sort 'skæg' på mine planter?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lucas1999 — 29. maj 2012, 13:19

hej jeg har et 54l akvarie med masser af planter. men ALLE mine planter har fået et slags 'skæg' og ved ikke hvad det er, det er MEGET grimt at se på temparaturen står på 23 grader jeg har 5 pansermaller 10 guppier og 10 neonfisk ville høre om i havde nogle ider til hvad det er og hvad jeg skal gøre for at få det væk. håber i kan hjælpe mig 😉

Robse — 29. maj 2012, 14:07

Kik på denne side. Der kan man via billeder finde "sin alge", og læse muligheder for bekæmpelse, og mindst lige så vigtigt: Årsagen. :-)
http://www.akvarieplanter.dk/identifikation-og-bekaempelse-af-alger

Aryawen — 29. maj 2012, 17:09

Trådalge/ skægalge 🙂?

Jeg er ikke meget for alt mulig kemikalie tam tam der skal i kontakt med mine fisk, så jeg anskaffede mig nogle amano-rejer og de klarer det ganske fint 🙂

Ellers kan du gøre det manuelt ved at skrabe algerne af planten

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.