Det perfekt akvarium (100-128L)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Snezy — 23. april 2012, 21:56

Hej,
jeg vil starte en tråd hvor jeg håber en masse af jer med super gode erfaringer kan fortælle hvad i valgte til jeres balje.
Skriv hvilken sammensætning i valgte til jeres 100-128L akvarium, bundlag, rødder, baggrund, planter, fisk osv.
Håber på denne måde, at nybegynder -inkl. mig selv 😎- kan få en masse fede ideer til deres akvarium.
Efter lang tid er jeg stadig ikke sikker på hvad jeg vil putte i mit akvarium da så mange af jer kloge mennesker derude har kommet med en masse forskellige gode ideer og jeg spændt venter på den "perfekte" 😛

Mvh,

Michael_F — 23. april 2012, 22:37

Jeg tror det man lærer mest af, er at prøve sig frem. Desværre egentlig, for jeg synes da, at jeg har gjort mig nogle kedelige erfaringer ind i mellem. Men jeg har jo selvfølgelig lært af det.

Men jeg tror du skal prøve at finde ud af, hvilken slags akvarie du vil have inden du starter. Om det skal være selskabsakvarie med en masse planter, eller om du vil have et akvarie med cichlider og få planter fx.

Snezy — 23. april 2012, 22:52

Jeg ville gerne have en akvarium med masser af planter, men efter som jeg kun har haft en ca. 5 planter i mine forgående akvarier og har haft en del arbejde med dem, tør jeg ikke gå igang med et akvarium kun bestående af planter og rødder. Derfor er jeg mere til stenopsætning. Jeg har lige pt. et 112L og har faktisk fået tanken, at skaffe mig af med det, købe et 54L og sætte noget spænende derned.
For i den størrelse kunne jeg måske have mulighed for at have rødder og planter. F.eks. Guppyer, en dværgcichlide, og en flok corydoras. Hvad synes i!? 😀

Mvh,

Snezy — 23. april 2012, 22:54

Og noget dværgguarmi

Snezy — 23. april 2012, 23:00

Overvejede også, at holde mit 112L og putte multier i

Jesper Green — 24. april 2012, 09:18

Prøv at kigge i trådene under "Mit Akvarium" efter inspiration.

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/?ID=192

Ullasdatter — 24. april 2012, 09:44

[citat]Jeg har lige pt. et 112L og har faktisk fået tanken, at skaffe mig af med det, købe et 54L og sætte noget spænende derned.
For i den størrelse kunne jeg måske have mulighed for at have rødder og planter. F.eks. Guppyer, en dværgcichlide, og en flok corydoras. Hvad synes i!?[/citat]

Jeg har de 3 fisk i mit 54 l. men når mit guppy yngel vokser op så bliver der lidt pladsproblemer for de yngler som rotter (eller skulle man sige rotter yngler som guppyer *doh* )

Hvis jeg var dig ville jeg beholde det 112 l. og plante det godt til, en rod eller 2 og de fisk du nævner (måske lidt flere arter med tiden)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.