Input til fiskekombinationer ønsket
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
TobiasK — 2. maj 2012, 11:21
Jeg går og brygger lidt med tanken om at anskaffe mig et akvarie i omegnen af 160 L.
Jeg har tænkt at bunden skal bestå af enten sand (hvordan er det at rengøre?) eller finkornet grus. Indmaden i akvariet har jeg forestillet mig skal bestå af et enkelt stort stykke drivtræ (eller flere små), adskillige planter og eventuelt en enkelt stenformation.
Jeg er meget i tvivl om fiskearterne, der skal bo i akvariet. Jeg er mest fastsat på Corydoras Schwartzi i en flok af 4-5 stks og Tiger Barber / Siam Barber (Puntius Tetrazona) også i en flok på omkring 5, men selv disse to kan dog godt komme til genovervejelse! .. Men dvs. at miljøet i akvariet skal ligge på omkring 7 +- 0.5 afhængigt af de sidste beboere. Så vidt jeg ved, vil jeg have ca. 50 liter at give af, hvis man kan sige det sådan.
Har I nogle bud på fisk, som vil komplimentere denne kombination godt? Her tænker jeg specielt i forhold til beplantningen, vandforhold og også at få udfyldt hele akvariets plads, så der gerne skulle være fisk i bunden, midten og toppen af akvariet. Skal det være få store fisk, eller måske endnu en flok af mindre fisk?
På forhånd tak,
- Tobias
Jan Persson — 2. maj 2012, 14:15
Personlig syntes jeg ikke at tiger barber egner sig til andet end et artsakvarium - men andre har måske bedre ideer.
SogneprQsten — 2. maj 2012, 14:20
Og det er slet ikke kedeligt.
Så det mener jeg sagtens du kan overveje.
Nu har du jo gjort dig lidt tanker, og relativt konkret.
Men;)
Der er altid et men.
Har du overvejet om det skal være biotop orienteret eller "bare" et selvskabsakvarium.
Hvilken type akvarium søger du?
Skal det være et med massere af fart eller en blanding?
Eller er det mere det stillestående der tiltaler dig?
TobiasK — 2. maj 2012, 15:21
Nu er jeg ny i faget, så jeg havde tænkt, at indrette det med lidt forskellige arter, som giver nogle forskellige "indtryk", så at sige. Tanken er, at det vil give en god dynamik i akvariet, da jeg pt. ikke har fundet mit kald, hvad angår enkelte arter og type af akvarie.
Jeg er bestemt ikke afvisende overfor et biotop akvarium - jeg synes det lyder spændende. Jeg har bare endnu ikke haft held til at finde en oversigt over fisk sorteret i leveområder, men kun i overordnede hovedgrupper: maller, cichlider osv osv.. Det vil sige, at jeg ikke har megen viden at tage et valg ud fra på nuværende tidspunkt.
Jeg måtte dog google Biotop, for at finde den helt præcise mening, og derigennem kom jeg frem til http://fish.mongabay.com/biotope.htm som ser ud til at have en god oversigt over markante flodområder, hvilke fisk der lever der, plantemængder og andet. Det vil jeg give mig i kast med at læse om.
I skal begge to have tak for jeres svar 🙂
TobiasK — 3. maj 2012, 12:56
Lige et spørgsmål specielt målrettet til floder i sydøst-asien:
Temperaturen skal være 26-29 grader. Giver denne forholdsvis høje temperatur anledning til nogen negative følger for akvariet: Øger det fx algevæksten eller er der andre ting, som jeg skal huske at tænke på?
SogneprQsten — 3. maj 2012, 13:18
Du skal dog finde fisk der egner sig til disse temperature samt planter.
Ved 26-27 grader er der mange arter.
Ved 28-29 er der færre arter.
SogneprQsten — 3. maj 2012, 13:35
Iriatherina werneri - 0.0.10
Trigonostigma heteromorpha - 1.3
Danio margaritatus - 0.0.5 ( 1.4)
Hara maesotensis 0.0.3
TobiasK — 3. maj 2012, 14:36
Jeg havde tænkt:
Botia almorhae
Danio (leopard, perle eller zebra)
Puntius nigrofasciatus
Og eventuelt en enkelt flying fox
Jeg synes dog, at de fisk du har foreslået ser flotte ud!
Har du kommentarer til mine valg kontra dine? 🙂
SogneprQsten — 3. maj 2012, 14:41
Dette er dog rent asiatiske arter.
Hvis det var der du ville hen imod.
Det er heller ikke et problem at finde afrikanske eller sydamerikanske.
Tallene repræsentere antallet af hvert køn og uvist køn (eller yngel, af samme årsag).
1.0 = 1 han
0.1= 1 hun.
1.1 er altså et par - 1.3 er en han og tre hunner.
0.0.1 er en af uvist køn.
0.0.10 er altså 10 af uvist køn.
TobiasK — 3. maj 2012, 16:12
Jeg har prøvet at læse lidt, om de fisk du foreslog.
Iriatherina werneri har brug for åbne områder, så hannerne kan "vise sig frem", men
Danio margaritatus er en sky fisk pga. dens størrelse..
- Kan disse to arter forenes blot ved at lave områder med tyk beplantning og andre helt åbne områder?
Jeg kunne næsten ikke finde noget information om
Hara maesotensis, men jeg fandt dog http://www.scotcat.com/forums/index.php?showtopic=419 hvor poster nummer 2 hævder, at 18-24 grader er godt for denne malle.. Hvordan vil den så have det i 26-27 grader varmt vand?
SogneprQsten — 3. maj 2012, 16:45
Høje baggrundsplanter, rødder osv.
Forgrundsplanter som er lave og skaber skygge.
Så kan du have fri svømmeplads - faktisk i hele fronten og midten af akvariet. I fuld længde.
På bunden med lidt blade og lave planter skaber du skjulene.
18-24 grader. Ikke at det er forkert, mine kig blot ved 25-26 grader.
Det er jo heller ikke alle biotoper af asiatiske der står ved 26-29 grader.
De nævnte arter her, vil jeg mene går fint ved 24-26 🙂
TobiasK — 3. maj 2012, 20:18
Det kan være, at det skal være et sommerferieprojekt at få det op at køre.. Nu afleverer jeg semesterprojekt om ca. tre uger og så kommer der nogle eksamener derefter.
Tak fordi du blev ved med at vende tilbage med svar 🙂
SogneprQsten — 3. maj 2012, 21:07
Held og lykke med opgaven:)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.