Krydsninger eller hvordan
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Høst — 9. maj 2012, 21:33
Men jeg bliver ikke klogere.
Jeg har mbuna i mit 530ér. De er ca.22 beboere. Der må jo gerne komme det samme antal i endnu. Men hvilken slags? og helst ingen der krydses med mine.
Fisk:
1.2 Melanochromis Auratus
3.3 golden spec.
0.0.2 ukendt dog har de "næse" mener de hedder labeotropheus.
De sidste er Cynotilapia Afra.
Høst
Mofufo — 9. maj 2012, 21:50
Høst — 9. maj 2012, 22:02
Jeg vil heller ikke have flere labeotropheus i.
Men jeg tænkte lidt a´la pseudotropheus.
Men igen krydser de med nogle af de andre?
K-_Christensen — 9. maj 2012, 22:18
Høst — 10. maj 2012, 12:29
K-_Christensen — 10. maj 2012, 12:36
KimJ — 10. maj 2012, 18:52
Den kombination du har indtil videre, hører til blandt de "sikre" (det er helt korrekt at ingen kombination er 100% sikker, men i dit tilfælde er sandsynligheden for kryds ikke stor, og hvis det sker, burde det være let at se på afkommet, så man kan få dem aflivet).
Apropos det; Dine uidentificerede "næser" bør under ingen omstændigheder indgå i nogen form for avl! Fisk uden en sikker ID, er kun til besvær. Personligt ville jeg skille mig af med dem, og anskaffe nogle af samme slags, bare med en sikker ID.
En udvidelse af bestanden kunne med fordel være i form af flere individer af de arter du allerede har, evt. med tilføjelse af en enkelt mere. Det kunne være en Maylandia eller Pseudotropheus art.
Høst — 10. maj 2012, 21:30
Jeg tror jeg vil have lidt flere afra'er
Og så vil jeg se nærmere på pseudo'erne.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.