20 Julidochromis unger i 12 L. ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Anja-s — 1. maj 2012, 07:21

Hej

Ved ikke om jeg har postet dette indlæg rigtigt.

Jeg har ca. 20 Julidochromis unger på ca. 3-4 cm. som går i et stort akvarie. Der kommer en og vil købe dem alle.

Kan jeg godt fange alle ungerne op i et ca. 12 L. akvarie, og kan de gå i dette til de bliver afhentet? Så er det nemmere at se om jeg har fået alle med og hurtigere at fange når køber er kommet.

Hvor længe kan jeg lade dem stå i dette? regner med lige at komme hjem om eftermiddagen kl. 15 og fange dem. (skal derefter på arbejde igen) Køber kommer om aften ved 19 tiden.

(Jeg havde tænkt mig at mørklægge akvariet så de ikke slås om pladsen.)

A.folner — 1. maj 2012, 10:51

Vil jeg ikke tror, at vil godt særlig godt :s

A.folner — 1. maj 2012, 10:52

Brug heller lidt længere tid i dit store akvarium på, at fange dem til ham 🙂
Eller tag dem i poser på 2 og 2 med rigeligt vand 🙂

Nørgård — 1. maj 2012, 11:11

Det kan du helt sikkert. Det eneste du skal sørge for er at bruge vandet fra det store akvarium til at fylde dit 12L op med.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.