tager drærg botia amanorejer??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

odille — 20. juli 2012, 00:36

Har læst i en gammel tråd at drærg botia skulle snuppe amanorejer.. Men i tråden står der ikke noget om størrelsen på rejerne..
Er her nogle som ved om de gør det ved en fuld voksen reje?

mcmarius123 — 20. juli 2012, 01:06

alså min zebra smerling går fint med 4 amano rejer og den er også en del støre så nej det tror jeg ikke

jacob — 20. juli 2012, 10:08

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Karpefisk' af jacob

kvn — 20. juli 2012, 15:47

Har haft amanorejer sammen med 4 Botia Almorhae (12-15 cm) uden problemer, for rejerne. Så tror næppe dine dværg botia vil være nogen trussel for rejerne.

AnneH — 20. juli 2012, 16:25

Da overtog mit første akvarium, gik der en stakkels ensom botia almorhae, som lod både amanorejer og rcs vandre lige over snudeskaftet på den (til gengæld åd den flere gange øje på både coryer og gupser 🙁)
Læste på et tidspunkt en anden tråd om samme emne, og jeg mener, at det vist endte med, at folk med forskellige smerlinger både oplevede at deres fisk snuppede rejer og at de aldrig gjorde... så det kommer vist an på, hvilken konkret fisk, man lige står med, og om den gør eller ej.

odille — 20. juli 2012, 17:29

#4 jeg har ikke nogle endnu:) Men synes det er en utrolig smuk fisk så ville lige læse om den ...
#5 Ej det lyder da slet ikke godt. Jeg har nogle guppyer jeg er rigtig glade for..
Det lyder meget drabeligt og vildsomt:(
Ved ikke rigtig om jeg tør ta chancen*skeptisk* Kunne godt ha tænkt mig en lille flok på 5 i mit akvarie.. Men synes ogs¨å det er lidt dyrt at købe dem for så at finde ud af de ikke kan gå med mine guppyer:|
Hvad gav du din at spise? tænkte hvis den ikke havde fået kød nok?.. Det er nok ikke det, ved jo du fodre meget varieretB)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.