Guppy så meget forskel?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
patti — 22. august 2012, 12:14
Jeg har haft et 60 liters akvaie med endlers guppy i et stykke tid de ynglede helt vildt og spiste ikke sine unger jeg havde 15 guppyer til at starte med og endte nok med en 100 stykker... Så var jeg så oppe og købe nogen moscow købe 12 små unger som alle blev voksene og ynglede men hver gang jeg havde fået unger spiste de dem lyn hurtigt og jeg havde fodret dem 10 min før fordi jeg var sikker på den ville føde... jeg så den føde også stod de andre bare og tog dem 1-1-1-1 hvordan kan det være det skal være sådan... Tak på forhånd
PatrickB)
Sølz — 22. august 2012, 14:36
Normalt plejer det at være sådan, at hvis man har masser af fintløvede flydeplanter, så vil nogle/en del af guppyungerne overleve. Der er dog også forskel på, hvor ungespisende nogle voksne guppy´ er i forhold til andre guppy´er - er min personlige erfaring.
Martin´s mormor — 22. august 2012, 14:37
Lidt smart er det trods alt, det er de stærke der overlever og ikke de svage/syge, men det forudsætter selvfølgelig, at du giver dem mulighed for, at komme i skjul, ved at have rigeligt med skjulesteder, planter incl. flydeplanter, så har du hurtigt 15-20 stykker tilbage efter hver kuld, så de bliver også til mange hvis du ikke passer på.
Sølz — 22. august 2012, 14:43
en god indstilling til ungerne;)
Martin´s mormor — 22. august 2012, 15:24
Villads — 22. august 2012, 22:33
Ved guppyfødsler i akvarier er det næppe de stærkeste der overlever men de heldigste.
Når ungen bliver født og snappet sekundet efter har det intet med styrke at gøre men rent held hvilke unger der bliver overset og kan nå i ly og hvilke der ryger i gabet på en forslugen artsfælle.
Patti det er en kendt sag at vildformerne eller naturformerne som ikke er forædlede er flinke til at lade deres afkom være i fred. Både hos endlers guppy og alm. guppy.
Hos de højtforædlede kulturformer, som moscow er et pragtfuldt eksempel på, er det tværtimod helt alm. at de er særdeles rovgridske over for ynglen. Det varierer fra stamme til stamme og type type til type.
Især albinotyperne er meget slemme til at æde deres egne unger. Man kan se en hun stå og føde og vende sig om og snuppe ungen før den får en chance. Igen, det har ikke noget med survival of the fittest at gøre, men held eller uheld for de små stakler.
Om moscow er specielt slemme ved jeg ikke, men jeg ved at de er kendt for at give små kuld.
Fødekasse og held er vejen frem her.
Martin´s mormor — 23. august 2012, 08:38
Nu er det jo ikke kun i det øjeblik de små bliver født, at der er fare for at blive spist, men også den næste uges tid, så mon ikke de svageste er et nemmere bytte end de stærkeste/hurtigste ??😉
Når vore mødre føder så stiller de sig over/i den største/tætteste hornblad i det modsatte hjørne af pumpen, da hun dumper dem direkte derned, så de er allerede godt i dækning, vore mødre spiser så ikke ynglen medens de føder (det er der åbenbart andre mødre der gør).
Da yngle akvariet lige var blevet tomt og rengjort prøvede vi, for første gang, at sætte moderen i yngleakvariet, da tiden var inde - hun begyndte at føde en time efter, og indenfor de næste to timer havde hun født ca. 130 unger, de svømmede tæt rundt omkring hende og hun rørte ikke en eneste, og ja -Villads- jeg ved det 😉, for jeg sad og så på dette mirakel indtil jeg satte hende tilbage til de andre.
Vi har blue moskow og de 3 kuld jeg har talt, har antallet af overlevende været fra 95 - 130 - er det små kuld ???
Jeg har aldrig, lige interesseret mig for hvad, der er det normale antal på guppy yngel, men det ved jeg du gør 🙂
Hugo — 23. august 2012, 09:10
patti — 23. august 2012, 09:23
Martin´s mormor — 23. august 2012, 10:58
Hugo — 23. august 2012, 11:31
Martin´s mormor — 23. august 2012, 11:48
Men dit svar er som lige så godt som de andre - ikke et jeg blev meget klogere af :)😎
patti — 23. august 2012, 13:22
Martin´s mormor — 23. august 2012, 15:56
En af de første tråde jeg startede her på AS, var da jeg kom hjem efter nogle dage på Sjælland, og som det første lige skulle kikke til vort nyelig opstartet akvarie, jeg blev skrækslagen, hele overfladen var prop fuld af små tingester der flød rundt i overfladen - min første tanke var simpelthen, "hvad i alverden er det for en masse utøj der er kommet i akvariet, myggelarver??".
Fik lige sundet mig lidt og opdagede, at det var vore 2 eneste guppy hunner der havde fået unger*rødmer*
- så gik jeg i total i panik, for hvad i alverden gør man ved så mange guppy børn 😮 😮
Så vi har altid været van til, at få mange guppy børn, har i 3/4 år altid først fisket dem op når de var så store, at der ingen chancer var mere, for at de blev spist *blink* gerne 20-30 stykker
Villads — 23. august 2012, 16:06
Klart at de har en større chance på din måde, men det er stadig et spørgsmål om held. Bliver de set de første sekunder eller ej. Generelt vil det være held eller uheld.
Jeg tror 100% på at du har set forældre gå roligt uden at æde deres unger, det er helt almindeligt, ligesom det modsatte.
Hvis du får 100 - 130 i kuldene tror jeg til gengæld ikke på du har moscowguppyer.(Har vi ikke snakket om det før)
Jeg har ikke selv haft dem, men så vidt jeg husker regnes et kuld på 25 for stort i moscow stammer.
Måske du har blå lazuli eller blue diamond.
Martin´s mormor — 23. august 2012, 18:40
Pennut (undskyld hvis navnet ikke er stavet rigtigt) var den første, som fortalte mig, at jeg havde moskow hunner, jeg kunne forstå, at hun havde forstand på guppyer, og jeg havde/har overhovedet ikke forstand på alle de guppy arter, derfor forespurgte jeg.
Dahl 1 har også været inde over.
Du selv skrev ikke, at det ikke var en moskow hun, da jeg beskrev den for dig, men jeg har som sagt ikke en pind forstand på guppy arter, og kun videregivet den information jeg har fået her på AS 🙁
Villads — 23. august 2012, 19:04
Har mulighed for at tage billeder?
Kan du linke til den tråd hvor vi sidst talte om dem?
Bruger #844477 — 23. august 2012, 19:13
Det handler om med moscow som med andre kultur guppyer, at fodre godt og varieret, samt at foretage den korrekte selektive avl.
Her i vores opdræt er det så afgjort moscow typerne der giver de største kuld, og det er helt sikkert også dem der er bedst til at lade deres unger være..
Men som villads også skriver så er albinoer, nogle slemme bæster til at snappe deres egne unger..;(
Villads — 23. august 2012, 19:18
Er det visse typer af moscow?
Martin´s mormor — 23. august 2012, 19:35
Tak, Bo - du kom lige til rette tid. 🙂
Så er jeg måske knap så "tosset", som jeg var ved at føle mig.
Jeg, som nybegynder, var jo helt oppe mod den hårde kærne 🙁
Villads — 23. august 2012, 19:40
Hvad med disse to ? Jeg synes jeg kan huske at jeg var fælt i tvivl om dine fisk.
Har mulighed for at tage billeder?
Kan du linke til den tråd hvor vi sidst talte om dem?
Bruger #844477 — 23. august 2012, 19:43
Villads — 23. august 2012, 19:47
Martin´s mormor — 23. august 2012, 19:51
jeg tror du blander mig sammen med en anden 🙁
Kan ikke finde tråden, lige nu - det var ikke min tråd.
Villads — 23. august 2012, 19:55
Martin´s mormor — 23. august 2012, 20:22
Så ok for mig, at du stadig mener jeg er "tosset" 😉
Her er nogle af mine sædvanlige dårlige billeder, de kan måske give et præg
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1290783#t21
Villads — 23. august 2012, 20:38
Guppyhalløj er tit meget forvirrende, så enhver kan tage fejl. 😀
Villads — 23. august 2012, 20:43
Nå men nu har jeg noget at se til med at finde ud af hvorfor jeg mener at moscow giver små kuld. 😮
Pennut — 23. august 2012, 22:33
Men det der med at tælle guppy unger tror jeg snyder rigtig mange, ofte se det nemlig ud til man har 100 unger, men hvis man tæller ungerne efter en og en, så er man slet ikke helt så mange som ved første øjekast 😀
obel92 — 23. august 2012, 22:57
Gøfle — 23. august 2012, 23:13
Passer dette kloge mennesker?
Martin´s mormor — 24. august 2012, 08:56
Gøfle Nu er jeg jo ikke klog 🙁 men det er også det jeg opdagede første gang vore platy havde fået unger, ved så ikke om de med det samme søger til bunden, for der er nogle i overfladen også, men i løbet af de første par dage, så kan jeg se de gemmer mellem stenene, hvor de bliver mere og mere modige som dagene går 😀
Lige pludselig har man ikke kun 2-3 stykker, men nemt 10-12 *blink*
Dahl1 — 24. august 2012, 09:08
http://akvariedyr.dk/bluemoscow.html
Villads — 24. august 2012, 18:08
Derfor overrasker det mig når en mand pludselig kommer og siger det eksakt modsatte. Det er en lige lovlig stor afvigelse.
Det er klart at jeg vil være opmærksom på dette spørgsmål fremover, så jeg forhåbentlig kan finde nogen brugbare fakta.
Bruger #844477 — 24. august 2012, 18:42
Brugbar fakta, kan sikkert ikke findes på internettet, men derimod ved selv at prøve kræter med moscow guppyer, her i hytten er et kuld moscow under 40 stk. en sjældenhed, oftest mellem 50 og 70 unger pr. kuld. Det handler om foder og ikke mindst den rigtige foder..
Hugo — 24. august 2012, 18:50
En teenagehun kan jo på naturligste vis ikke indeholde så mange under som en fuld udvokset.
Mange akvarister er slemme til at forsøge avl næsten før fiskene er kønsmodne, da tålmod ikke er tilstede i tilstrækkeligt omfang.
Pennut — 24. august 2012, 18:56
Dahl1 — 24. august 2012, 19:42
Det er hvad jeg har skrevet i mine noter omkring mine opdræt af Blue Moscow
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.