Hjælp til valisneria m.fl.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dutti — 16. februar 2012, 15:30

Hej I kloge akvarister derude. Er der mon nogen, som kan hjælpe mig?

Min valisneria ser ikke rigtigt ud til at trives. Bladene går til, og der er kommet en hvid støvagtig belægning på bladene:


Mine hemianthus callitrichoides 'Cuba' ser heller ikke for gode ud:


Min moskugle er blevet lidt brun i spidserne enkelte steder. Men det ser nu ikke så galt ud:


Min anubias' nye blade er lysere end de gamle, men ellers ser den ikke ud til at fejle noget:


Akvariet er et Fluval Edge 23l og er halvanden uge gammelt. I bunden har jeg lagt noget bundlag/næring fra Dennerle, tror det hedder deponitmix. Og ellers gøder jeg hver dag med Nano tagesdünger fra Dennerle - 2 dråber dagligt (angivet: 1 dråbe pr. 10l vand)
Jeg tilf'jer ikke CO2. Kan det være der, problemet ligger? Eller er det bare mig der er for utålmodig og skal give det lidt tid?

kejak — 16. februar 2012, 16:01

Jeg er ikke sikker på du kan lave det mos du har der om til kugler, tror det vil rådne indefra pga mangel på lys.
Hvad lys har du på?

Pseudo — 16. februar 2012, 17:02

Hvad er det hvide stuff, er koral eller faksekalk, så vil jeg mene det er dybt forbudt i ferskvand. det på planterne lyder som kalkslør:P

Dutti — 16. februar 2012, 17:08

[citat]Hvad er det hvide stuff, er koral eller faksekalk, så vil jeg mene det er dybt forbudt i ferskvand. det på planterne lyder som kalkslør:P[/citat]
Det hvide du henviser til, er det i bundlaget? I så fald er det "Dekoline quartz fra Aquatic nature"
Kalkslør? er det kommet fra mit hanevand? Hvad gør jeg ved det? Skal jeg bare lade det være?

Dutti — 16. februar 2012, 17:09

[citat]Jeg er ikke sikker på du kan lave det mos du har der om til kugler, tror det vil rådne indefra pga mangel på lys.
Hvad lys har du på?[/citat]
Mosset er ikke som sådan formet som en kugle. Det er sat i et net, som er formeet som en kugle. Det er ikke "massivt". Mosset er kun i nettet, dvs i yderkanten af kuglen. Giver det mening? Jeg købte den sådan hos dyrehandleren.

Bruger #283792 — 16. februar 2012, 17:22

Hejsa Dutti. Meld dig ind hos http://akvariegoedning.dk/index.php så kan du få eksperthjælp. For mig ser det lidt ud som begyndene alger. Når planter ikke har det så godt, så trækker de næringsstoffer fra de gamle blade og så begynder de at lække sukkerstof, og det elsker alger. Jeg vile bytte Valineseraen ud med nogl ikke lyskrævende planter. Vi har jo ikke det bedste lys i vores akvarier.

Anubias blade er lyse i starten og bliver mørkere som ældre. Det gælder vist næsten alle planter. I øvrigt er det sådan, at de fleste akvarierplanter er dyrket emerst, D,V.S at det er sumplanter dyrket over vandet. Når de så kommer i et akvarie og vokse der, så skal de lave nogle nye blade der er tilpasset livet i neddykket tilstand. De danner så nogle nye blade ved at trække næringsstofferne væk fra de gamle blade. Når der er kommet to tre af de nye blade, så kan du fjerne de gamle visne.

Park — 16. februar 2012, 17:49

Giv det tid, HC Cuba, kan sagtens lave det trick når det plantes i nystartet akvarium!

Den hvide belægning på vallisneria kan sagtens være resultatet af bikarbonatspaltning - hvis ikke vallisneria får tilstrækkeligt kulstof (i form af CO2 eller EasyCarbo og lign.) er de indrettet således, at de kan trække det ud af vande ved at spalte bikarbonat!

Brune spidser på mossen kan sagtens være begyndende brun alger, som er meget alm. i nyopstartede akvarier 😉 Du kan læse lidt mere her: http://www.akvarieplanter.dk/identifikation-og-bekaempelse-af-alger

Jeg ville give det tid - 1½ uge er ikke længe 😉

Dutti — 16. februar 2012, 20:19

@kejak, kom lige til at tænke på, at det jo nok er min sten, du hentyder til som "det hvide stuff" 🙂 -Det er en kunststen 🙂

Dutti — 16. februar 2012, 20:23

[citat]
Anubias blade er lyse i starten og bliver mørkere som ældre. Det gælder vist næsten alle planter. I øvrigt er det sådan, at de fleste akvarierplanter er dyrket emerst, D,V.S at det er sumplanter dyrket over vandet. Når de så kommer i et akvarie og vokse der, så skal de lave nogle nye blade der er tilpasset livet i neddykket tilstand. De danner så nogle nye blade ved at trække næringsstofferne væk fra de gamle blade. Når der er kommet to tre af de nye blade, så kan du fjerne de gamle visne.[/citat]
Ok, jamen så kan det jo være derfor, de ser ud, som de gør. Så giver jeg det lige lidt mere tid 🙂
Valisneria får også lige en chance mere 🙂 Men jeg går og overvejer, om jeg ikke skulle putte lidt flere planter i. Ser det ikke lidt tomt ud?
Hvad me det der CO2 halløj, jeg har set nogle billeder, hvor der er nogen, som har en slags omvendt glaskolbe siddende på indersiden af akvariet med en eller anden væske i. Er det CO2? Og mht. CO2, kan man så bare bruge sådan nogle "pinde" (ved ikke lige, hvordan jeg skal forklare, hvad jeg mener), der lige så stille står og afgiver CO2? Eller er det bedre med det flydende?

Dutti — 16. februar 2012, 20:26

[citat]Giv det tid, HC Cuba, kan sagtens lave det trick når det plantes i nystartet akvarium!

Den hvide belægning på vallisneria kan sagtens være resultatet af bikarbonatspaltning - hvis ikke vallisneria får tilstrækkeligt kulstof (i form af CO2 eller EasyCarbo og lign.) er de indrettet således, at de kan trække det ud af vande ved at spalte bikarbonat!

Brune spidser på mossen kan sagtens være begyndende brun alger, som er meget alm. i nyopstartede akvarier 😉 Du kan læse lidt mere her: http://www.akvarieplanter.dk/identifikation-og-bekaempelse-af-alger

Jeg ville give det tid - 1½ uge er ikke længe 😉[/citat]
Ok, måske jeg skulle købe mig et CO2-testsæt så, for at se, om der er for lidt CO2 i vandet. Hold op, hvor er der meget at holde styr på!

Mht. HC Cuba, så skal jeg nok prøve at væbne mig med lidt mere tålmodighed 😎

Bruger #283792 — 16. februar 2012, 20:59

Hejsa Dorthe. Du skal ikke købe et CO2 testsæt, det er spild af penge. Du skal se om din dyrehandler har noget EasyCarbo eller tilsvarende og så bruge det i henhold til brugsanvisningen. Det er fra Easy Life. I øvrigt er EasyCarbo ikke CO2, men et kemisk kustofprodukt, som kan anvendes i akvarier som vores.

Det du kan se vendt på hovedet er et permanent CO2 test som ved farveskift fortæller hvor meget CO2 der er i akvariet, men det kan ikke bruges i vores akvarie. Jeg har et i mit store akvarie, men der bruger jeg også et rigtigt CO2 anlæg. Godt nok et mini et baseret på sodastream flasker.

Dutti — 16. februar 2012, 21:08

[citat]Hejsa Dorthe. Du skal ikke købe et CO2 testsæt, det er spild af penge. Du skal se om din dyrehandler har noget EasyCarbo eller tilsvarende og så bruge det i henhold til brugsanvisningen. Det er fra Easy Life. I øvrigt er EasyCarbo ikke CO2, men et kemisk kustofprodukt, som kan anvendes i akvarier som vores.

Det du kan se vendt på hovedet er et permanent CO2 test som ved farveskift fortæller hvor meget CO2 der er i akvariet, men det kan ikke bruges i vores akvarie. Jeg har et i mit store akvarie, men der bruger jeg også et rigtigt CO2 anlæg. Godt nok et mini et baseret på sodastream flasker.[/citat]
Ok, så lader jeg være med det, og prøver at høre, om de har noget easy-carbo. Men hvad gør det så, hvis det ikke er CO2? Hvorfor er det bedre end rigtig CO2 i vores akvarier?
Uh hvor kan jeg stille mange spørgsmål 😛

Bruger #283792 — 16. februar 2012, 21:16

CO2 er bedre end Carbo, men du kan ikke montere et CO2 anlæg i vores lille akvarie, det er ret besværligt. Carbo er simpelthen det bedste i vores tilfælde. I øvrigt er et CO2 anlæg ret dyrt. Jeg gav 700 kr for mit som jeg bruger i mit 54 liters. Og stil du bare spørgsmål 😀

Kiki — 16. februar 2012, 22:18

Altså sådan et sodastream anlæg, er det så bare danskvand du hælder i eller hvordan i alverden bikser man sådan et anlæg sammen?
Vi har nemlig en sodastreamer og sodastream flasker (der i øvrigt også kan byttes i elgiganten).

Park — 16. februar 2012, 22:49

[citat]Men jeg går og overvejer, om jeg ikke skulle putte lidt flere planter i. Ser det ikke lidt tomt ud?

Og mht. CO2, kan man så bare bruge sådan nogle "pinde" (ved ikke lige, hvordan jeg skal forklare, hvad jeg mener), der lige så stille står og afgiver CO2? Eller er det bedre med det flydende?[/citat]

Nej du skal ikke investere i det system, hvor du har plader (pinde som du kalder det - mener det hedder Carbo plus!??) i, der afgiver kulstof - det er ikke meget værd! Så hellere giv det et glas hjemmelavet dansk vand hver dag 😉 Det "sodastream anlæg" man kan køber hedder f.eks Dennerle Crystal-Line CO2 og bruger 80 g. CO2 patroner, som sodastream vist også bruger (og visse paint ball geværer;) - der kan man godt spare lidt, ved at købe hos en sådan forhandler)!?? Du kan også finde andre lign. anlæg på ebay.

Men det skader aldrig med flere planter 😛 Bare husk at kigge på deres lysbehov 😉 Jeg ville gå efter nogle små cryptocoryner evt. "parva" eller "x willisii" og eller nogle javabregner.

Kiki — 16. februar 2012, 23:35

Park: kan man seriøst hælde danskvand i og opnå en effekt. Eller var det for at demonstrere hvor ineffektivt stavene er?

gnasker — 17. februar 2012, 00:18

jeg bruger danskvand lavet i en sodastream til mine planter og de gror lystig, dosis ca 1L hver 14 dag og så en sjat gødning i

Kiki — 17. februar 2012, 00:21

Gnasker: tak. Det er da den nemmeste og billigeste løsning jeg længe har hørt om indenfor den her hobby. Så få akvariet da bare en slat hjemmelavet danskevand.
1 l til hvor stort et akvarie?

gnasker — 17. februar 2012, 02:02

530L ca 1L
112L ca ½L
60L en sjat
54L en sjat
og det er et råd fra en tidligere forhandler og har ikke fortrudt dette råd, da mine planter har det godt, så du må prøve dig frem, men husk de skal også have lidt flydende gødning 🙂

Bruger #283792 — 17. februar 2012, 05:57

Jeg kan nu godt li, at mine planter får en nogenlunde konstant tilførsel af CO2 i lysperioden, så derfor mit system. Men det er dyrt. Udover anskaffelsen så koster en opfyldning af flasken 100 kr og den holder i en mdr i mit 54 liters akvarie. Så det er 1200 kr årligt. Til forskel koster en opfyldning af en 10kgs flaske ca 400 kr og kan vare i op til et år. Men den fylder.Så vidt jeg husker, er dit akvarie KIKI 200 liter, så kan du jo gange de 1200 med 4. Det der med en slat gødning af og til, bryder jeg mig ikke om. Hvis planterne får gødnings mangel, så er det næsten sikkert med algeproblemer, og ikke bare brunalger. Så lidt gødning hver dag og god cirkulation, så det kommer ud til alle planter. Og bruger du kemi til bekæmpelse af alger, så slår du også de bakterier ihjel, som er i fileret, og så er vi tilbage ved start. Det der med at de slår bakterierne ihjel i filteret , står på forpakningen.

Bruger #283792 — 17. februar 2012, 06:11

Jeg fandt lige alle de mærkater frem fra de planter jeg har købt til mit 54 liter sidste år. Der er 31 stk og de er næsten alle gået til. Til en pris af 125 kr for 4 stk så har den gimmik kostet mig godt 950 kr til planter i plantorama. Jeg har været dem en god kunde. Det er slut nu fordi jeg har lært det med CO2/EasyCarbo dagligt og gødning hver dag. Jeg har dog en plante som har besluttet sig for at forlade mit akvarie, men det er bundlagets skyld for den er ikke visnet, den slipper bare bundlaget, ligemeget hvad jeg gør, så fred være med den. Det er en Lilaeopsiss noveazeelandia som bare ikke gider mig.

USB_akvariegødning — 17. februar 2012, 08:54

Der er vidt forskelligt behov for tilsætning af co2 har man et lowtech akvarium udelukkende med langsomtvoksende planter, så kan man som oftest køre det helt uden tilsæt, da der altid vil være en udveksling af co2 og ilt mellem luften og vandet i akvariet, en god måde at sikre på at der er en god udskiftning er at have en smule turbulens i overfladen så der dannes kapillarbølger i overfladen ...
http://www.akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/108-filtrering-cirkulation-og-flow/989-kapillar-konveksionsbolger-vorticitet-og-cirkulation-i-akvariet

Men tilførsel af sodavand/danskvand på den måde vil have en stakket virkning, men sålænge man kører som beskrevet er det bedre end ingenting, men så snart man kører op i en anden plantegruppe hvor væksten er hurtigere, så går den ikke eller holder ikke på den måde, der vil man få den bedste virkning af kontinuerligt tilført co2 vel at mærke den ægte vare.. til lavt belyste akvarier med langsomtvoksende planter vil man i stor udstrækning kunne komme langt ved at anvende flydende kulstof som f.eks. Easycarbo... der er dog visse planter der ikke bryder sig om det ...

Men Dutti dine planter mangler et eller andet, mosset skal ikke blive brunt i spidserne og det er normalt tegn på at der er en mangel af næringsstoffer, med mindre det er så nyt og har fået en hård medfart af en eller anden slags, men mos bliver ikke brunt ved at man knækker "stængelen", det gror normalt videre, så det kan ikke være derfor, men det kan have været udsat for et eller andet kemisk som det ikke bryder sig om...

Bruger #283792 — 17. februar 2012, 10:25

Citat fra USB_akvariegødning i en anden tråd om Flora-grow CO2


så ingen tvivl om at dine vallisneria mangler kulstof de er ægte vandplanter og er eksperter i at udnytte forholdene i deres rette miljø og mangler de så spalter de bikarbonat for at få adgang til kulstof, og det medfører at der udfældes kalk på bladene, som så også i sidste ende ofte bliver grobund for alger...

Dutti — 17. februar 2012, 16:39

Så, nu har jeg været ude at købe noget kulstof, det hedder "Carbo Green" og er fra Aquatic Nature. De havde ikke "Easy Carbo", men jeg formoder, at det er nogenlunde det samme. Jeg har tilsat 5 dråber. Der står på flasken at 10 dråber svarer til 1 ml, og der er angivet 1 ml til 50l i et normalt beplantet akvarie. Det kan godt være at det er 1 el. 2 dråber for meget? Men hvis jeg har en mangelsituaation her, så tænkte jeg, at jeg nok hellere lige måtte give en lille smule ekstra her den første dag.

Jeg tror forøvrigt, jeg har fået besøg af brunalgen. Der er begyndt at dukke nogle rustfarvede pletter op på min anubias' blade og på stenen. Jeg håber, det snart forsvinder igen.

Dutti — 17. februar 2012, 16:53

[citat]... til lavt belyste akvarier med langsomtvoksende planter vil man i stor udstrækning kunne komme langt ved at anvende flydende kulstof som f.eks. Easycarbo... der er dog visse planter der ikke bryder sig om det ...[/citat]
Nu er jeg jo helt ny, og jeg synes, jeg læser og læser og læser, men jeg ved alligevel ikke, om det er langsomtvoksende planter, jeg har? Men lavt belyst er det jo.

[citat]Men Dutti dine planter mangler et eller andet, mosset skal ikke blive brunt i spidserne og det er normalt tegn på at der er en mangel af næringsstoffer, med mindre det er så nyt og har fået en hård medfart af en eller anden slags, men mos bliver ikke brunt ved at man knækker "stængelen", det gror normalt videre, så det kan ikke være derfor, men det kan have været udsat for et eller andet kemisk som det ikke bryder sig om... [/citat]
Jeg er med på, at de mangler noget, men hvad, er det gode spørgsmål. Jeg gøder hver dag med noget fra Dennerle, og der er noget deponit mix (mener jeg, det hedder) i bundlaget, ligeledes fra Dennerle, og nu har jeg købt det her Carbo Green fra Aquatic Nature, så må vi jo se, hvad det bringer med sig. Kan der være andet, planterne mangler?

Bruger #283792 — 17. februar 2012, 17:34

[citat]Så, nu har jeg været ude at købe noget kulstof, det hedder "Carbo Green" og er fra Aquatic Nature. De havde ikke "Easy Carbo", men jeg formoder, at det er nogenlunde det samme. Jeg har tilsat 5 dråber. Der står på flasken at 10 dråber svarer til 1 ml, og der er angivet 1 ml til 50l i et normalt beplantet akvarie. Det kan godt være at det er 1 el. 2 dråber for meget? Men hvis jeg har en mangelsituaation her, så tænkte jeg, at jeg nok hellere lige måtte give en lille smule ekstra her den første dag.

Jeg tror forøvrigt, jeg har fået besøg af brunalgen. Der er begyndt at dukke nogle rustfarvede pletter op på min anubias' blade og på stenen. Jeg håber, det snart forsvinder igen.[/citat]

Du har gjort hvad du kunne med hensyn til Carbo. Din anubias er langsomt voksende, og kræver ikke meget gødning.. Brun alger kommer tit i nye akvarier, og det er dit og mit jo. De forsvinder igen om ikke lige med det vuns, så lidt efter lidt. Du skal ikke gøre noget imod dem. Hvis du tager stenen op kan du skrubbe det af. Og anubiasen kan du gnide det af. men de kommer igen indtil de forsvinder af sig selv.

lul1971 — 17. februar 2012, 19:43

Jeg hægter mig lige på. Kan man godt nøjes med easy carbo i en 160 l ? Jeg tænkte at jeg også måtte have sådan noget, men da jeg læste videre på det lyder det som om det er skidt for nogle planter (vandpest) og godt for andre? Jeg har cabomba, vallisneria, vandpest, Limnophila sp og ...øh har glemt havd den sidste hedder. Skal også have nogle lave planter, mened ikke hvilke endnu. Og javamos.

Bruger #283792 — 17. februar 2012, 20:51

Jeg må blive dig svar skyldig hvilke planer der ikke bryder sig om easycarbo. Jeg ved dog at det ikke egner sig til hurtigt voksende planter i godt lys. Der slår det ikke til. Der virker kun ægte CO2.

lul1971 — 17. februar 2012, 21:23

Ved du om man kan monitorere med dråbetests når man bruger easycarbo, eller optræder co2 en i en form testen ikke reagerer på?
Mine cabomba vokser som død og djævel, så måske det er en dårlig ide.

Bruger #283792 — 17. februar 2012, 21:39

Easycarbo er et kemisk kulstof og diverse CO2 test virker ikke på det. De virker kun på ægte CO2.

lul1971 — 17. februar 2012, 21:59

[citat]Easycarbo er et kemisk kulstof og diverse CO2 test virker ikke på det. De virker kun på ægte CO2.[/citat]
det tænkte jeg nok. Tak Jørn.

Bruger #283792 — 17. februar 2012, 23:04

[citat][citat]Easycarbo er et kemisk kulstof og diverse CO2 test virker ikke på det. De virker kun på ægte CO2.[/citat]
det tænkte jeg nok. Tak Jørn. [/citat]

Prøv at kigge her på noget om gær CO2 :
http://akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/55-co2ogco2-opskrifter/220-den-helt-taette-diy-co2-flaske

og så her:

http://akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/55-co2ogco2-opskrifter/98-denbedstegaerblandingtildiyco2

Park — 18. februar 2012, 14:16

Kik, hvis du ikke skal have et planteakvarium i denne stil:

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.


Så ville jeg bare give tid + gødning og en kop dansk vand hver dag! Og drage mine erfaringer derud fra. Skulle du så få mod på at give dig i los med et lidt mere avanceret planteakvarium, så kan du investere i et rigtigt CO2 anlæg, mere målrettet gødningsskema m.m.

Men mit bedste råd vil være start i det små og drag erfaringer harfra, derfra kan man altid udbygge med et gær-anlæg f.eks., EI gødning, udbygning af lys m.m. 😛

lul1971 — 18. februar 2012, 15:47

Park, det ser sørme flot ud.

PowerbaitDK — 18. februar 2012, 16:27

NEJ NEJ NEJ man laver sku da ikke en video af så flot et akvarie og har man gud-døde-mig en taperulle eller noget der ligner til at ligge lige midt i det hele *blink**blink* DET ER EN OMMER ;(;(;(

Kiki — 18. februar 2012, 18:01

Meget mærkeligt. Havde skrevet et indlæg og trykket send. Kunne se det på ipad, skiftede så side og kom tilbage og det var væk.

Men forsøger da lige at gendanne det.

Jeg har ikke tænkt mig at kaste mig ud i co2 anlæg osv. I hvert fald ikke endnu. Mine planter vokser rigtig fint pt. Trænger snart til en trimning. Og jeg har en del planter, men det er et selskabsakvarie med pæne planter. Ikke et decideret planteakvarie. Men gider selvfølgelig heller ikke døde planter. De skal gerne vokse og forblive flotte.

Tror dog jeg vil forsøge mig med tilsætning af danskvand i en periode. Det er nemt, billigt og til gengængeligt. Så det kan da vist ikke skade at eksperiementere med.

Den flok af dværgsugemaller jeg satte i, i går. De er dælme effektive. Der er en markant forskel i algerne allerede i dag. Sværddragerne virker også til at græsse en del alger.

Park — 19. februar 2012, 00:14

[citat]NEJ NEJ NEJ man laver sku da ikke en video af så flot et akvarie og har man gud-døde-mig en taperulle eller noget der ligner til at ligge lige midt i det hele *blink**blink* DET ER EN OMMER ;(;(;([/citat]

Det er keramikringe med specielle mosser, der lige skal formeres og tilvænnes vandet 😛 Så bare rolig, det er ikke permanent!

PowerbaitDK — 19. februar 2012, 01:14

[citat][citat]NEJ NEJ NEJ man laver sku da ikke en video af så flot et akvarie og har man gud-døde-mig en taperulle eller noget der ligner til at ligge lige midt i det hele *blink**blink* DET ER EN OMMER ;(;(;([/citat]

Det er keramikringe med specielle mosser, der lige skal formeres og tilvænnes vandet 😛 Så bare rolig, det er ikke permanent![/citat]

Så er jeg straks mere rolig, men godt synes jeg bestemt ikke det ser ud sålænge de ligner en rulle tape 😉

Bruger #283792 — 20. februar 2012, 23:20

Læste lige at Valisnera er en af de planter der ikke bryder sig o Easycarbo. Så tror fanden da, at det aldrig er lykkedes for mig med Valisnera*skeptisk*

Kiki — 20. februar 2012, 23:31

Kan de så heller ikke lide co2?

Buschendorf — 20. februar 2012, 23:43

#39

Valisnera skal bare have lys så,groer den som bare pokker.

#40

Jo de kan skam fint lide co2, men ikke behov for co2 anlæg til denne plante, da det co2 som er naturligt i vandet er rigeligt til den.

Bare sørg for IKKEat have luftsten i akvariet, det driver co2 ud af vandet.

Pseudo — 21. februar 2012, 02:10

En af mine venner er smed og har et co2 svejseanlæg. Det låner jeg sommetider i weekenden og lader det køre på akvariet gennem en LUFTSTEN. Det virker fint, også på vallisneria 😛

Bruger #283792 — 21. februar 2012, 08:32

Der er forskel på CO2 og Easycarbo. EasyCarbo er ikke CO2, men er et flydende kemisk kulstofprodukt. Valisnera bryder sig ikke om denne form for kulstof desværre. Nu er valisnera jo ikke den eneste plante i et akvarie, og andre planter vil gerne have CO2 enten i form af ægte CO2 eller easyCarbo. Jeg har dog hørt at der er andre planter der ikke bryder sig om EasyCarbo.

#41 CO2 ødelægger også luftstenen.

Dutti — 21. februar 2012, 10:33

[citat]#39

Valisnera skal bare have lys så,groer den som bare pokker.

#40

Jo de kan skam fint lide co2, men ikke behov for co2 anlæg til denne plante, da det co2 som er naturligt i vandet er rigeligt til den.

Bare sørg for IKKEat have luftsten i akvariet, det driver co2 ud af vandet.[/citat]
Min valisneria ser ikke ud til at have fået nok CO2 fra vandet, da der begyndte at lægge sig et hvidt lag på bladene, som man kan se ovenfor fik jeg at vide, at det kan skyldes en spaltning af bikarbonat

Bruger #283792 — 21. februar 2012, 11:20

[citat][citat]Min valisneria ser ikke ud til at have fået nok CO2 fra vandet, da der begyndte at lægge sig et hvidt lag på bladene, som man kan se ovenfor fik jeg at vide, at det kan skyldes en spaltning af bikarbonat[/citat]

Du kommer nok til at opgive din Valisnera da den ikke bryder sig om Carbo og ellers danner kalk på bladene som du har set. Årsagen er, at det er en ægte vandplante. Mange andre planter er sumpplanter tilpasset tvunget vandliv.

Cryptocoryner er et godt valg. Du kandog godt opleve, at de smelter væk, men så kommer igen. USB akvariegødning har lige lavet et produkt, der forhindre det, men der findes hvis også et tetra produkt der har lidt af samme virkning. Når smelter væk, og det er ikke alle der gør det, så kommer de igen, da rødderne ikke visner.

Bruger #283792 — 21. februar 2012, 11:40

http://akvariegoedning.dk/index.php/forum/-Co2-og-G%C3%B8dning/14378-Easycarbo-og-negativ-respons-hos-visse-planter

Park — 21. februar 2012, 12:22

Skift 50% vand hver uge, så skulle de få rigeligt CO2 til at vokse 😉

Bruger #283792 — 21. februar 2012, 13:07

[citat]Skift 50% vand hver uge, så skulle de få rigeligt CO2 til at vokse 😉[/citat]

det har ikke virket her. Der har været skiftet vand op til 3 gange om ugen, for at være på forkant med nitrit i hendes 23 liters fluval edge, og det hjalp heller ikke mig i mit 54 liters. Mine valisnera slap simpelthen bundlaget efter at de havde smidt de store blade.

Pseudo — 21. februar 2012, 13:32

Nu er " luftsten" jo mange ting, jeg har nogle som bare er en porøs træklods, andre ar af lavasten o.s.v.😉

Bruger #283792 — 22. februar 2012, 07:08

[citat]Nu er " luftsten" jo mange ting, jeg har nogle som bare er en porøs træklods, andre ar af lavasten o.s.v.😉[/citat]

En luftsten til CO2 skal være meget meget finporet. Der skal der bruges en såkaldt difuser, som er en sammensat glass keramisk ting. Bruges der andet, så bliver boblerne for store og går til spilde, når de ikke optages af vandet, men sprænger i vandoverfladen. Og det er CO2 for dyrt til, når vi snakker om flaske CO2. Selv i en difuser sker der tab, men placerer man den under filterpumpen, så får CO2en lige en ekstra tur hen under vandoverfladen, og noget suges måske med ind i filterpumpen. Det rigtigste at bruge er en Reaktor, men så er vi ovre i nogen helt andre størrelse akvarier og pumper.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.