Nyt akvarie - hvornår må jeg sætte fiskene i?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mariemusen — 25. juni 2012, 10:29
Vi fyldte det op i går aftes med vand og i dag har jeg "pyntet" det med alle deres ting - læs planter osv.
Hvornår må jeg sætte fiskene over i? Og er det ikke en god ide at fange dem og putte dem i poser ligesom når man køber dem og lade dem ligge i det nye akvarie? Men i hvor lang tid?
Håber i vil hjælpe 🙂
Roflmao — 25. juni 2012, 10:37
vente 1-2 uger med at putte noget i, derefter putte enkle fisk i som kan hjælpe med at opretholde bio systemet.
Når du tilføjer dem til et nyt akvarie, så lig poserne i en spand/balje osv. (De må ikke ligge ovenpå hinanden) Fyld vand rundt om så de kan vende sig til temperaturen, derefter putter du MEGET langsomt vand fra akvariet ned i poserne så de kan vende sig til ph osv. husk at alle poser skal være åbnet!
Efter 30 min. - 1 Time. burde de være i fin stand til at blive lukket ud i spanden (med det tidligere vand fra akvariet) Så ser du lige hvordan de reagerer, hvis alt ser fint ud så fisker du dem op og putter dem i akvariet. lad vær med at putte det gamle vand i, da du ikke ved hvad det indeholder (hvis du har købt den fra fiskehandleren)
(dette er den bedste metode efter min erfaring)
mauri3000 — 25. juni 2012, 11:03
Der har du en god bakterie kultur og kan snyde lidt 🙂
Du kan med fordel også tage dit gamle vand med.
Når de skal klimatiseres, så fang fiskene i en balje med det gamle vand.
Tag et stykke luft slange, eller brug en kop. Og tilføj stille og roligt det nye akvarie vand til baljen. Efter en times tid, så er det bare at hælde det hele over i det nye akvarie.
mariemusen — 25. juni 2012, 11:10
4220Patrick — 25. juni 2012, 15:44
mauri3000 — 25. juni 2012, 16:12
Men nu skriver Marie ikke hvad hun har af fisk, og visse fiske arter er mere hårdføre end andre.
Så hvis man har tiden, og det har man jo når det er hele akvariet der skal rykkes. Så kan man lige så godt gøre det ordentligt. Frem for at tage chancer.
Jesper Green — 25. juni 2012, 16:15
Det er en kort læsning som kan redde fiskeliv.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1631
jf — 25. juni 2012, 16:35
Hvis du har postevand i begge akvarier, tager du fiskene fra det ene akvarium direkte over i det nye. Ikke noget med spande og poser, det er kun med til at stresse fiskene.
Som flere har skrevet så start med et par stykker efter 1-2 uger.
mariemusen — 28. juni 2012, 08:18
Alt gik fint med at flytte planter og fisk over i det nye akvarie - men tror i så ikke det nye akvarie begyndte at lække vand!
Så jeg måtte genstarte det gamle akvarie op igen og flytte det hele tilbage, desværre gik en fisk til, så det er egentlig billigt sluppet med alt det stress.
Nu har manden fuget det nye akvarie om i bunden for vandet kom ud igennem fugen.
Så står det og trækker i to uger før vi kan starte forfra.
Er der nogen der har rigtig gode ideer til indretning af hjørne akvarier?
Forresten så de fisk vi har er gubbier, platyer, hajfisk, sølv måne fisk, regnbuefisk og et par stribede jeg ikke kan huske hvad hedder og 3 sugemaller der ligner drager.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.