Eheim 1200xl (2080) db ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nimmer — 12. februar 2012, 22:06

Nogen der ved hvor meget db en 2080 er sat til at larme fra fabrikken ? har lige købt en sprit ny, monteret den i effektline kabinet og den brummer ca 40 db. målt med db volume på iphone. har så læst div tråde hvor nogle siger den ikk larmer og andre siger den larmer en del men kunne være lidt skægt at høre hvor mange db fabrikken siger den ska sige, og hva jeres 2080èr siger i db. om det meget eller lidt er jo en individuel sag alt efter hvor følsom man er.

mvh kim

Andress — 12. februar 2012, 22:20

Jeg har fundet en test hvor en fx5 og 2080 blev testet. Eheim var på 19db og fx5 på 43db målt fra 1m .

Bruger #642531 — 13. februar 2012, 20:10

jeg kan huske at alle de pumper jeg har haft, alle larmede mere de første dage de var sat til. derefter blev de mere rolige, nok fordi de slides til og nok fordi der kommer lidt skidt i rotoren hvilket åbenbart virker dæmpende på lyden. ydelsen aftager lidt når filteret stoppes til. og hvis pumpen renses inklusiv rotor kommer larmen tilbage. 🙂

nimmer — 13. februar 2012, 23:49

Hej med jer,tror efterhånden jeg har fundet frem til fejlen efter at ha gennemlæst utallige tråde er jeg kommet frem til u balance i rotoren som gør at den vibrere som en sindsyg og derfor brummer. må lige en tur tilbage til forhandleren i morgen så må vi se hva der sker. overvejer at demontere de grå hjørner / hjul for at få lidt mere fri højde i skabet, nogen der har prøvet det ?

mvh kim

madstoffer — 14. februar 2012, 15:58

http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1340976

JohnnyNr5 — 14. februar 2012, 18:41

Nogen officiel opgivelse af støjniveauet kender jeg ikke til (det burde sgu være obligatorisk når man betænker at vi har maskineriet stående i vore stuer;(), men har også hørt meget forskellige opfattelser af støjen fra den pumpe.

Selv har jeg kun oplevet én. Hvis ellers ikke hukommelsen vigter mig, står der en bag et af de store akvarier hos Prammann i Slagelse. Den forbløffede mig, meget. Vi har alle en god fornemmelse af den generelle baggrundsstøj i en dyehandel, i dette tilfælde af folk der taler sammen og støjen fra de andre akvarier. I det scenarie hørte jeg ganske tydeligt 2080'eren stå og brumme. I mit hjem, med low noise pc og det hele, ville det hurtigt ende med at lortet røg ud af vinduet. Føj for en larmekase ;(

Dog skal tilføjes at jeg for et stykke tid siden overværede en ven starte et JBL Cristalprofifilter op. Det larmede ikke ret meget i sig selv, men for dælen det kunne høres da det blev parkeret i hans Effect-line kabinet. Nu er hans kabinet langt fra det nyeste, men alligevel. Tjek lige at dit kabinet ikke står og forstærker de vibrationer der er en fast del af et spandfilters virke.

nimmer — 14. februar 2012, 20:48

Tror ikke rigtig det kabinettets skyld. Har før haft en 2028 stående og der synes jeg ikk det var noget problem. Har dog alligevel nu beklædt skabet med resonans plader på alle flader, lavet hullet til slanger lidt større, monteret lige lange slanger til sug, demonteret overskydende grå plast på spanden incl hjul,kontrolleret rotoren og lige netop den synes jeg var meget ubalanceret så nu den røget tilbage til forhandler. Glæder mig til at høre hva grossisten siger men er temlig sikker på det fejlen,man ku mærke store vibrationer i gulv og skab og det kommer jo tit når noget ikk er ballanceret rigtigt. Vender tilbage senere

Go aften
Kim

axis_mundi — 15. februar 2012, 03:38

Jeg har en 2080 og den er bestemt ikke lydløs. Jeg har bygget et lyddæmpet kabinet til den, ellers var den røget ud for længe siden. Jeg prøvede 2 andre rotorer dengang den var ny, men de var heller ikke i balance. Det er synd at Eheim er så sløsede med det på et ellers godt og ikke helt billigt filter.

Jesper Green — 15. februar 2012, 08:44

[citat]Jeg har en 2080 og den er bestemt ikke lydløs. [/citat]

Enig!
Har selv den samme pumpe og den "summer" en del.

nimmer — 20. februar 2012, 17:24

Hej Folkens så kom der en anden rotor på pumpen, Desværre ser det heller ikk ud til at ha hjulpet det store. Synes stadig der en hel del vibrationer i pumpe hovedet og en meget irriterende brummen/summen... 🙁

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.