Oktober fortsat, start September 2012 opgradering.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Stockholm Saltvand — 4. oktober 2012, 21:08
Stativet er ved at tage form, da en 720 "bare" er 60 cm byb stiller det til problemer med at få ordentlig støtte under baljen, men mon ikke det skal holde...
Et billed af en af mine gamle SPS som ikke har det for godt, håber at den her under rigtig god belysning kommer sig.
Stockholm Saltvand — 6. oktober 2012, 20:22
Snart er det dagen før dagen :-)
SogneprQsten — 6. oktober 2012, 21:27
Stockholm Saltvand — 8. oktober 2012, 18:09
Gulvmanden kommer i dag, så mon ikke gulvet er klart til weekenden, ellers læger jeg det sq selv!
AndersGS — 8. oktober 2012, 20:18
Jeg et så helt og aldeles enig 🙂
Stockholm Saltvand — 9. oktober 2012, 20:47
Stockholm Saltvand — 9. oktober 2012, 20:56
Stockholm Saltvand — 10. oktober 2012, 12:06
Som det ses i #6 er jeg ved at forberede LS Sumpen, mangler mare lige at borre en masse huller i røret, det rør der hænger i luften er hvor selve pumben skal "hænge", dette for at forhindre vibrationer/lyd fra pumben og at den bliver tydelig og let at rengøre/håndtere/inspektere.
Spændende skal det blive om selve ølkasserne kommer at holde med det lim jeg har brugt, skulle blive ret OK om konstruktionen blev helt stiv. Men jeg tvivler.
Kommer ASAP at montere min Profilux da det er ret stressende ikke at vide PH, Temperatur og Redox naturligvis.
Stockholm Saltvand — 10. oktober 2012, 23:27
Ingen skal snydes :-) 😀 😀 😀 😀 😀
Bruger #971132 — 10. oktober 2012, 23:41
AndersGS — 11. oktober 2012, 08:38
Stockholm Saltvand — 11. oktober 2012, 10:10
Tankerne går numere på stenopbygningen, hvordan jeg gør det lettest og hurtigst så jeg kan få gang i baljerne ASAP.
NicklasR — 11. oktober 2012, 14:23
hvad for en koral er det du har i indslag nr #7 billedet til højre, koralen længst til venstre i billedet? ligner nemlig meget min nye "ukendte" koral jeg fik istedet for mine zoanthus i pink! 😀
Stockholm Saltvand — 11. oktober 2012, 14:50
Goniopora om der er 24 tentakler (som min) og de er møg besværlige, min har dog levet i snart et år og så ud til at vokse (indtil jeg flyttede den) nu er den ikke helt så perfekt, men det skal nok komme.
Fed koral når man har en waveboks, står så fantastisk flot og gynger.
NicklasR — 11. oktober 2012, 15:05
kunne jeg godt forestille mig.
overvejer selv at købe noget lign. Bare en tunze wave controller i stedet så jeg måske kan få lidt mere forskellig strømning i vandet. har du noget erfaring med sådan en??
Og yderst fedt projekt du har kastet dig over, glæder mig til at se det færdige resultat, kan kun blive godt! 😀
Stockholm Saltvand — 11. oktober 2012, 20:02
[
SogneprQsten — 11. oktober 2012, 20:20
Stockholm Saltvand — 12. oktober 2012, 09:20
Første forsøg med at bygge en luftig stenopsætning gik vel OK, mangler lige en stor sten på toppen, den der var på gjorde skidtet ret ustabilt...
Dan Enghave — 12. oktober 2012, 12:08
Stockholm Saltvand — 12. oktober 2012, 12:24
Stockholm Saltvand — 12. oktober 2012, 22:05
AndersGS — 13. oktober 2012, 07:48
Stockholm Saltvand — 13. oktober 2012, 10:27
Jeg "besluttede" at mine Chromis kommer at gå i LS baljen, de var helt umulige at fange 😉
Fik desuden fyldt lidt mere vand i DT, hængt op min Kalkreaktor (ikke koblet til) bygget lidt på stenopsætningen der skal stå til venstre. I weekenden er planen;
* Få i de sidste tørlagte LS i DT
* Blive klar med stiladset over akvarierne så jeg kan handle dørrene
* Få i det sidste vand og få salniteten op og spille på max
* Begynde at bygge det nye ameratur over DT
Je jeg er også glad for huset, bare jeg lige havde 1 måneds ferie og et par millioner på banken, så skulle i se :-)
petercw — 15. oktober 2012, 12:36
Nu er det lidt tid siden jeg har været herinde og se sidst. Jeg må sige at jeg er positivt overrasket. Det ser kanon godt ud!!! 😉
jeg kommer lige til at tænke på, hvordan er dit træ behandlet?
Saltvand og ubehandlet træ kunne godt give mig "hovedpine", hvis du forstår hehe 😛
Men er du gal mand... Det er et lækkert projekt.
- Og jeg tør da slet ikke tænke på, hvad det koster at have kørende hehe! 🙂
Stockholm Saltvand — 15. oktober 2012, 18:23
Alt træ er ubehandlet, jeg havde funderinger på at bygge det i trykimpreneret træ men meg tanke på hvad der findes i det træ gik jeg bort fra den ide. Jeg er klar over det er en risiko, ikke de første 10 år men derudaf med fugt ekan det jo blive et problem.
Nu håber jeg ikke at denne lille "720 liter" skal stå i ret mange år, men man ved jo aldrig. Tror at en kommende rigtig stor balje skal have et stilads i står, en sump der er en sump og ikke et gammelt akvarium, ja der er mange ting jeg allerede nu gerne vil lave om men økonomien er som den er og der er mange andre udgifter.
Jeg forventer ikke det kommer at kosteret meget mere end mit tidligere setup, da belysningen pt ikke bliver opgraderet, der kommer heller ikke ret mange flere pumber i akvariet, det er vel bare dem der skal stå i LS Sumpen der skal købes, og her tager jeg vel mine 2 gamle Tunze og smider i for at købe nye "moderne" tunze i det store.
Varmen i baljen kan blive dyrt er jeg medvidende om, men jeg kommer at forsøge at isolere så godt det er muligt, både for at holde på varmen i selve akvariekonstruktionen, og jeg vil ikke have et 26 grader varmt kontor.
Det eneste ekxtra belysning bliver mine 2*80WT5 der står over DSB sumpen som PT bare er vand da sand jo ikke er super billigt i så store mængder.
Belysningen kommer jeg så småt at bytte, havde tænkt Vertech, men den er helt enkelt for dyt syntes jeg, så det bliver sikkert hjemmebyg.
Stockholm Saltvand — 18. oktober 2012, 15:21
Så er de første stenskeletter klare og indkørslen boostet i gang med en masse små og store sten fra min og min forhandlers sumpe, ZEObak, "levende sand", KRAFTIG cirkulation. Kommer at fylde på med de sidste ca 100 liter vand stille og roligt fra mit sumpsystem, kommer så at fortsætte "bytte" vand lidt af gangen i systemerne.
Fik målt mit vand i dag, og det var bare PO4 der var for høj, men der er PO4 (jernbaseret) materiali i, samt mine ZEOvit sten. Det er bare at vente, den skal nok komme ned.
OHH JO....
AndersGS — 18. oktober 2012, 17:51
Er du gal det bliver fedt Thomas!
Jeg troede også baljen blev synlig fra den anden side?
Stockholm Saltvand — 18. oktober 2012, 19:39
Osmosen var en REN impuls, jeg har ret OK vand her men til 1600 SEK uden rabat osv. var det en no-brainer, den skulle jeg bare have 🙂 Den er rigtig USA den her DD *blink*
Nej baljen bliver bare synlig fra 1 langside og 1 bredside, grunden er at kontoret er i markhøjde og resten af huset har krybekælder., så et 60 cm højt skulle se lidt dumt ud fra én af siderne.
jjj27 — 20. oktober 2012, 15:37
Stockholm Saltvand — 20. oktober 2012, 15:56
En potion gode bakterier blev det til for at få hurtigere i gang DT samt PVC fittings til overløbet.
Det er jo et hjemmekontor, men luxit er det med vandbåret gulvarme og 27m^2, skal bare lige have penge til at bytte carporten med et rigtig fedt vindue, så kommer det at spille lidt for vildt.
Jeg var så småt begyndt at ramme akvariet ind, men det blev ikke godt, "do it over, and do it right" så jeg måtte ned til den lokale byggebutik og få skåret lidt spånplade, de skal grundes i aften er planen og gerne hænges op i morgen, males så jeg i morgen aften kan "flytte" ud på kontoret.
Selv om det er lidt fodkoldt da gulvvarmen ikke er sat til, skal desværre hærde i yderligere 2 ugers tid.
jjj27 — 20. oktober 2012, 22:17
den med vinduet kan jeg godt se for migB) og bortset fra det er det rum jo genialt når man tænker fremtidige akv planer der er jo nærmest ingen grænse for hvor stort akv du kan få igennem det hul vi snakker 10.000l +🙂 har personligt altid haft urealisstiske drømme om at ha en haj altså bare en af de små 1-2m
Stockholm Saltvand — 22. oktober 2012, 00:08
Fik monteret 2 ekstra lysrør for at få mere gang i indkørningen af DT, smed i en skive og en turbo for at have nogvet at "måle" efter, samt fik et af mine Li batterier i min nye bormaskine til at kolapse da jeg satte en ballast fast uden at skukke strømmen DOH, håber Bauhaus ikke stiller for mange spørgsmål. Ellers er skruemaskinen det absolut bedste jeg har købt i meget lang tid, 18V 1,5A, satan den tager fat:P
Kontoret ligner et bombenedslag efter demonteringen af OTS så ingen billeder i dag.
#31 ja, i teorien har jeg plads til ca. 70^3 saltvands, og det er vel nok til en lille haj.... Men så er problemet jo hvor jeg skal sidde og arbejde........
Største anleningen til at jeg ikke gik "all in" og købte en 2,5^3 balje er ikke at den koster ca 60 000 SEK men det fakta at alt ekstra skulle vælte enhver økonomi, bare elregningen til at drive pumberne det kræver er skræmmende.
jjj27 — 22. oktober 2012, 11:36
genialt med den gode plads du har bag akv det er så noget man slet ikke tænker over i sit første setup
Stockholm Saltvand — 22. oktober 2012, 12:38
Træet til opbygningen er helt almindeligt fyr skulle jeg tro, SEK 30,80,- pr løbende meter for de brede planker 45*195, jeg har ingen planer om at det skal holde i 100 år, håber da at jeg kan få en større balje om 3-7 år, og jeg er ikke specielt nervøs den livslængde på de massive planker. Men jeg er klar over at jeg skal kigge lidt til beskaffenheden fra tid til anden...
Spånpladerne bliver bare grundet på bagsiden og kanterne, og så skal jeg forsøge at få en god finish på fremsiden, dørre fra Ikea kommer der også, samt et pernament "kighul" ind til min DSB sump.
Det totale vandvolume er 2200 liter ca, DT på 720. Det eneste der er klart er min LS Sump, den skal dog modaniseres lidt i weekenden for at gøre plads til kalkreaktoren.
Stockholm Saltvand — 22. oktober 2012, 12:56
jjj27 — 22. oktober 2012, 14:00
Stockholm Saltvand — 22. oktober 2012, 14:37
Har mistet meget, alt for meget 🙁 🙁 🙁
jjj27 — 22. oktober 2012, 21:03
Stockholm Saltvand — 22. oktober 2012, 23:24
SogneprQsten — 22. oktober 2012, 23:27
Hvad tror du der ligger bag?
jjj27 — 23. oktober 2012, 09:03
Stockholm Saltvand — 23. oktober 2012, 10:11
1) *rødmer* Korallerne var ganske presset med ZEOvit da processen med at flytte begyndte.
2) Da flyttet begyndte var vandet de kom i meget anderledes end det de stod i = Stress (da det var nyblandet)
3) Selve flyttet = Stress
4) Et varmelegeme der pejede = meget varmt vand hvor 3 fisk mistede livet.
5) Jeg har modnet 20 kg sten i samme system, hvilket har givet lidt høje PO4 og NO3 (er under kontrol)
6) Dårlig/elendig belysning i længere tid.
7) Tror mine værdier svinger meget, og jeg muligvis har problemer med PH da der stadig ikke er optimal belysning i baljen.
8) Har endnu ikke opgraderet mine pumber i sumpene selv om volumet er 3 doblet = Dårlig cirkulation, det er pt max 25 gange i timen hwor korallerne er vand til over 100 gange i timen.
9) byggestøv
10) korallerne ligger for tæt
11) korallerne ligger på bunden af baljen = endnu dårligere belysning
12) Er bare for nyligt begyndt med ZEOvit igen
Stockholm Saltvand — 23. oktober 2012, 10:30
For første gang siden omstart er jeg begyndt at få alger på ruderne, hvilket er lig med at der er godt med bakterier i bajlerne, mit DT er besuden ved at vise liv 🙂 og så er jeg snart klar til at monterer dørrerne da rammen næsten er klar, det bliver vel IKEA i weekenden.
petercw — 23. oktober 2012, 18:32
Det begynder sørme at ligne noget 😉
jeg er da ked af at du har mistet så meget.
Hvordan kan det være at du har dine koraler stående under for lidt belysning?
Kunne du ikke opbevare dem et sted, indtil det er bragt i orden?
jeg kan godt lide måden du har organiseret dine sten på.
Har du limet dem fast til de rør der?
Har du haft overvejet at købe noget af Dr. Tims one and only, for at bekæmpe den po4 osv?
Jeg ved godt at mange ikke er til bakterier på flaske, men jeg har set det virke mange steder.
I længden er det nok billigere end det tab, som man ellers kan få 🙂
Det ser nu godt ud med dine baljer / sumpe, hehe!
Super godt arbejde.
AndersGS — 23. oktober 2012, 20:47
Stockholm Saltvand — 23. oktober 2012, 23:01
@Peter, sætter pris på dine kommentarer, de får mig som oftest til at funderer lidt.... (ikke denne gang dog) 😀
Jeg trodde det skulle gå hurtigere med at få alt på plads, evig tidsoptimist, derfor havde stod de under 2*80WT5 i næsten en måned, i Dag står alle følsomme koraller i min hovedsump under min LED-bar, det er vel 30 stk 3W powerleds og det kan de godt lide...
Stenene er borret på et 16mm PVC rør, i toppen bliver der limet og bundet fast små LS, jeg ser bare stenopbygningen som et skelet til mine Koraller.
PO4 bekæmper jeg med metalbaseret PO¤ remover som ligger i min ZEOvit reaktor, PO4 ligger på 0,1 tror jeg det var, ikke katastrofe og den mener jeg er under kontrol.
Jeg har i 2 ugers tid brukt ZEObakt, men her i fredags købte jeg en omgang flydende bakterier og smed i, det gav en opblomstring af alrer dagen enter i DT, hvor jeg nu har en krabbe, turbo og en Montipora.
På billed 1 i nr 43 ser man stenopbygningen i LS sumpen, men der går nok ikke ret lang tid så er den alget helt til.
I morgen skal rammen males 🙂 yeahuuu det bliver fedt at se resultatet, og jeg håber at få dørrene på søndag, og satan jeg glæder mig til at få hjem den nye kalkreaktor:D
Stockholm Saltvand — 24. oktober 2012, 09:36
Ikke meget er sket med baljen ud over at selve rammen er blevet grundet i går, håber at få tid til at male den første gang i aften og gerne gøre lidt rent i kontoret. Skal dog lige arbejde en times tid i haven først 😛 koldt og ush...
Ser frem mow weekenden hvor der skal startes op med gulvvarmen, smides op lidt lister 🙂
Stockholm Saltvand — 30. oktober 2012, 21:26
Bruger #815793 — 30. oktober 2012, 21:45
AndersGS — 31. oktober 2012, 09:21
Fedt at du gør det vi andre drømmer om!
Stockholm Saltvand — 31. oktober 2012, 11:50
jjj27 — 1. november 2012, 01:28
det blir kanon lækkert orginalt og enkelt
Bruger #815793 — 1. november 2012, 12:48
Stockholm Saltvand — 1. november 2012, 13:24
Nå men mon ikke jeg kan finde på en anden undskyldning til at drikke lidt rødvin... 😀
jjj27 — 5. november 2012, 09:43
Stockholm Saltvand — 5. november 2012, 11:31
Fisk og koraller er flyttet og jeg er igang med at montere det sdste af belysningen, men kan ikke rigtig bestemme hvordan det skal være.
Men der er sket meget syntes jeg 🙂
SogneprQsten — 5. november 2012, 13:37
Og fisk + ser ud til at have det godt?🙂
Stockholm Saltvand — 6. november 2012, 10:10
Fiskene er glade, de har masser af alger at nappe på, ja Nemoerne har fået deres helt eget akvarium, 480 liter lyx 🙂 Hvor jeg med tiden kommer at smide i en masse store anemoner, skal dog have opgraderet belysningen for 2*T8 og 7 stk PowerLED er ikke i nærheden af hvad Anemoner kræver af belysning for at trives...
Ellers bøvler jeg en del med protein på overfladen, jeg har ikke koplet til waveboksen så jeg vil ikke rode for meget med det, men jeg er bange for at jeg kommer i problemer, for jeg vil ikke have nogle pumber i højre side af akvariet, for der kommer jeg jo at kunne se ind i baljen også, så det skal være 100% "clean". Det resultere i at overløb og waveboks samt de fleste pumber skal monteres i venstre side, og det er netop det der driller ... Nuvel ikke tage sorgerne på forskud.
Flyttede min LEDskinne op i DT (højre side) i går, uha den giver vel 350% mere lys end 6 stk T8, ser lidt underligt ud, men mon ikke det bliver bedre når jeg har fået på de sidste 2*T8 samt de LED jeg har over baljen.
Og lige et spørgsmål til en dygtig håndværker... Billed kommer om man ikke helt forstår.
Akryl eller silikone?, Jeg har rammet ind akvarierne med "hylde-skiver" (http://www.ikea.com/dk/da/catalog/products/90215119/) men var nød til at skrue i selve hylderne, det har efterladt lidt keedelige "huller" så hvad skal jeg gøre for at skjule dem, er det Akryl, fuge, silikone eller noget treide der er bedst?
Billeder kommer... iPhone havde uheldig omgang med asfalt, og det kan bare ende på en måde med de pisse telefoner.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.