fiskene er døde i mit nye akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
adi-girl — 2. april 2012, 21:06
Jeg har fået et 30 liters akvarie den 23. marts hvor jeg fik fyldt vand i og startet den. og mandagen er jeg ude og købe planter til så det også kan falde til inden der kommer fisk i. så her i lørdag køber jeg fisk. det er 7 neon fisk - 2 lidt større(ved ik hvad de hedder men hanen er meget flot med stor hale i farver) og så 5 rejer.
i dag er de 6 neon fisk væk (tror de ligger på bunden under stenene) og jeg så den store han gå til og dø. nu kan jeg se en reje og en neon og den store hun.
kan det være fordi vi i lørdags havde dem over en time i posen vi fik dem i ? eller fordi varmen ikke var de 25 grader? (købte varmeanlæg i lørdags også) de kom ned i mens det var 21 grader men de er først døde efter graderne var blevet lidt over 25 som jeg nu har skruet ned for igen da det måske har været for varm? kan det have noget med lyset at gøre ?
håber der er nogle der kan hjælpe 🙂
hilsen mette
Bruger #593897 — 2. april 2012, 21:15
http://www.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1631
bobvox´s ven — 2. april 2012, 21:52
jeg vil sige syv er for mange og så kommer problemet da det er en flok fisk, og der helst skal være 10 i en flok*doh*
JohnnyNr5 — 2. april 2012, 23:07
Dine spørgsmål viser med al tydelighed at du ikke ved ret meget om hvad du har med at gøre, så jeg vil anbefale dig at hoppe rundt og få læst op på især opstart af et akvarium. Du kan starte her: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/?Type=27
Hvad der rent faktisk har slået dine fisk ihjel, ved jeg ikke med sikkerhed. Et par bud kan jeg dog godt komme med:
Neonfisk, især de røde af dem (du skriver ikke hvilken slags du har) er meget skrøbelige, og må under ingen omstændigheder smides i et nyopstartet akvarium. De sorte er de mest sejlivede så vidt jeg husker, og igen frit efter hukommelsen ligger de blå neon midt mellem de to i sårbarhed. Uanset typen var det dog ikke neon jeg ville have startet med, og deres sårbarhed kan meget vel være årsagen til at de næsten alle er døde. Der ud over vil jeg så give #3 ret i at neon i et 30L's ikke er den smarteste ide. Artsbeskrivelserne af de nævnte neonfisk her på sitet (du finder artsbeskrivelserne i menubjælken foroven, klik "beskrivelser" og den dukker op) siger minimum 80L's akvarium til neon, og det virker umiddelbart fornuftigt på mig. De skal helst holdes i en fornuftig flok, og skal bruge lidt svømmeplads.
De to andre fisk, hvoraf hannen beskrives som havende en stor flot hale, vil jeg gætte på er guppyer. Lidt svært at sige når du ikke har noteret navnet på den. De er generelt, hvis ikke det er en for strengt indavlet du fik fat i, nogenlunde hårdføre. Umiddelbart ville mit bud på dens døde være enten forgiftning som allerede nævnt, eller stress.
For at kunne sige noget mere præcist om hvorfor dine fisk er døde, skal vi vide hvordan den du sø dø døde. Står nogen af dyrene i overfladen og gisper? Hvis de gør så er forklaringen forgiftning, og så skal du skifte vand i en helvedes fart, og blive ved med at skifte en del vand hver dag i en uge eller to.
Slutteligt: Jeg ved at der er nogle killifisk der siges at kunne trives i em 30L's vandpyt, men generelt kan jeg ikke for nuværende komme på andre fisk der vil kunne fungere i så lille et akvarium. Der kan andre forhåbentlig springe til med inspiration. Ved at have valgt en så mikroskopisk størrelse har du i hvert fald afskåret dig fra en hel masse fisk, selv dem du kunne have fået plads til i et billigt 54L's startersæt til 3-500kr. 30L vand ryger også hurtigere ud af kemisk balance, og giver syge fisk (der er 54L nu altså heller ikke for godt, men dog bedre;)). Det er lidt synd du ikke blev rådgivet bedre da du købte, eller selv havde brugt den fornødne tid på at indsamle oplysninger. Så havde du helt sikkert fået en bedre start på denne i øvrigt fantastiske hobby, men også langt bedre muligheder for at holde fisk du kunne få glæde af. Jeg håber dog ikke at du opgiver ånden så'n lige foreløbig. Der er mange, og dygtige, folk herinde, og i samråd med dem skal du nok kunne få stablet noget på benene du bli'r glad for 🙂
sira666 — 2. april 2012, 23:11
(undskyld for den her besked)
JohnnyNr5 — 2. april 2012, 23:20
Bruger #593897 — 3. april 2012, 10:45
Mr-slider-@hotmail.com — 3. april 2012, 10:49
pasex — 3. april 2012, 11:02
Bruger #593897 — 3. april 2012, 11:21
pasex — 3. april 2012, 13:58
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.