Foder til slørhaler

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

traveroliver — 10. juni 2012, 01:09

Hej jeg kunne godt tænke mig og vide hvad der er godt og fodre med. Jeg har 3 slørhaler i et 325 L akvarie og har haft dem i ca 1 år og de er vokset ca 5 mm og dem jeg kender der også har slørhaler får dem til og vokse meget hurtigere og har prøvet det samme mad med det virker ikke. Har også målt ph i vandet og alt er som det skal være kan i hjælpe?
Hilsen Charlotte

orlof — 10. juni 2012, 12:01

Hej. Jeg er selv en lykkelig slørhaleejer:).

Jeg har købt mine slørhaler som "brugte", og har haft sygdom (flukes) hos dem. De har boet hos mig i ca. 6 måneder. Efter jeg har behandlet dem, og derefter flyttet dem til større akvarie for en måneds tid siden, kan jeg tydeligt se, at de alle er vokset. De er både blevet længere og mere runde op over ryggen og på kroppen.
De får skiftet ca. 150 l vand hver uge, og derudover prøver jeg at fodre dem så afvekslende som muligt. Jeg bruger primært Saki-Hikari Fancy Goldfish foder. Derudover får de mallepiller, flagefoder, frostfoder, rejer og afskallede ærter. Mine går i akvarie kun med artsfæller.
Jeg er ikke ekspert, og derfor stadig ved at lære. Har du kun slørhalerne i akvariet? Er du sikker på at de er raske? Jeg tænker på om de er aktive/bundrodende, gæller de meget, og er de pænt runde op over ryggen?
Jeg håber, du får andre bud på hvorfor dine tilsyneladende ikke vokser meget.

jacob — 10. juni 2012, 12:05

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Karpefisk' af jacob

Jesper Green — 10. juni 2012, 12:25

Slørhale guide:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1615

Her er lige en lille film med mine slørhaler.
De bliver fodret med 4 forskellige ting og gør her, det som de er bedst til......spiser 🙂

Her bliver der bliver fodret med:

1 - Spinat
2 - Røde Myggelarver
3 - Spirolina Flager
4 - Hjemmelavet Gelfood

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.



Mvh
Jesper Green

traveroliver — 10. juni 2012, 13:55

Tak 🙂 de er sunde og raske og leder efter mad hele dagen og er meget aktive 🙂
De får flagfoder som hedder SERA goldy

Jesper Green — 10. juni 2012, 14:05

Flage foder er tit ok (der findes dog mange ringe), men dine fisk har bedre af forskelligt foder.
Ligesom mennesker, så påskønner fiskene også varieret kost.

traveroliver — 10. juni 2012, 14:07

Hvor køber i Saki-Hikari Fancy Goldfish foder? Kan ikke finde det på nettet

Jesper Green — 10. juni 2012, 14:11

Plantorama eller ebay

shoney — 5. juli 2012, 17:12

Hvor skaffer man myggelarver henne? 🙂

sira666 — 5. juli 2012, 17:49

#9 i stort set alle akvarie-forretninger har de en fryse-boks med alt muligt lækkert frost-foder 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.