250L Mbuna det evige spørgsmål om hvilke, og hvormange
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Hendriksen — 10. februar 2012, 11:12
Det startede med at jeg allernådigst fik lov til at få et 54 Liters selvskabsakvarie..... 🙂
Så var vi ude og kigge fisk, og kæresten synes at alle de lidt større fisk var sjovere/flottere, men dem kunne vi jo ikke putte ned i den lille balje.
Da vi så kom forbi Malawi sektionen gik hun helt op i limningen, DEM SKAL VI HAVE!
Så det er nu endt med at hun har overtalt sig selv til at vi skulle have det "store" på 250L 🙂
her 3 måneder senere har vi stadig det lille plus et 128L og nu et 250L 😛
Nå men til de dejlige Mbunaer det drejer sig om 🙂
Jeg gik jo og var glad over at skulle starte det her Mbuna akvarie, men som ret ny indenfor fiske hobbyen gik jeg igang med at læse en masse om de her flotte fisk.
Det er nu endt med at jeg er mere forvirret end da jeg startede.... 😉
Jeg har lært følgende indtil videre: (i grove træk)
Kun 1 af hver "hoved" art
Passe på der ikke er en altoverskyggende art i baljen
Masser af gemmesteder
Nu kommer det mere indviklede synes jeg.
Hvordan man holder dem.
Flokke eller par/trioer
flere hanner og hunner af hver art, eller kun 1 han af hver art med hunner.
Er der noget der er mest rigtigt, eller er det bare en smagssag?
Eller kommer det an på arter, og størrelsen af Akvariet?
Eller en blanding af det hele? 🙂
Jeg hælder umiddelbart mest til at have små flokke, men hvis det er dømt til at gå galt fra starten, ja så må jeg jo rette ind, da det jo skal være på fiskenes præmisser.
Jeg har kigget arter igennem, og har efterhånden latinske navne ud af ørerne, og knuder på tungen.
har indtil videre kigget på at have følgende arter i baljen:
Labidochromis caeruleus golden spec
Pseudotropheus demasoni
plus en 3. art, som ikke er bestemt endnu (forslag?, Noget andet end gul og blå 🙂 )
De 2 skulle efter hvad jeg har læst være ret gode begynder fisk, og så er de jo pæne.
Modtager meget gerne gode råd og vejledning, da jeg ikke vil mishandle de flotte fisk.
Jeg er pt. nået så langt som at have sat en baggrund i, skyllet sand og sten, og fået vand i.
Nu står det bare og kører, og venter på at vandet bliver klart igen, og der kommer gang i filteret.
Har forresten en Eheim 2028 spandfilter sat til, som skulle være helt ok, for den størrelse akvarie?
Der skal nok også et powerhead i, da de jo elsker strøm, men hvilken størrelse, kiggede på et 3000L sidst jeg var i akvarie biksen, men det virkede bare for vildt, men jeg er jo ret ny endnu 🙂
Det var lidt rodet, men håber det giver lidt mening. jeg er jo ikke den eneste nybegynder her kan jeg læse, men nu besluttede jeg at spørge selv 🙂
Hilsen Hendriksen
kmsfg — 10. februar 2012, 13:15
Mvh Kenneth
verup — 10. februar 2012, 21:14
et tredje forslag kunne være en af tropheus'erne der er flere af dem med lidt rødt i
Hendriksen — 11. februar 2012, 23:27
tror også mest jeg er til flokke, men hvis jeg så regner med 8 stk i hver flok, vil 3 så være at presse for mange ind?
Ja grunden til de golden var også at de var fredelige, synes jeg også jeg havde læst at demasoni var.
Og så ville jeg jo gerne have nogen hvor både hunner og hanner var flotte, og demasoni ligner lidt hinanden uanset køn har jeg googlet mig frem til 🙂
Havde i starten sat mig for salousi'er, men der er hunnen jo også gul(ligner jo ikke helt, men i forstår hvad jeg mener), ligesom Labidochromis caeruleus golden spec, og læste så at demasoni'er han/hun var stort set ens, og også næsten lignede salousi'er (Sort med blå striber istedet for blå med sorte striber), så var man ikke i tvivl om hvem der var hvad, og havde ikke så mange "ens" fisk.
Men hvis Demasoni'er er for aggresive, og en dårlig begynder fisk, så vil jeg hellere finde nogle andre, der måske er en bedre begynder fisk, og som nemmere kan omgås andre Mbuna'er.
mht. til den 3. art, så er den kmsfg foreslår da i samme art som golden er den ikke, og derfor uegnet?
Jeg vil lige kigge nærmere på de tropheus'er du foreslår verup 🙂
Mvh Martin
Hendriksen — 11. februar 2012, 23:31
Bare lige for at høre andres mening.
Har samlet 2750L i timen, med det spandfilter jeg har ved siden af.
KimJ — 12. februar 2012, 07:49
Jeg er generelt enig med #3, men mener at Tropheus har brug for et større akvarium.
Hvis man sætter Tropheus ned i akvariet, er det jo heller ikke længere et Malawi akvarium, hvis den slags betyder noget ( bortset fra det med akv. størrelse, passer fiskene fint sammen m.h.t. plejekrav).
Der er ikke noget specielt vanskeligt ved P. demasoni. Der er ganske rigtigt ret aggressive, men hvis man holder et passende antal, går det som regel godt, og en mere underholdende og smuk lille fisk, skal man lede længe efter!
Dit pumpevalg er meget fint. Faktisk er det lettere overkill, men fiskene vil sikkert synes om det, og du har den overkapacitet, der gør at det ikke er kritisk om du udnytter pumpen helt optimalt ved placeringen.
verup — 12. februar 2012, 22:28
det var nu tropheus fra malawi jeg mente, de fås, men er dog ikke vildt udbredt og nemme at få fat i, og de ville have godt af et lidt større akvarie sikkert men lige det bedte jeg kunne komme på hvis der skulle være lidt rødt i.
Prøv endelig demansonien det var en af mine første malawier og hold da op hvor er den livlig og underholdende, men køb gerne 10 stk. minimum 8.... et andet bud til 3. art kunne være en afra red top... men har jo visse lighedder med demansonien
Med hensyn til antal vil jeg ikke anbefale at komme over 20 stk. i , men nok også smag og behag, kunne være fordelt således:
10stk. demansoni
3 stk golden
5-7 stk 3. art
KimJ — 12. februar 2012, 22:47
Du mener muligvis Tropheops, men de har også brug for et større akvarium.
verup — 12. februar 2012, 22:52
kmsfg — 13. februar 2012, 00:19
Mvh Kenneth
Hendriksen — 13. februar 2012, 01:01
Så var det ikke helt mig der ikke kunne finde nogen artikler om malawi Tropheues, kunne kun finde artikler om de kunne gå sammen med malawier 🙂
Jamen så vil jeg holde mig til goldens, og demasoni ihvertfald, for de er da sindsygt flotte 🙂
Ja jeg har også kigget på ret mange til en 3. art, og de fleste vil gerne have lidt mere end 250 at ryste finerne på 🙂
Har set nogle billeder af dem der kaldes "yellow tails", er det korrekt at de hedder "Pseudotropheus sp. ´Acei´" ? og ville de evt. kunne gå med demasoni, de er jo fra samme art hvis min begrænsede mbuna viden er korrekt 🙂
Tal for svarende indtil videre, det ser bedre og bedre ud mht. at både få et flot, men også mbuna venligt akvarium op at køre 🙂
kmsfg — 13. februar 2012, 01:11
Jeg viser dig dig lige en video fra
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
Mvh Kenneth
Hendriksen — 13. februar 2012, 09:55
Gad vide hvor meget de skal have for malawi søen, så er man da ude over det problem 🙂
De helt hvide der er i den video, hvad er det for nogle, og ville de kunne nøjes med 250 Liter?
Synes ikke rigtigt jeg kan finde nogle røde, ud over nogle de kaldte for "red zebra" der ellers også ville være flotte til de gule og blå, men de kan jo sikkert heller ikke være i et 250 Liters 🙂
Hendriksen — 16. februar 2012, 11:41
Står i forvejen kun og leger den lille kemiker med PH, og Nitrit værdier, men ville det være en god ide at teste for amoniak også, eller er det overkill?
Man kan jo købe sig fattig i test ting til sådan en balje 🙂
/Hendriksen
Hendriksen — 19. februar 2012, 23:02
Er ikke lige den store akvarie/fiske fotograf, men ser det ikke ud til at de vil få det godt i den balje?
Dreyer — 20. februar 2012, 00:27
Fine billeder..
Jeg har ca. samme situation som dig, med et 250L i stuen, hvor der skal vælges godt ud, og Flot ud...
Så her er mit input..
2 stk golden, 1 han og en hun. (hunnen fisker du op af akvariet og ned i 128L når du ikke gider flere unger eller hun bliver jaget..)
2 stk maingano 1 han 1 hun.(-----||-----)
2 hun Estherea (ell. han/hun i rød variant)
3-4 Acei (køn?)
2 stk Hara 1 han 1 hun.(-----||-----)
Derudover et par snegle, de sorte med brune striber,(ved ikke hvad de hedder) og 2 ancistrus maller.
Og så selvfølgelig i et hmf filter indbygget i din baggrund..😀
Jeg har rigtig god erfaring med nogle planter til at forhindre for høje NH3 niveauer...!
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.