Kemikalier i Akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Hjermind — 9. juni 2012, 22:06

Hej.

Jeg har lige købt mig et 57l akvarium og har dermed nogen spørgsmål jeg håber i kan hjælpe med...

Var nede for at se på nogen fisk som jeg ville købe, ( har ikke besluttet mig om hvilke slags endnu).

Men fik at vide at jeg skulle putte nogen kemikalier i vandet før jeg kunne have fisk i og at der så kig en uge før det var klart.

Hvis ikke jeg gjorde det ville fiskene dø da de ikke kunne tåle alm. Poste vand.

Det ene kemikalie ville udskifte de tung metaller der er i poste vand med andre metaller og det andet kemikalie ville

Ville fjerne skadelige bakterier i vandet og tilsætte nogen bakterie til at holde vandet rent så vidt jeg forstod!

1. Første spørgsmål er om det er nødvendigt at tilføje vandet de kemikalier eller om det generelt bare er fint med postevand ?

2. Andet spørgsmål er om der behøver at gå.en uge før der kommer fisk i. På dåserne til kemikalierne står der nemlig på den ene

at det virker øjeblikkeligt og på den anden dåse at der går 24 timer og så er det klar til fisk. Så en uge behøver da ikke være nødvendigt. ?

ilyberth — 9. juni 2012, 22:32

Det vil hjælpe lidt, at vide hvilke kemikalier der er tale om, men det er nu langt fra alle steder at det er nødvendigt at bruge kemikalier, jeg bruger det ikke i mit 270l akvarium.
Det eneste jeg tror man skal bruge, er anti-klorin, og det KUN hvis vandet er tilsat klorin - det kan du lugte hvis det er.
En uges tid, er hvad det tager at få gang i bakteriekulturen i dit filter. Hvis du i løbet af den første uge, sikrer at du skifter vand tit, vil jeg ikke mene at du kan få opbygget de farlige stoffer i så store mængder at fiskene dør.

maler1 — 9. juni 2012, 22:50

# 1 alt det dersens vandtilbereder-værk er ganske Unødvendig og kun penge-ud-af-vinduet, efter min mening. De fleste fisk kan svømme i gangske alm. postevand fra hanen. Du kan sån set sætte fisk i akvariet samme dag som du hælder vand i det (har jeg altid selv gjort), bare du ikk sætter for mange i på en gang, da dit filter ikke har de gode bakterier, og du husker vand-skifte. Det tar ca 4 uger før filteret er kørt nogenlunde ind mht. bakterier.
Dette var blot mine egne erfaringer. der vil sikkert være nogen som har andre erfaringer i forhold til dine spørgsmål

Bruger #858389 — 9. juni 2012, 23:00

Jeg har heller aldrig brugt kemi i vandet. Min fiskehandler fraråder det også.
Men har altid ventet en uge med at komme fisk i vandet.
Lad naturen gå sin gang.🙂

DK1991 — 9. juni 2012, 23:44

Tetra Aquasafe og Easy life er gode produkter tror næppe der er de vilde kemikalier i

ilyberth — 10. juni 2012, 09:48

Easy Life er et mærke, og aquasafe er et produkt.
Jeg vil ikke mene at du skal tilsætte noget som helst, før du har målt om det skal tilsættes eller ej, eller du ved at du har et behov, som f.eks. hvis du har klorin i vandet, i det tilfælde skal du forblande kemikaliet i vandet inden det tilsættes akvariet, eller hvis du f.eks. skal have tilsat co2 og bruger EasyLife til det. Jeg kan ikke se at du skulle bruge nogen kemikalier.

Hjermind — 10. juni 2012, 14:19

Okay mange tak. Er helt alm. postevand og der er ikke tilsat klorin i det. Jeg tager ned og aflevere produkterne pænt tilbage 🙂

ilyberth — 10. juni 2012, 17:03

God idé, vil lige vide: er det noget du er blevet prakket på, eller har du købt det for en sikkerheds skyld?
Det er forståeligt nok, hvis du har købt det for at være sikker, men hvis du er blevet prakket på , at du bør bruge kemi, så kan det være at du skal overveje din tillid til den butik.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.