Helena snegle uden license to kill

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kaliffen — 16. november 2012, 18:54

Jeg har investeret nogle af mine lommepenge 😀 i disse hersens rovsnegle for og få ryddet lidt op i min sneglebestand i min 250 L balje men synes ikke rigtigt bestanden formindskes efter 2 mdr ...har jeg fået nogle dovne snegle eller har jeg mon for lidt helena snegle i (10 stk) ...når man har læst om dem i nogle indlæg turde man jo dårlig stikke fingrene ned i akvariet..😛 er der en fingerregel om hvor mange snegle man skal have pr liter for og holde baljen fri for skidtsnegle , jeg ved godt man kan spare lidt på foderet men vil jo gerne få sat lidt skub i mine maller så de kan vokse sig til

Kagehviskeren — 16. november 2012, 19:01

Kig efter om der ligger små tomme sneglehuse på bundlaget, der hvor der er strøm-læ - det giver en indikation på hvorn det står til med drabene.

Men nu spiser de jo ikke Mystriesnegle, Zebrasnegle og videre i den størrelse, men op til deres egen størrelse - efter hvad jeg har erfaret...

Jeg smed selv 2 stk i et 168 liters for et par år siden, og under en omlægning som foregår lige nu, har jeg indsamlet mindst 50 af slagsen 😎

Martin´s mormor — 16. november 2012, 19:13

Det skulle undre mig meget, hvis de ikke arbejder stærkt på sagen, det er jo også begrænset hvor mange de kan spise om dagen.

Læg mærke til når du bruger "slam" sugeren, om der ikke er en masse små flade tomme hvidlige sneglehuse i bunden af spanden.

Vi startede med en 5-10 stk. i 54 ltr. og der gik ikke ret lang tid før der kun var Helena snegle tilbage i akvariet, og vi har aldrig set nogle uønskede snegle siden.

Vi har dem stadig, de har formeret sig, men vi ser dem næsten aldrig, de roder i bundlaget.

Bruger #669501 — 16. november 2012, 19:18

Enig. De er sikkert i fuld gang. Og med mindre din bestand af irriterende er vokset, så virker de:-)

Kiki — 16. november 2012, 20:44

Jeg købte 6 til mit 200 liters. De var dælme effektive, men i starten tog det noget tid.

Nu har jeg ingen uønskede snegle og må jævnligt tynde ud i Helena sneglene. De formerer sig jo også.

Og det er ikke korrekt at de ikke spiser zebrasnegle. Satte 5 ned til mine, da jeg havde læst mig til at dt ikke ville være et problem. Det var det da heller ikke, havde de været tiltænkt som sneglefoder.

kaliffen — 17. november 2012, 07:55

Tak for jeres svar jeg må væbne mig med tålmodighed eller tage den sikre vej med og købe nogle smerlinger 😉...
#6 tak for tilbuddet men jeg ønsker ikke akvariet besat af snegle tværtimod hader jeg snegle og købte kun helenaerne af nød..🙂

Martin´s mormor — 17. november 2012, 09:53

Jeg hadede også snegle, og fik kun A.H. af nød, men nu holder jeg faktisk af mine Helena snegle, men vil bestemt aldrig have andre arter af snegle.

Hugo — 17. november 2012, 10:02

Stop overfodringen........... DET hjælper 😀

kaliffen — 17. november 2012, 12:57

#9 ja Hugo det ved jeg godt men hellere snegle end mallerne sulter..hehe ved godt det er pest eller kolera 🙂

brib — 17. november 2012, 14:42

#1: Du skulle nok have investeret i 20-30 stk Helenaer for at se et hurtigere resultat .

Når problemet var løst kunne du jo bare sælge de overskydende snegle videre .

Som #5 nævner myrder A-H erne alle andre sneglearter uanset størrelsen , ja selv voksne mysteriesnegle bliver myrdet og ædt .

mikkel_k — 17. november 2012, 21:38

Et andet problem kan også være at dine Helena hellere spiser mallernes mad istedet for at fange andre snegle. Mine Helena elsker ihvertfald mallepiller, melorme, rejer og frost foder

Fjumsegumse — 17. november 2012, 21:47

#11 - Jeg er plaget af tårn-snegle, men har læst mig frem til at hverj´ken mine smerlinger eller AH vil tage dem... 🙁

Dahl1 — 17. november 2012, 23:21

#7 Helena Snegle fjerner man nemt igen fra akvariet, og flyttet dem til et nyt med snegle problemer. Ellers giver man dem alle til en ny der har problemer. #7 Det var så lidt, men jeg måtte åbenbart ikke tilbyde dig nogen gratis her på siden. :=)

#13 Jeg har haft et helt akvarie fyldt med tårnsnegle, og der ligger nu små tomme tårne på bunden overalt. Det skal dog også siges, at de ikke fik anden animalsk føde imens.

Læs mere om Helena Sneglen her. http://akvariedyr.dk/AnentomeHelena.html

mudman — 18. november 2012, 00:33

Er de ellers ikke så glade for tårnsnegle ??? Jeg har en del tårnsnegle og vil egentlig gerne af med en go del af dem...
Har dog læst de er gode i en sandbund, men jeg har 1-3mm grus..

Bruger #669501 — 18. november 2012, 07:37

Der er også forskellige udformede snegle fælder på markedet. De er også effektive, men det er bare et langt sejt træk. Og hvis du har små maller risikere du at de går i den. Jeg har set en model af en overskåret sodavandsflaske hvor man skærer toppen af og vender den 180grader og mast sammen igen. Og så en malle pille til madding og noget snor i for at gøre det nemt at tømme den. Jeg har selv en fælde fra jbl og det er altså rigtig smart.

kaliffen — 18. november 2012, 08:00

#14 Nej det er ikke altid nemt og være et godt menneske..hihi men tak skal du have alligevel tilbuddet var der ikke noget galt med

#16 jeg har før i tiden selv haft en sneglefælde og synes den var rigtig god indtil jeg 2 gange måtte fiske et par af mine maller ud af den døde så røg den i skraldespanden den var ellers effektiv

kaliffen — 18. november 2012, 08:01

#2 jeg har kigget efter i krogene og kan godt se der ligger en del tomme huse så de er åbenbart igang nok bare mig der er utålmodig når jeg ser de sidder på glasset og griner af mig...hehe

jresee — 18. november 2012, 08:25

Der er jo også andre metoder til at udryde sneglene på. Jeg har brugt den metode der går ud på at smide noget foder ned som ikke spredes i hele akvariet, f.eks. et stykke agurk. Når de så sidder i et tykt lag på agurkeskiven kommer jeg med hæverten og suger dem alle op. Dette skal bare gøres nogle gange. Du får nok ikke alle sneglehe med, men lidt snegle i baljen er nu ikke nogen skade til.

PowerbaitDK — 18. november 2012, 10:12

Jeg har også haft problemer med tårnsnegle og efter et par måneder med helena-snagle i akvariet troede jeg problemet var løst blot for at finde ud af at der i min spandpumpe var fyldt med tårnsnegle. Alt filtermateriale blev udskiftet og kom et par helena-snegle i den. Nu får vi så at se om der kommer flere tårnsnegle eller helena'erne får taget de sidste. Håber på det bedste og om ikke andet så får helena'erne lov til at blive i akvariet 😉

mudman — 18. november 2012, 10:50

#20 Så dine erfaringer er gode med Helena snegle, til at tynde ud i dine Tårn snegle...
Jeg overvejer selv at skaffe et par helena snegle, men hvis de ikke rigtig funker mod tårnsnegle, springer jeg over... 😉

PowerbaitDK — 18. november 2012, 11:19

#21 Helenaerne tog skam alle tårnsneglene i akvariet og dem jeg fandt i spandpumpen blev bare smidt ned i akvariet og blev straks overfaldet af helenaerne, så for at svare på dit spørgsmål kan jeg kun sige at de er særdeles effektive over for tårnsnegle 😉

mudman — 18. november 2012, 11:23

Okay Tak.... Så skal jeg nok prøve med sådan et par stykker.. 🙂

Bruger #669501 — 18. november 2012, 14:30

De der helena snegle pelser bare alt. Jeg har oplevet at de nakkede nogen mysterie snegle og de er ellers en ordentlig mundfuld:-)

Fjumsegumse — 18. november 2012, 15:18

#20 - Jeg har også sneglene i spandepumpen... 🙁
Når jeg er færdig med at lave filter i det store nye akvarie, må jeg sætte nogen AH i... Men, vil mine 4 pragtsmerligner ikke bare guffe dem i sig??*blink*

mudman — 18. november 2012, 16:21

Har købt 2 idag... de har pænt fart på... Jeg læste et sted at en havde observeret at den havde taget en ret stor reje,
Jeg håber det har været et enestående tilfælde, for jeg er så glad for mine shrimpies 😛

Bruger #669501 — 18. november 2012, 16:27

Jeg synes mine smerlinger altid er blevet lidt dovne med tiden. Og hvis dine smerlinger ikke æder de små snegle lader de nok også de ah være i fred.. Måske:-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.