Acarichthys heckelii "hoster" og har mistet apetitten.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nyberg — 11. december 2012, 10:25
Jeg har en mistanke om, at der er tale om flagellater af en eller anden slags. Jeg har ikke konstateret slimet afføring hos den, så jeg er ikke sikker. Fisken ser hverken udmagret eller oppustet ud, som man ofte ser det ved bugvattersot.
De øvrige heckelii'er viser ingen symptomer på noget. Jeg har haft dem nu i knap 1,5 måned. Jeg skifter ca. 50% vand om ugen. Mit filter er en velindkørt sump, der har trukket et godt belastet mbuna-akavrie i nogle år.
Er der nogen af jer, der har oplevet lignende symptomer på jeres ciklider og har haft held med en kur? Kan der blot være tale om et forbigående fænomen og vil det hjælpe at hæve temperaturen fra de nuværende 26 grader til f.eks. 28-30 grader i en periode?
nyberg — 17. december 2012, 10:21
Fisken har det stadig fint *santa*
Bruger #593897 — 17. december 2012, 12:40
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.