unge Ancistrus slås

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sira666 — 11. august 2012, 15:04

jeg er ikke så klog på Ancistrus endu men 2 af mine små Ancistrus sloges ret meget igår... har 3... de 2 der slås er både lidt større, lidt bredere ved hovedet og mere farverigere end den tredje... så 1 gang hvor den anden kom lidt for tæt på og den ene af dem svømmede pluseligt efter dem hvorpå den svømmede i den anden ende af akvariet... ingen af mallerne har fået skæg men jeg tænkte på om der er store chancer for at de 2 der sloges blir til 2 hanner? og nei det var ikke alvorlig kamp bare hvor de viste sig for hinanden... dog strittede de meget med finnerne og røstede finnerne foran hinanden når de var stille hvor den ene så pluseligt prøver at svømme ud til siden og den anden spærrer af for den med halen og de så sloges videre igen... kampen så ikke VILDT alvorlig ud... intet hvor det lignede de ville skade hinanden men bare hvor de viste sig foran hinanden og viste kræfter... kampen foregik også kun når de var på helt åbent område... ellers svømmede nogle gange ind til skjulestederne og kom ud i hver sin ende eller hvis de nærmede sig deres rod hoppede den ene op på den og den anden svømmede ind under og sårn... men spørgsmålet igen: er der chancer for det blir 2 hanner eller hvad? og selvom det ikke ligner så alvorlig en kamp er det så klogest at skille sig af med en af dem eller kan jeg vente til de får skæg? da jeg fik mallerne var alle 3 samme farve og samme størrelse...

Lmarie65 — 11. august 2012, 18:42

Det lyder mere som da min mallefar skulle vise sig over for mallemor. Jeg var vildt bekymret i starten, for jeg syntes at min mallehan var slem over for min mallehun. Men jeg blev beroliget her inde fra og fik at vide at det var på den måde at mallehannen viste over for mallehunnen at han ville blive en god mallefar. Dog havde min mallehan tydelige begyndende skæg. Siden har de lagt æg 4 gange, men den sidste gang her destruerede jeg æggene, for han skulle samle kræfter efter 14 dages konstant passen æg og siden unger. Nu kan jeg slet ikke få dem til at holde op 😀 Men som sagt jeg er også stadig "novise" inden for fisk. Jeg ville ikke bekymre mig, dog skal de have nok med mallehuler for at kunne gemme sig for hinanden.

sira666 — 11. august 2012, 19:25

der er ikke som sårn "malle-huler" men der er massere af gemmesteder... de møder kun hinanden på det bare sted... men da jeg prøvede at gi dem 1 og ligefrem prøvede at lokke dem ind med foder var ingen interesserede *skeptisk* men aligevel at det er de 2 der ligner hinanden mest og ikke den der er mørkere i farverne+ mindre der hakker syns jeg er lidt sjovt... men begge de 2 gjorde det så... *skeptisk*

men jeg mener at jeg har hørt de ikke sku finde på at slås særligt alvorligt før de har fået skæg... det er også den eneste grund til jeg ikke bekymrede mig... stod også og sagde til kæresten "prøv at se... der er mallekamp 😀 " med et stort grin og tænkte først bagefter at det ikke er så sjovt hvis han troede de kunne finde på at skade hinanden for han aner intet om fisk... (ligesom hans søster der havde 4 hun-kampfisk og 1 hankampfisk+ 1 pansermalle i et 20 liters... hannen ga de væk pga aggresive hunner... 3 hunner var døde og den sidste de havde tilbage fik jeg dem heldigvis til at skille sig af med da den havde MEGET stor mave... pansermallen havde jeg ingen undskyldning for hvorfor de ikke kunne beholde for de kan jo ikke forstå at de har brug for mere plads...)

Lmarie65 — 11. august 2012, 21:07

Det tog en dag eller to før end min mallehan ville bruge mallehulen. Mallehunnen brugte også den anden som hannen ikke ville bruge.

sira666 — 11. august 2012, 21:10

#4 de havde den i en måned så tænkte jeg "de gider ikke engang sidde på den selvom den er af træ og de gider kun være under træ-roden... ud med den igen..." *skeptisk*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.