Død Malle

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Josef85 — 5. april 2012, 16:15

Hej alle sammen
For ca. et halvt år siden købte jeg 3 ancistrus maller, som virkede sunde og raske, men den ene var (meget lidt) mindre end de andre og blev kanøflet lidt når der var mad. Et par mdr. senere blev de så sat sammen med 4 scalare. Scarlarene var selvfølgelig lidt for nysgerrige i starten, men ikke voldelige over for mallerne. I dag vil jeg så rengøre akvariet og finder min lille malle død og uden finner. Havde registreret at den ene finne så lidt forrevet ud, men den virkede rask og levede fint i mange måneder. Har ikke haft tid til at kigge ind til fiskene i en uge, så er bange for at den har lagt lidt. Kan det skade de andre fisk? Hvad gør jeg lige?
Mit helt store spørgsmål er så, er det scalarene der har slået den ihjel? Og kan de finde på det samme over for de andre der ser sunde ud, og oven i købet er blevet større, i modsætning til den døde? Har den måske ikke fået nok føde, og derfor ikke kræfter nok til at komme væk fra scalarene? Er det bare sådan moder-natur er? Det ligner ikke sygdom.

Har det indflydelse at akvariet er for lille? Dyrhandlen sagde at det var helt fint med 3 gange 4 cm maller og 4 scalare på 10 cm (fisk + oprejst finde). Akvariet er 120 L og har et skib og 2 rødder. Da jeg kommer hjem, ser jeg så at pladsen er meget lille og tjekker nettet. Til min skuffelse, er der for lidt plads. Gør det dem mere aggressive?

Regner med at tage skibet ud og komme lidt flere rødder i, så mallerne kan søge dækning i deres helt eget lille ”fort”.
Håber I kan komme med nogle gode råd 😉

Bruger #235846 — 5. april 2012, 16:24

jeg kan umildbart ikke se noget problem i det.
scalarene skulle ikke være problemet. det jeg tror er at de to andre ancistrus maller har været efter den. ansistrus har det med at møje sig sammen.
ansistrus kan blive agrasive på småt plads men så snakker vi 50l.
det jeg mistænker er de to andre maller.

Bruger #235846 — 5. april 2012, 16:25

jeg kan umildbart ikke se noget problem i det.
scalarene skulle ikke være problemet. det jeg tror er at de to andre ancistrus maller har været efter den. ansistrus har det med at møje sig sammen.
ansistrus kan blive agrasive på småt plads men så snakker vi 50l.
det jeg mistænker er de to andre maller.

Josef85 — 5. april 2012, 21:01

Tak for svaret! Det har også altid været som om, at den har været "udstødt" af de andre, og altid har været mindre end de to andre.

Kan der være sygdom i akvariet nu, hvor den ene malle har lagt død i et par dage?

På forhånd tak!

gnasker — 5. april 2012, 22:19

når der ligger døde fisk på bunden rydder mallerne op det vil sige de spiser dem og 3 maller et 120L gør ikke noget jeg har 5 maller i et 112L og det går da fint med dem og de er ca 2½-3½ cm

Josef85 — 19. april 2012, 10:27

1000 tak for svaret.
Men nu er der en malle mere der er død i løbet af natten. Kan endnu ikke få øje på den sidste malle, men holder da skarpt øje med den i dag. Den døde malle har lagt og suttet undersiden af en ny (Lagt i kogt vand)rod i ca. en uge. SYGDOM??? Tanker på at købe nye maller, er det en god ide ligenu? Er der nok vand/plads til scalarene?
MVH Tanja

Josef85 — 19. april 2012, 10:28

P.S Scalarene ser stadig sunde ud.

Josef85 — 19. april 2012, 10:41

Pinligt, men også heldigvis var den ik død. 😛 UPS!

alfred22 — 22. april 2012, 19:01

;(

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.