Akvarie/Terrarie butikker i Tyskland (Online) søges.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Fiskenoerd — 14. juni 2012, 14:24
Mvh. Christian
Tj-Palm — 14. juni 2012, 14:27
Fiskenoerd — 14. juni 2012, 15:15
Sølz — 14. juni 2012, 15:31
Ved ikke om de sender
http://www.goruma.de/Service/AquarienDeutschland/index.html
Kiki — 14. juni 2012, 15:42
De var ret længe om at sende varerne. Selv om der stod at de ville blive sendt med det samme, da jeg bestilte. Men måske jeg har overset at et enkelt produkt havde længere leveringstid (de klumper det jo sammen i en pakke). Havde mine varer indenfor 2 uger mener jeg det var. Hvilket er ret utilfredsstillende.
www.zooplus.de og www.zooplus.co.uk bruger jeg meget. Eller jeg bruger kun co.uk De har ikke voldsomt meget til fisk, men alligevel et godt basis udbud. Og ALT til hund og kat (jeg handler til kat hovedsagligt).
Altid hurtig og god service. De sender som regel varerne dagen efter bestilling og de er fremme ca. 4-5 hverdage efter bestilling. Portoen er fast beløb uanset vægt. Hvilket er en fordel når det handler om kattegrus og foder, men måske en ulempe ved køb af en pakke fiskefoder eller medicin.
Vamze — 14. juni 2012, 15:56
Akvarie West — 14. juni 2012, 17:23
http://www.aquaristikshop.com/
http://www.reptilica.dk/
Kiki — 14. juni 2012, 23:11
Fx. Koster 10 kg kattemad (af det jeg bruger) 549 kr på den danske side. Fra England giver jeg typisk £ 45, som pt er omkring 405 kr. Kattegruset er ca. 25-30% billigere end i dk. Og så forhandler de jo også fiskemedicin og foderet er i hvert fald lidt billigere end i butikkerne herhjemme.
Men køber nu kun til fiskene, hvis jeg alligevel bestiller til kattene. Ellers ville det ikke kunne betale sig med den smule foder jeg køber hjem.
Og zooplus sender alt fra deres lager i Tyskland. Så hvorfor ilkke købe det der hvor det er billigst?
Fiskenoerd — 16. juni 2012, 08:52
-Christian
Kiki — 16. juni 2012, 09:16
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.