Nyindkøbt dværggurami har allerede lavet rede.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
bent.juhler@hotmail.com — 19. oktober 2012, 20:03
Min datter og jeg købte i mandags to par dværgguramier til vores selskabsakvarie (250l) og jeg/vi havde egentlig ikke forventet, at de ville gøre noget yngelforsøg lige med det samme, men den ene han har oprettet et klart territorie i mine cabombaer og har formået at få forankret nogle af flydepanterne i området som det forsvarer overfor den anden guramihan. Der er pænt med cirkulation fra min pumpe, men reden ser ud til at være godt forankret, så den bliver nu hvor den er, mens de første luftbobler kørte rundt i akvariet.
Den har pustet bobler fra dag ét den kom i baljen og der er ved at være en fin skumrede. Der er vel ingen chance for at at den kan få overlevende yngel i selskabsakvariet uden hjælp?
Sprøgsmål 1:
Vil det give miening at flytte reden når der er æg/unger til et af de net man kan bruge til unger inde i akvariet (ungerne er vel så små at de ikke kan holdes inde i et af de net man kan købe) eller skal reden over i et nyt akvarie for sig selv, hvis der skal være held med unger.
Spørgsmål 2
Jeg tænkte alternativt et lille akvarie på 10-20 liter, med vand fra det store og uden at sende hannen med over. fodre med Liquifry eller lignende i starten, hvis der er unger. Skal jeg har en luftsten i det lille, hvis jeg flytter reden (og kan man det).
Spørgsmål 3
Kan man eventuelt bruge en af de plasticbaljer man kan købe i byggemarkederne uden lys og blot med et varmelegeme. Det ville klart være det nemmeste/billigste.
Gode råd er velkomne. Jeg har læst en del tråde om dværggurami, så jeg skriver ikke kun i dovenskab (-: Jeg havde blot ikke regnet med at den byggede rede så hurtigt efter at den kom i akvariet.
Alternativt vil jeg blot se hvad der sker i selskabsakvariet, hvis de yngler. Jeg forventer ikke unger, men det kunne jo være sjovt at få med i min/vores spirende interesse.
Mange hilsner
Bent
benma — 19. oktober 2012, 21:21
http://www.benma.dk/Gurami%20honning%20opdr.html
jacob — 19. oktober 2012, 21:31
bent.juhler@hotmail.com — 19. oktober 2012, 23:33
Ser hvad der sker og holder en balje klar med samme vand og temperatur til et evt.redeflyt, hvis der skulle blive alvor ud af Dværgguramihannens anstrengelser. Der skal jo to til tango (-:
Hvornår udvikler de "labyrinten"? Så skal der jo nok også være god temperatur over vandet og ikke bare i vandet, nå får se hvordan det går.
Min datter checker skumbobler ca 40 gange i timen, så den pædagogiske effekt er jo helt fin i forhold til at lade som om det er hendes projekt mere end mit (-:
mikkel_k — 19. oktober 2012, 23:46
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.