skal lige siges at den har nogle små hvide "Bidemærker" fra den stædige madame der ikke vil finde sig i så meget. Kan den måske bare være udmattet eller underdanig over den anden hun? Det er Endlers hybrider.

Jeg vil gerne være velforberedt på tingene, hvis der er symptomer på en sygdom, da jeg ikke ønsker at miste hele min bestand igen.

Jawbreakingtrucker — 7. januar 2013, 16:46

Den kan have mistet et skæl i kampen og så fået svamp.. Det fik et par af mine engang.
Jeg er ikke sikker på hvad jeg gjorde ved det men det har sikkert været en kombineret salt- og varmekur. (den eneste kur jeg bruger) 😉 Dét eller ingenting. 😛

Manatee94 — 7. januar 2013, 16:50

Salt og varme duer ikke på svamp efter min erfaring. Det har en effekt på hvide prikker/fiskedræber, men ikke svamp. Jeg har prøvet at miste 22 guppyer, 1 Ancistrus sp. og 1 C. Aeneus i mit 112 L, i sensommeren. Og jeg tvivler på at svamp kan udvikle sig så hurtigt. Det plejer først at vise sig ved 4. dagen, hos mig, men jeg har medicin mod svamp og inflammation liggende til en nødsituation. 😉

Jeg finder det bare så mærkeligt. Jeg har haft guppyer i 10 år, men jeg har aldrig oplevet så mange problemer med dem, som jeg har nu. Det kan godt have noget at gøre med at de er købt i en dyrehandler og ikke hos en privat som jeg plejede at købe ved.

Manatee94 — 7. januar 2013, 19:04

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.



Så fik jeg filmet den anden. Den har det jo straks langt værre. 1:00 kan i se den tippe helt over. Jeg troede at den var død, indtil at den gav et spræl fra sig.
I starten af videoen tipper den en smule, men spræller igen.

Jeg forstår det ikke helt. De to guppyer opfører sig næsten ens. De er langsomme, tipper som I kan se i videoen, ingen appetit, og så er de umådeligt tynde. Er de "bare" gamle, eller hvad foregår der? Det er ikke svømmeblæren den er gal med, for de svømmer normalt udover dét her der lige er begyndt.

Bruger #844477 — 7. januar 2013, 20:40

Ja dine ny indkøbte hunner har det tydeligt ikke så godt, jeg tror desværre ikke der er så meget at gøre ved det. Hvad de fejler kan jeg ikke fortælle dig, men har set dette før når der er kommet voksne guppyer fra fremmed vand over i andet vand og de dør som regel efter få dage.

Hvis du ikke vil risikere at få noget skidt med hjem til dit akvarie, så vil jeg stærkt anbefale både dig og andre om at have et karantæne akvarie som nye fisk kan gå i den første uge eller to.

Manatee94 — 7. januar 2013, 21:04

Det har jeg skam også. De går i karantæne i 2 uger inden de kommer over i de andre akvarier, den regel har jeg haft hele tiden. Men det undrer mig bare. Jeg hev de her over for sig selv, væk fra de andre 4 hunner. Men jeg har en anelse om at det er en tidlig død, af en masseavlet guppyunge der har gået ved for høje temperaturer for at gro salgsklar hurtigere. Jeg har givet det chance på chance med at prøve en guppyflok fra en dyrehandler, og jeg må bare erkende at det er slut. Det er noget skravl de sælger.

Jeg afliver dem i aften, og holder mig til at købe guppyer af seriøse akvarister. Det er bare utroligt, at kvaliteten er faldet så voldsomt. Jeg har haft guppyer i 10 år, og før i tiden var der aldrig noget problem med dem man købte i de "gode" butikker. Jeg glæder mig dog til at få mine avlsprojekter på guppyer sat igang, så jeg ikke behøver at købe guppyer mere, men bare kan holde mig til den bestand jeg har nu.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.