Kokosnød - all you can eat buffet
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Ørsted — 22. februar 2012, 20:43
Har smidt denne kokosnød i et af akvarierne, som supplement til mallehuler og gemmesteder. Akvariets beboer synes alle at nyde rigtig godt af det hvide kød. Kom dog til at tænke på om de kan styrer så meget tilgængeligt mad eller om de ender op med forstoppelse? Der går garra rufas, sorte sphenops, zebrafisk, platyer og ancistruser i baljen.
Tillægsspørgsmål: Er det et problem ift. mallerne, at åbningen ikke ligger plant med bunden, hvis jeg vil have dem til at bruge nødden som mallehule? Er ikke lige til at se på billedet, men det er faktisk en fin aflang kokosnød.
Pft :-)
famkold — 22. februar 2012, 21:31
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1339216
Lyngs — 22. februar 2012, 21:45
Skynd dig at fiske den op og fjern kødet. Fibrene udenpå kan du godt lade sidde.
dennis80 — 22. februar 2012, 21:48
Ørsted — 22. februar 2012, 22:30
#3 Jeg har i min research forud for projektet godt bemærket en vis uenighed eller diskrepans omkring kokosnødder i akvariet. Der er en fin fordeling mellem fortalere og skeptikere, gennemgående er det dog, at fortalerne typisk taler ud fra empiri, skeptikerne oftest ud fra teori. -Af hvad jeg er stødt på i hvert fald. Men jeg vil naturligvis holde et vågent øje med akvariet og beboerne.
#4 Havde du andre fisk i akvariet eller kun maller? Og var du ligesom hanse (#2's link) nødt til selv at rense resten ud på et tidspunkt?
Lyngs — 22. februar 2012, 22:44
Jo koldere dit vand er og jo mere surt, jo mindre risiko er der for at det går galt. Du skal bare være klar over at går der først gæring i det, så kan det gå meget hurtigt. Jeg taler i øvrigt af erfaring. Mit første akvarie for snart 20 år siden. Alt var fint om morgenen da jeg tog i skole, da jeg kom hjem var vandet helt gråt og de fleste fisk lå døde. Pøj pøj med det. skriv lige løbende hvordan det går.
pete4442 — 22. februar 2012, 22:55
Ørsted — 22. februar 2012, 23:35
mipe — 23. februar 2012, 08:47
Her er hvordan jeg laver mine: www.gotfred.com/mallehule.html
Ørsted — 23. februar 2012, 09:33
Efter et lille døgns tid er kødet stadig hårdt og fast, og vandet klart med fine værdier.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.