Spist hale HJÆLP!!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Hasna — 11. november 2012, 19:13
en af mine platyer var rigtig tyk da vi købte den , vi kan ikke rigtig finde ud af om det fordi den er gravid? og den anden platy jeg har er blevet lidt tykkere siden sidst, problemet med de to platyer er de får spist deres haler eller hvad det nu hedder. er der nogen der har et bud på hvorfor de bliver spist af de andre og er det noget der vokser ud igen? er det fordi de syge eller fordi de gravide ? den første som var tyk da vi fik hende har fået spist af halen den anden som er ved og blive tyk er de andre fisk begyndt og spise dens hale . nogen der har et bud hvorfor de bliver spist og om de er gravide ?
hvorfor bliver halen spist ? og er hun gravid ?
på forhånd taak.
Martin´s mormor — 11. november 2012, 19:42
Har du andre arter af fisk i akvariet, som evt. spiser disse haler ???
Vi har også platy, og har aldrig nogensinde set, at de interessere sig for fiskehaler, vore går endda sammen med Guppy^er som har mega store/lange haler 🙁
Hasna — 11. november 2012, 22:08
Nej jeg har kun platy i mit akvarium.
andre der har bud på hvorfor hendes hale bliver spist ?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.