kampfisk - 50 liters akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tullepigen — 3. april 2012, 13:24

Hej
Jeg har lige købt et 50 liters akvarie til min kampfiskehan. Jeg kunne godt tænke mig et par hunner til ham, men er det ok at have 3 kampfisk i den størrelse akvarie. Ville lige spørge inden jeg gjorde noget.

Bruger #433600 — 3. april 2012, 13:35

Helt ok, sørg dog for at der er gode skjulesteder i form af planter og rødder, hvis han skulle blive lidt for kåd. Pøj pøj 😛

Sølz — 3. april 2012, 15:14

Muligvis. Prøv at læse om kampfisk/betta splendens i artsbeskrivelsen. Så får du mulighed for for selv at træffe et mere kvalificeret valg;)

tullepigen — 3. april 2012, 22:38

Tak for svaret Lars. Jeg får lavet nogle skjulesteder. Vi får se hvad vi bestemmer os for med hensyn til antal. 🙂

Tobiass123 — 4. april 2012, 00:23

Mindst tre hunner, ville jeg sige...
Kampfisk kan godt lide plantetykninger der går højt op, men de kan også godt lide at gemme sig ved bunden, så nogle huler ville også være godt... Og så er de jo ret dovne, så de skal også have nogle ting at ligge på. For eksempel en flad sten, en anubias eller et stykke træ med en egnet flad top de kan ligge på🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.