er mors kampfisk syg eller ej ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

misswinnie90 — 29. december 2012, 02:49

Jeg har et spørgsmål vedrørende min mors kampfisk.
den lægger hele tiden oven på hendes pumpe, og er meget meget lidt aktivt, du kan næsten gå ned og røre den lidt, den flytter sig ikke ud af stedet.

når den så endelig svømmer svømmer den på siden, den svømmer meget underligt, og svømmer ikke som de andre fisk hun har.
jeg er lidt usikker på om den er syg eller ej.

har spurgt vores dyrhandler til råds, poppi i Roskilde men han har aldrig hørt om dette før. og kunne derfor ikke svare mig på det.

den virker til at trives godt, og spiser på live løst når de får mad.

jeg håber virkelig i kan hjælpe mig, for ved at min lillebror vil blive lidt småked af det da det er hans fisk, og vi skal finde ud af om vi skal købe en ny til ham.

m.v.h. Winnie.
Ps hvor godt er Zoo zity i Rødovre at købe fisk ? har været inde og læse anmeldser for der er både og svar på hvordan de er. 🙂

Studtmund — 29. december 2012, 03:46

Hej i henhold til en anmeldelse af zoo city synes jeg du skal tjekke http://www.facebook.com/groups/460703187327629/
😀

misswinnie90 — 29. december 2012, 03:55

mange tak 🙂

mikkel_k — 29. december 2012, 10:40

hvilken slags pumpe er der tale om for kampfisk holder mest af stillestående vand så den søger nok hen over pumpen fordi der er for meget cirkulation i akvariet dog svært at sige uden info akvariestørrelse, hvilken pumpe, hvad der ellers er i akvariet, temperatur osv. jo mere info jo lettere kan du få hjælp 😉

misswinnie90 — 29. december 2012, 22:34

det er et lille et på 19. det er ca. en 11 - 12 fisk i foruden en snegl eller to.
jeg ved ikke hvad pumpen hedder, men det er en vi fik anbefalet til det, af en dyrehandel som går meget op i fisk specielt.

af fisk er der 4 mollyer (sorte) vores kære kampfisk, en sugemalle, og nogen gubbier. Temterturen i vandet er ca. 24 grader. og det er rent hele tiden.

det underlige ved kampfisken er at den svømmer på siden, den svømmer med det ene øje oppe og det andet ned mod bunden. lidt lige som en fladfisk.

mikkel_k — 29. december 2012, 22:59

alt alt for mange fisk i så lille et akvarie denne dyrehandel har rådgivet med hovedet under armen.
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10843 de sorte mollyer. minimum 80l
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10898 kampfisken minimum 54l
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=14165 guppy minimum 50l
sugemallen kræver højst sandsynligt også et langt størrer akvarie desuden stiller disse fisk meget forskellige krav til både temperatur og cirkulation i vandet. så alt i alt ikke så mærkeligt at kampfisken ikke trives tror det er heldigt der stadig er liv i nogle af fiskene.

misswinnie90 — 29. december 2012, 23:07

den ser ud til at trives . og der er ikke mistede nogen siden det blev købt.

mikkel_k — 29. december 2012, 23:12

[citat]Jeg har et spørgsmål vedrørende min mors kampfisk.
den lægger hele tiden oven på hendes pumpe, og er meget meget lidt aktivt, du kan næsten gå ned og røre den lidt, den flytter sig ikke ud af stedet.

når den så endelig svømmer svømmer den på siden, den svømmer meget underligt, og svømmer ikke som de andre fisk hun har.
jeg er lidt usikker på om den er syg eller ej.

har spurgt vores dyrhandler til råds, poppi i Roskilde men han har aldrig hørt om dette før. og kunne derfor ikke svare mig på det.

den virker til at trives godt, og spiser på live løst når de får mad.

jeg håber virkelig i kan hjælpe mig, for ved at min lillebror vil blive lidt småked af det da det er hans fisk, og vi skal finde ud af om vi skal købe en ny til ham.

m.v.h. Winnie.
Ps hvor godt er Zoo zity i Rødovre at købe fisk ? har været inde og læse anmeldser for der er både og svar på hvordan de er. 🙂[/citat] lyder da bestemt ikke som en fisk der trives i mine ører

misswinnie90 — 29. december 2012, 23:28

er du ude på at nedgøre mig både her og på facebook ?!

Bruger #520043 — 29. december 2012, 23:29

Må melde mig enig med #6, alt for mange fisk.
Da jeg først begyndte at interessere mig for fisk fik jeg rådet 1l vand pr cm fisk, har så efterfølgende hørt 2l vand pr cm fisk, og disse er kun vejledende og bestemt ikke noget man helt skal gå ud fra.

mikkel_k — 29. december 2012, 23:36

#9 dette har da intet at gøre med at nedgøre dig. men syns da virkelig at det er utroligt at man prøver at hjælpe folk og så skal beskyldes for at nedgøre dem. men skal da nok holde mig fra at svare på tråde du opretter fremover.

misswinnie90 — 29. december 2012, 23:38

Mikkel det er bestemt ikke det jeg siger, men du sidder og køre på mig både her på facebook. og jeg siger bare hvad jeg ved om de fisk, har aldrig set en fisk der svømmer på den måde, men den leger med de andre, og ser ud til at have det godt. den svømmer bare underligt på siden

misswinnie90 — 29. december 2012, 23:41

Når den altså ikke lægger stille over pumpen

mikkel_k — 29. december 2012, 23:51

for lige at uddybe hvad jeg engentlig mener problemet for kampfisken kan være så tror jeg den har problemer med svømmeblæren som kan skyldes stress pga for meget aktivitet i akvariet og for meget cirkulation fra pumpen og kan også skyldes forringet vandkvalitet pga for mange fisk. bare lige for at opklare hvad jeg mente da budskabet måske druknede lidt i vores lille debat. men er da glad for vi blev enige om at det kun er ment som en hjælp og ikke skulle opfattes som et personligt angreb på nogle af siderne 🙂

misswinnie90 — 29. december 2012, 23:54

mange tak for hjælpen ved du hvad man kan gøre ved det ?
vi har også købt et større akvarium til hende

Frøken med Fisk — 29. december 2012, 23:55

Er enig med de andre.
For mange fisk i så lille et akvarie.
Det lyder som om, at dette kunne have indflydelse på kampfiskens trivsel.

- den trives ikke, hvis den svømmer helt skråt.

Jeg ville afskaffe de andre fisk, og nøjes med kampfisken og måske evt nogle små otocinclus istedet.

mikkel_k — 30. december 2012, 00:04

Desværre siges det at der ikke er meget at gøre ved svømmeblære problemer. Nogle siger dog at det kan behandles men der tror jeg vi skal have nogle klogere hoveder ind over. Dog er der en ting jeg ville prøve først og fremmest.
prøv at koge en ært og pil den yderste skal af og lad kampfisken spise det inderste af ærten eventuelt mos det lidt med fingrene, det kan hjælpe hvis fisken har forstoppelse som også,kan påvirke svømmeblære. Held og lykke håber fisken får det bedre

argememnon — 30. december 2012, 00:18

Jeg vil tilslutte mig Mikkels diagnose... det er dog lidt svært at sige helt præcist, med mindre vi kan få et par billeder af Kampfiskens adfærd.

Men i så fald det er svømmeblæren den er gal med, har jeg sjældent gode erfaringer med medicin eller kogte ærter. Men jeg forstår godt det er lidt svært at tage livet af fisken, særligt når den lillebror er glad for den.

Nu ved jeg ikke hvor gammel din lillebror er, men det kunne måske være et godt tidspunkt at tage en snak med ham omkring, at det engang imellem kan være nødvendigt at aflive et dyr, når det lider.

Held og lykke med det.

misswinnie90 — 30. december 2012, 02:05

det bed min lillebror godt at det er men har fået afvide en kampfisk ikke lever så længe, problemer er bare at jeg ikkev ed hvordan man afliver en fisk, har hørt man skal hælde kogene vand over dem, men har også hør mange sige at man ikke må.
derfor har jeg valgt ikke at gøre det.

Bruger #381101 — 30. december 2012, 02:09

Her er en vejledning i aflivning af fisk.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1548

Dipsen — 30. december 2012, 02:11

Endelig ikke kogende vand over dem... det er dyreplageri hvis du spørger mig.

Læg et spækkebræt og en nyslebet kokkekninv klar, og skær hovedet af fisken i et snuptag. Det er vist det mest humane :-)

argememnon — 30. december 2012, 02:44

[citat]Endelig ikke kogende vand over dem... det er dyreplageri hvis du spørger mig.

Læg et spækkebræt og en nyslebet kokkekninv klar, og skær hovedet af fisken i et snuptag. Det er vist det mest humane :-)[/citat]

Køb eventuelt Nellikeolie og pisk op i noget vand og sæt fisken over i det. Fisken vil miste bevidstheden efter ca. 1 minut i vandet, og det vil herefter være muligt at skære hovedet af, uden fisken ligger og spræller på spækbrættet.

mikkel_k — 30. december 2012, 09:15

helt enig med 21 og 22 hovedet af er det mest humane, har ikke selv prøvet med nellikeolie men lyder som en god ide hvis man er lidt usikker på denne metode

misswinnie90 — 1. januar 2013, 20:03

takker

Katxap — 2. januar 2013, 10:14

Hvis der er købt et større akvarium til kampfisken hvorfor så aflive den??? Min unge hun kampfisk havde problemer med svømmeblæren 2 gange, og hun er ovenpå igen nu, og der har ikke været noget i mange måneder. Jeg stoppede bare med at fodre hende i nogle dage, og så svømmede hun fint igen.
Jeg synes bare Misswinnie90, at du skal putte den over i det større akvarium og lade hende få fred i nogle dage.

Mr.Frog — 2. januar 2013, 15:24

Jeg tror det er vandet der ikke er rent nok. Dette problem ses i næsten samtlige nyopstartede akvarier af nybegyndere.
Fiskene skal fodres meget meget sparsomt.
Overfodring forgifter vandet, specielt i nystartede akvarier. Hvilket viser sig som inaktive fisk, fisk der svømmer forkert eller pludseligt døde fisk.
Hvis dyrehandleren ikke har hørt om problemet før, så har vedkommende næppe set et akvarie før 😀

En kampfisk kan altså godt leve i et helt alm glas med postevand.

Tobiass123 — 2. januar 2013, 15:54

Jeg har aldrig haft held med at kurere problemer med svømmeblæren, men det lyder da som om det er det. Og ja, det er for mange og for store fisk til et 19 liters, men jeg synes egentlig, at du skulle tage pumpen og de andre fisk over i det nye(større?) akvarie, og så lade kampfiskem blive og hygge sig med varmelegemet.
Min regel for kampfisk er, at 20 liter er minimum. Det er ok med 12 liters på grund af at pladsen som regel er udnyttet godt, men det er svært at holde rent.
Og så synes jeg at du skal skrue temperaturen op i begge akvarier...

Held og lykke:)

misswinnie90 — 21. januar 2013, 15:28

kan pænt fortælle at den lever i bedste velgående hed, efter vi putte den er i et større akvaruim 🙂 og den svømmer næsten helt normalt igen, den holder sig sog stadigvæk meget i ro, og i hjørnerne 🙂

Katxap — 21. januar 2013, 16:07

det lyder godt med fisken! Hvor gammel er den? 😉

AndersGS — 28. januar 2013, 10:57

Indlægget er flyttet fra 'Havedam - Sygdomme' til 'Akvariesiden.dk - Sygdomme' af AndersGS

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.