Mon det går galt...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Grævling — 25. maj 2012, 15:52
Men nu har jeg omestemp mig, og det blev for ti minutter siden lavet om til yngle akvarie. Fandt og fangede en go tyk guppy hun, og lod hende komme i, satte også varme legeme og filter til.
Hun virker ikke helt tilfreds (svømmer op og ned langs ruden, hurtigt) men vil give hende lidt tid. masseraf føde både til hende og de små, men undrer mig hvordan gæren påvirker hende. Lidt senere kommer der RCS rejer i, og nok en otocinclus.
åber hun snart er færdig medat stresse 🙁
Hugo — 25. maj 2012, 16:23
Grævling — 25. maj 2012, 16:26
Men igen, satser på 3x extra 54 liter til selektiv opdræt - og har fri adgang til dafnier, desværre ikke "dafnia magna" som jeg gerne vil have
flsuw — 25. maj 2012, 23:24
Du er sidens viden centre med gode råd og hvordan man ellers skal begå sig på AS. Har KUN gode erfaringer fra resten af AS administratorer. Så derfor min undrende *doh*
Grævling — 26. maj 2012, 00:00
Hunnen er stadig i live, og hun spiser flagefoder- Var lidt nervøs pga at gær anlæg kan slå et akvarie ihjel.
nidding — 26. maj 2012, 12:41
Grævling — 26. maj 2012, 14:29
Har nu to guppy hunner i pølen og vandet er ret klart, dog en træls protein hinde. De er en anelse stressede og ikke helt tilfredse, men ellers relativ normal adfærd ^^
Planen er nu et nano akvarie til opdræt af artemia. Har stadig en del tykke hunner (guppy, molly og platy) men giver lige den lille pyt lidt længere tid - mangler godtnok de RCS til at rydde lidt op.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.