hvordan ser man en fisk venter unger?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Linnie — 29. december 2012, 19:07
har også lige et par spørgsmål :-)
- ligger de æg, eller bliver ungerne født levende?
- når ungerne er født, hvor lang tid skal de så være for sig selv?
- hvordan ser man forskel på en han og hun (har fået at vide, at fiskene har en finne under maven og hannernes er slået sammen, er tynd og spids og hunnernes er bredt ud som en vifte.. men synes stadig det er en smule svært at se forskel :-)
- lagde lige mærke til at en af fiskene jagtede en anden fisk - er der noget man gøre for at stoppe det, eller skal man bare lade det være?
Hvis i har andre gode råd om unger, yngel, akvariet, fisk eller andet er de mere end velkomne! Det er 8 år siden jeg sidst havde et akvarie, så nogle af tingene er jeg lidt i tvivl om :-)
Villads — 29. december 2012, 19:09
Linnie — 29. december 2012, 19:16
Villads — 29. december 2012, 19:28
Søg på Guppy, platy, sværddrager og molly til at begynde med. 🙂
Linnie — 29. december 2012, 20:23
den ser sådan ud: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSr5rBxQ0nSEjLLHLiBigFbkwviIgEisj_00aRHthSQbn1EEclxNlstYDxjzQ stregerne er bare lidt tydeligere på min 🙂
Linnie — 29. december 2012, 20:25
Hugo — 29. december 2012, 20:31
Linnie — 29. december 2012, 20:34
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.