54 l Akvarium - Hvilke fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Touren — 27. juli 2012, 15:54

Hej.
Jeg har et 54 l avarie stående hjemme.
akvariet har stået i 8 dage nu, men jeg ved ikke hvilke fisk der egner sig til akvariet.
Som det ser ud nu skal jeg have:
- 10 Guppyer.
- 4 Ballon Mollyer.
- 6 Hawaii Platyer.
- 3 Arnoldi maller.
Jeg vil gerne vide om fiskenere egner sig godt osv. da man godt kan få et indtryk af at dyrehandlerne kun tænker på pengene!
Fiskene købes imorgen så jeg håber i skynder jeg og skrive nogle beskeder 🙂
Tak for svar - På forhånd!

Jan Persson — 27. juli 2012, 16:02

Efter min mening, alt for mange fisk til 54 liter 🙁

Personligt ville jeg aldrig købe fisk, der har "ballon" i navnet, da de er fremavlet på basis af mishandling (skæv rygsøjle).

Soulen — 27. juli 2012, 16:09

23 fisk i en 54L aaah lige en tand for mange dog har jeg flere gange holdt 30 guppyer og 10 rejre i et 54L mest pga yngel. men lige mange nok.jeg vil holde mig til ca 15 alt efter art og hvor i akvariet de befinder sig

Touren — 27. juli 2012, 16:14

Hej Jan.
Ved du noget om Ballon fisk?
Fx.
Hvor længe de lever?
Hvornår kan man se at de er gravide?
Osv. 🙂

Touren — 27. juli 2012, 16:15

Ok soulen - og tak!

Kim — 27. juli 2012, 16:19

#1 Hvad er en Arnoldi malle? Er det en dværg sugemalle?

Touren — 27. juli 2012, 16:21

Jep.

Kim — 27. juli 2012, 16:21

Kræver de ikke lidt mere plads end 54 l ?

Touren — 27. juli 2012, 16:23

Da vi så dem i dyrehandleren sagde han at de ikke blev større end de var.
De var 1,5-2 cm så de skulle passe fint.

Kim — 27. juli 2012, 16:24

Hmmm....okay *skeptisk*

Pintanium — 27. juli 2012, 17:02

10 gubbier kan meget hurtigt blive til rigtig mange gubbier..

De er fiskenes svar på kaniner ;-)

10nnitus — 27. juli 2012, 18:29

Ønsket:
- 10 Guppyer.
- 4 Ballon Mollyer.
- 6 Hawaii Platyer.
- 3 Arnoldi maller.

Lyder som en stor forvirring og indgangen til et uroligt akvarium der ikke vil komme til at finde sit leje. Jeg holder med på, hvad der bliver skrevet ovenfor om at ballonfisk er nogle fremavlet deformiteter, du ikke ville kunne finde i den fri natur, de er udklækket af en forvirret menneskelig tankegang, om at alt hvad der kan skal forandres, og det er jo ikke lykkes særligt godt i historien når menneskeheden har blandet sig i naturens orden.
Du må for den sags skyld hellere begrænse antallet af arter og en justering af fiskeantallet, dette vil du også få meget mere ud af, hellere lidt for få fisk end et overfyldt akvarium hvor ingen nogen sinde kommer til at føle sig trykke. Du har efter at dekoration grus, planter rødder, sten, er anlagt, tilbage ca. 38L vand til fisk, dette er i og for sig kun lige nok til de 6 Hawaii Platyer, der hver især bliver lige omkring de 6 cm som udvokset, hvis man tager det gamle huskeråd, der aligevel ikke kan bruges til noget som helst, om at en cm fisk til en liter vand, 6*6=36

Med udgangspunkt i de ønsket arter:
- 6 Hawaii Platyer.
- 6 Arnoldi maller.
- 10 Neocaridina heteropoda rejer



Her er så et andet forslag jeg tidligere har været ude med til et lille vel beplantet 54L akvarium

Hyphessobrycon amandae:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11292
http://www.akvarieviden.dk/fisk/Hyphessobrycon_amandae-1596
http://translate.google.dk/translate?hl=da&sl=en&u=http://www.ser ...
sammen med denne lille sugemalle
Otocinclus Affinis, Vittatus eller Hoppei:
Disse tre Affinis, Vittatus eller Hoppei er af samme art og kan nærmest ikke skelnes fra hinanden
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10851
http://otocinclus.com/index.html

Touren — 28. juli 2012, 11:19

Tak for dit svar 10nnitus.
Jeg er glad for dit meget detaljerede svar og det vil jeg tænke meget over 🙂.

Barack Banana — 28. juli 2012, 12:10

[citat]Da vi så dem i dyrehandleren sagde han at de ikke blev større end de var.
De var 1,5-2 cm så de skulle passe fint.[/citat]

Altså dem jeg har, er omkring fire centimeter. Jeg har dog også hørt, at de kan gå i et 54 liters og har selv mine i et sådan.

Kim — 28. juli 2012, 12:14

#14 Ved du hvor du har hørt det eller læse det?

Barack Banana — 28. juli 2012, 13:02

[citat]#14 Ved du hvor du har hørt det eller læse det?[/citat]

Jeg kan ikke huske, hvor jeg har læst det, men det mener jeg nu jeg har. Det er dog muligt, at jeg har blandet rundt på vittatus og arnoldi, da jeg også har en enkelt vittatus i flokken.

Ikke desto mindre har jeg i hvert fald hørt det fra en ansat i Fyns Akvarie Centrum, da jeg købte mine arnoldi. Så må man selv vurdere, hvor troværdige de som forhandlere er. Jeg har kun gode erfaringer.

Kim — 28. juli 2012, 13:06

#16 Jeg har skam gode erfaring med Ib og hans ansatte. Jeg vil dog spørger ind til det, ved mit næste besøg, da det undre mig lidt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.