Hjælp!!! Termometer knust i akvariet, blåt olie agtigt indhold flyder.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MartinBangGranitfrværk. — 31. august 2012, 00:37

Har lige omlagt 960L akv, fyldt op klar til fisk, skal lave temperatur check mellem midlertidigt akv og 960L da termometret går i stykker mod kanten og synker til bunds, blåt indhold flyder til overfladen, hurtigt med net samler jeg det op, alt sammet forhåbentligt, det lugter olieagtigt, farver bordet hvorpå det blir smidt i farten,
overfladen lugter lidt endnu en time efter, har søgt på indholdet, uden resultat, Termometret var et Gropezoo Denmark grønt til at hænge med sugekop.
Nogen som ved hvad det kan være for indhold, kviksølv tror jeg er udelukket, eftersom det flød ovenpå.
Mange måhave prøvet noget lignende, har selv førhen, prøvet at finde et knust termometer i akvarie som jeg lykkeligt havde glemt, uden at noget skete ved det,
Men den lugt, har den stadig på fingrene, olie som fra barberblade. føj.
Og mine discus må vente lidt endnu, men hvor længe?
Skal alt vandet skiftes?

Manatee94 — 31. august 2012, 00:43

Det er det samme der er i de røde termometre, men jeg ved at det er giftigt. Jeg kender dog desværre ikke kemikaliet. Hvordan har fiskene det nu? Mit bedste forslag er at lave et vandskifte. Bare for en sikkerheds skyld. *doh*

MartinBangGranitfrværk. — 31. august 2012, 00:46

Ingen fisk var i eller kommer i lige nu, skulle til at putte fisk i.

Tuemose — 31. august 2012, 01:55

Ej hvor sygt træls. Men ja væske er giftig. Så tror du skal have tømt og renset. Hvis der ikk er noget som kan neutralisere det evt. Håber virkeligt du finder en god løsning. Uden du må tømme og fylde igen:-)

Villads — 31. august 2012, 03:33

Jeg gætter på det er petroleum de bruger i disse termometre, men jeg er ikke helt sikker.
I nogle er det sprit, men det lugter næppe af olie.

Var det et termometer med små blykugler i som synkevægt? Hvis ja så få endelig alle kugler op.
Jeg tror ikke vædsken er så frygtelig farlig. Det er jo også en meget lille mængde.

Robse — 31. august 2012, 08:17

Det er med 100% stats-garanti ikke kviksølv.
Kviksølv ville A) synke aldeles omgående, og 😎 kviksølv har været forbudt i mange år. :-)

KevinR — 31. august 2012, 09:02

Det termometer indeholder gallium, indium og tin,der er ikke bly i dem mere og heller ikke kvicksølv

KevinR — 31. august 2012, 09:05

udover kuglerne indeholder de triethylfosfat, tuluene, xylene eller en alkohol.

KevinR — 31. august 2012, 09:12

#1 Og nej det er ikke giftigt for dine fisk

obel92 — 31. august 2012, 09:31

det er vel bygget til et akvarie. og alt hvad der er i et akvarie, har muligheden for at gå i stykker. så kan de umuligt være rigtigt hvis substansen kan være giftig for dine fisk.

MartinBangGranitfrværk. — 31. august 2012, 14:02

Takker mange gange, ville heller ikke mene at man lavede akv. termomtre med gift i, men grim lugt, er gået væk nu.
Så mange tak for svarene.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.