Hvide pletter og smeltede finner

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mife2000 — 6. oktober 2012, 13:21

Har en Scalar som indimellem får "smeltede" finner, men kommer sig af sig selv, og bliver flot igen. Men denne gang har den også fået "hvide pletter". Det vil sige at det mere ser ud til at dens sorte farve skaller af og bliver dermed hvid. Er meget passiv og opholder sig bagerst i akvariet. Spiser ikke. Har lavet vandskift flere gange men uden resultat.

Chella — 7. oktober 2012, 22:56

Det på finnerne kunne godt ligne finneråd, og kommer af det naturlige bakterie indhold i vandet, men er fisken stresset (fx af for meget vand skift, eller ofte) bliver den stresset og kan ikke stå imod bakterierne og går hen og bliver meget syg!
Der findes medicin mod finneråd, men kan skade de stadig raske fisk. Finneråd kan godt smitte de andre fisk os

Cecilou — 7. oktober 2012, 23:07

Jeg fandt min kampfisk med lignende skader på finnerne, da jeg kom hjem idag - Er jeg helt gal på den, da jeg straks gjorde baljen helt ren, skiftede 75% af vandet og gav saltkur? Og hvor gode er chancerne for at mine fisk overlever?

Chella — 7. oktober 2012, 23:15

Da jeg havde finneråd i mit akvarie døde 8 ud af 10 fisk desværre 🙁

Sølz — 8. oktober 2012, 00:39

Her i huset ville en fisk med finneråd blive aflivet straks for at undgå spredning. Derefter vandskifte.

Cecilou — 8. oktober 2012, 11:46

Jeg kan godt forstå dig. Sølz!

mife2000 — 8. oktober 2012, 11:53

Hvad med de hvide pletter - er det 2 forskellige sygdomme den har? 🙁

Cecilou — 8. oktober 2012, 14:53

Hvad jeg har forstået, så kan der også opstå hvide pletter i forbindelse med finneråd!?

Cecilou — 8. oktober 2012, 14:59

Hvad vil være mest humant at gøre, han har det slet ikke godt, og ligger nede ved bunden af baljen.

mife2000 — 9. oktober 2012, 11:25

Hvordan afliver man en fisk hurtigt hvis det bliver aktuelt?

Martin´s mormor — 9. oktober 2012, 13:11

prøv at søge i debatten - der er masser af tråde omkring aflivning.

der er også denne http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?Article=340

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.