720L ->90 Grader på væg
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
M.R.Rasmussen — 8. juni 2012, 19:57
Men da akvarie skal bruge som en slaks rumdeler.
Så er mit sprøgsmål om nolge ligger inde med nolge billeder der kunne bruge som indspirtion til dette?.
Og er der andre ting man skal være opmærksom på ?.
AnneH — 8. juni 2012, 22:02
Jeg skal ikke gøre mig voldsomt klog på, hvad man skal være opmærksom på, andet end at det nok vil se mærkeligt ud med en baggrund limet fast i akvariet. Jeg har slet ingen baggrund i mit og nyder at gå rundt på de tre sider og kigge.
Den ene af langsiderne vender dog ind mod et lille indhak, hvor man lige kan komme ind til cd-hylden, så den siden færdes vi ikke så ofte på. Jeg har indrettet akvariet ud fra dette, så teknikken sidder i den side, men dog forholdsvist diskret, da det meste er skjult af planter der. Det generer mig ikke at kunne se bagsiden af akvariemøblet inkl. spandpumpen og slangerne fra den side, for jeg kigger alligevel altid på fiskene og planterne og ikke på "dimset", når jeg står der.
For at give fiskene en fornemmelse af baggrund trods alt, forsøger jeg at have højere planter placeret i den side, som jeg betragter som bagsiden, samt i siderne af akvariet. Men nu ved jeg jo slet ikke, om du vil have et planteakvarium...
Kommer i tanke om, at der i mit eget mindste-yngels børnehave står et ca. 4-500L akvarium som rumdeler, nærmest bygget ind i et større reolsystem med skabe til den ene side og op over akvariet. Spandpumpen er skjult inde i et af skabene, og slangerne kommer ud gennem små huller i skabet. Akvariet står på "egne ben". Håber at det giver lidt en ide om hvad jeg mener. Ellers må jeg se, om jeg kan tage nogle billeder én af dagene, som systemet vil oploade.
Du må meget gerne selv lægge billeder ud, når du får besluttet dig for hvad du gør. Jeg drømmer lidt om at konvertere min 160L til 300+ på et tidspunkt, og så er det rart at have andres erfaringer at trække på også.
SogneprQsten — 9. juni 2012, 05:10
Ind mod væggen, der sætter du en slimline baggrund.
Siliconer den so den har overløb og output nede omkring midt på.
Ca 10-15cm fra endevæggen.
På hver side af "baggrunden" (yderside) sætter du sort folie (hyldepapir).
Her bag ved kan du skjule powerhead, og varmelegme.
Byg op af sten, fra bagvæggen og ud.
Store tættes op af bagvæggen og så skal de falde i størrelse ud mod "fronten" (den vej ud imod rummet".
Bag den bagerste store sten sætter du et par vallisinera gigas.
De vil danne en plantevækst på langs af akvariet og ligge sig i strøm retningen.
Zeigermann — 9. juni 2012, 05:36
Den må gerne gå højere op end toppen på akvarium + lampe, op du kan så også få monteret en baggrund, som du kan lave filteret i, hvis du ikke lige ønsker at have en spandpumpe stående ved siden af.
Jeg vil desuden foreslå dig at lave indsugningen til filteret 5 cm over færdig højde af bundlaget, og så sætte en powerhead i toppen i hver ende.
Denne måde er meget fin, for ikke at få for stor en powerhead til at trække filteret, da den vil suge for hårdt gennem filter matrialet, og der skal jo noget cirkulation til at køre et 720 liter.
mauri3000 — 9. juni 2012, 12:35
Du skal bare bygge op i midten af akvariet, og udefter mod front og bagglas.
Forestil dig en ø du bygger op i midten. Vælg en side, som "primær" da sten og rødder altid er pænest fra en side. Så slipper du for at stå og vende og dreje det hele konstant, men accepterer fra start at der er en side der er den flotteste.
Alternativt, så kan du som Zeigermann skriver, sætte en baggrund i, eller folie på bagsiden, så man ikke kan kigge igennem det. Men så syntes jeg næsten det er fjollet at stille et akvarie som rumdeler. Så du ikke får udnyttet at du netop kan se det fra begge sider.
Filter vil være smartest at bygge op, ved den side som vender ind mod væggen. Da du jo alligevel ikke kan kigge ind den vej. Om du så vil lave et baggrundsfilter, et hmf filter, eller bare fører slanger ned fra din spandpumpe, det er jo så op til dig. Men at dække det af med lidt folie, vil jo nok gøre det lidt pænere. Men kom da endelig med nogle billeder når du har det fået til at køre.
Hymme — 10. juni 2012, 10:44
.[/citat]
HAHA 😀
Rimide — 10. juni 2012, 12:50
sådan kan en rumdeler seer ud. der er to udtag i bunden og pumpen er placeret under akvariet.
flsuw — 10. juni 2012, 13:44
Bandage — 10. juni 2012, 15:41
Rimide — 10. juni 2012, 16:17
flsuw — 10. juni 2012, 19:12
M.R.Rasmussen — 11. juni 2012, 12:40
Kunne folk ligger inde med andre billeder eller links skal de være meget vel komme til at smide dem her:? 😀
Jeg har lige en anden ting til jeg vil høre om
hvad er forskelden på Uv filter og et Omose anlæg
eller måske er det inde lille udbydning af tingen ?.
Påforhånd tak for hjælpen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.