Spørgsmål om frostfoder? (røde myggelarver)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Laine — 7. februar 2012, 20:47

Jeg har fået en masse frosne myggelarver i sådan nogle små firkanter. Hvor længe skal sådan en firkant tø op før de må gives til fiskene? Skal larverne skylles først? Hvor tit må de få myggelarverne? Der er jo rigtig mange i sådan en firkant. Jeg har et selskabs akvarie på 114 l.

zooman — 7. februar 2012, 20:49

du kan bare smide det direkte i akvarie og giv dem det engang imellem sådan et par gange om ugen
men dog ville cyclops og artemia og hvid myggelarver og dafnier være meget bedre end røde myggelaver;)

Laine — 7. februar 2012, 20:51

Jamen er der ikke noget med at fiskene kan få mund-svamp af frossen foder? Og hvorfor er myggelarverne ikke så gode som det andet? 🙂

kirkebjerg12 — 7. februar 2012, 20:52

Du smider dem bare i baljen, forhåbentlig skal de nok smelte når de kommer i vandet ellers er dit vand for koldt 😀


Skal ikke skylles eller noget.

Jeg gør det jeg skærer et hjørne af en enkel firkant, når de skal have. Mht. hvor tit, aner jeg ikke. Giver mine et par gange om ugen. Bruger dem til at varier deres kost.

zooman — 7. februar 2012, 20:57

nej de kan sagtens godt tåle at spise af frost klump
det blir tøet hurtigt op i varme vand
har aldrig haft problemer med at smide frost klump direkte hos fiskene
jeg kan ikke lige huske hvorfor at røde myggelarve ikke er så godt for fiskene
der har bare været en del rygter om det
så har glemt det men jeg giver mine fiskene alligevel lidt af de røde myggelaver
samt med alt andre frostfoder osse
men de andre frost foder jeg nævnte er langt bedre
eks cyclops giver fiskene bedre farver
artemia får fiskene til at vokse godt op
det var bare nogle eks 😉

Laine — 7. februar 2012, 21:01

Tak for jeres svar:) men er sådan en firkant ikke alt for meget? Kan de ikke forspise sig? Eller stopper de når de ikke er sultne mere?

zooman — 7. februar 2012, 21:04

det kommer an på hvor mange fisk du har der du kan altid prøve dig frem eks
start med at give en halv klump så kan du se hvor hurtigt de spiser det op
hvis det er væk i løbet af en min så kan du sagtens give dem en helt klump 😉

KasperK/Lolland — 7. februar 2012, 21:12

Hvis der kun er 5 fisk i akvariet er en halv klump mere end for meget! Der skal ikke fodres mere end fiskene kan spise på 5 minutter!

Bruger #593897 — 7. februar 2012, 21:25

I div. akvariebøger (som fx Alt om akvarier) anbefales det at optø frotfoder først. Grunden er, at det ellers kan give maveproblemer. Og at der er mange, der er sluppet heldigt afsted med at bruge foderet frosset, er jo ikke ensbetydende med, at det også er den bedste måde at give det på. Det anbefales også at skylle bla. røde myggelarver i et net inden brug, og det er fordi det vand, som de er indfrosset i, kan være kraftigt forurenet. Ulempen ved røde myggelarver er i øvrigt, at de kan give allergiske reaktioner hos både fisk og mennesker.

Casper T. — 7. februar 2012, 21:35

Jeg bruger et finmasket fiskenet (de hvide net). Så smider jeg en klods i og stikker den under rindende vand. På den måde tager det 1 min. at tø sådan en klods op. Så er man helt sikker på, at de ikke får sygdom eller lignende pga. frost.

Jeg fodrer mine fisk hver dag, med frost foder. Jeg skifter mellem røde og hvide myggelarver og artemia.

Guldhammer9 — 7. februar 2012, 22:38

Jeg tøer mine op (en firkant) inden jeg smider den i baljen, for så kan jeg sprede dem ud over et længere stykke, da jeg syntes dette giver bedre mulighed for at alle mine fisk kan få noget, uden alt for meget ballede.

Jeg bruger en hel firkant, men jeg har også en masse fisk der elsker at spise dem. De får dog kun røde myggelarver en max 2 gange om ugen som sublimang. Ellers flage foder.

malawi-maker — 8. februar 2012, 04:38

#9
det var i gamle dage, problemet eksisterer ikke længere;)

Bruger #593897 — 8. februar 2012, 10:06

#12: Hvilket problem var i gamle dage og eksisterer ikke længere? - Kan fiskenes maver pludselig bedre tåle det kolde/frosne foder? Er fisk og akvarister holdt op med at få allergiske reaktionener overfor transportproteinerne i hæmaglobinen i de røde myggelarver? Er de snaskede damme, som man kultiverer røde myggelarver og tubifex i, blevet mindre forurenede? Er en bog som Alt om akvarier fra 2010, så gammel at den er uddateret? Eller hvad er det præcis du mener?

Roland — 8. februar 2012, 10:08

Jeg tøer dem altid først, men det er fordi de så spreder sig over et større område, så alle kan få. Hvis jeg fodrer med frosne, risikerer jeg, at de som er lidt langsomme på foderet ikke får noget.
Og, så er det absolut ikke noget " det var i gamle dage, problemet eksisterer ikke længere ". Der er folk som er meget allergiske af røde myg !
Men hvis du opretholder en normal hygiejne omkring dem, skulle der ikke være noget problem. Vaske hænder og lign. efter at du har rørt ved dem.
Og, hvis du tøer dem op, så prøv at huske det. Har set folk som kommer dem i er kop, ovenpå lampen. For hurtig optøning. Og så glemmer dem. Når de så opdager den nu næsten kogte "suppe", så fodrer de med dem. Ikke noget, at anbefale.
Jeg bruger røde myg næsten hver dag, og har ikke nogen problemer.
Mvh. Roland Dreinø

malawi-maker — 8. februar 2012, 11:13

#13
citat: "det er fordi det vand, som de er indfrosset i, kan være kraftigt forurene"
Så længe du holder dig til de gode mærker som feks Ruto, så er det ikke et problem.

Ja der er folk som er allergiske, helt korrekt!, fik ikke præciseret mit første indlæg da jeg vist ikke var helt vågen lidt i 5:)

KasperK/Lolland — 8. februar 2012, 11:39

Det er jo lidt hypotetisk, hvorvidt man kan/må fodre med frossent foder eller ej. Jeg kar konsekvent gjort det i over 20 år uden problemer af nogen art og har tænkt mig at fortsætte med det.
At der så er de, der ikke kunne forestille sig andet, end at optø deres foder har jeg det lige så fint med.
Det er deres holdning, ligesom jeg har min og jeg kunne ikke drømme om, at gøre det mindste for at ændre deres fodervaner. Jeg forventer så samtidig, at de vil yde den samme service over for mig!

Problemet er, at der formentlig ikke er een, der kan påvise klokkeklare resultater fra undersøgelser om, hvor vidt det skulle være skadeligt at fodre med frossent foder eller ej.

Der er derfor fare for, at det bliver diskussioner på holdninger og det fører som regel hverken facts eller fred og fordragelighed med sig!

catfish — 8. februar 2012, 12:08

Røde myggelarver er larver af dansemyg.

Larverne lever ofte i "forurenet" eller meget belastet vand. De lever i slamlag på bunden. Den røde farve er pga. hæmoglobin, hvilket de har rigtigt meget af for at fange den meget begrænsede mængde ilt der er i deres naturlige miljø.

Dette betyder desværre, at røde myggelarver som en hovedbestanddel i kosten i følge mange kan være et problem, pga. risikoen for ophobning af tungmetaller og miljøfremmede stoffer. Det er dog ikke noget jeg har kunnet finde dokumentation for, men hvis man læser om dansemyggelarver og deres levevis, så giver det trods alt en hvis mening. Desuden er de på vandløbsbiologernes skala en indikator for balastning/forurening og findes oftest kun hvor der er meget lav biodiversitet.

Jeg ved ikke præcist hvor de røde myg man køber i butikkerne kommer fra, men jeg har hørt at en del fanges i støbte køle- og afvandingskanaler i østeuropa. Det er dog igen ikke noget jeg kan finde dokumentation for. Nogen der ved yderligere om det?

Jeg mener røde myggelarver er rigtigt gode for mange fisk, og jeg bruger dem selv i stor stil, men jeg supplerer altid med rigeligt andet frostfoder også, så som netop dafnier, cyclops, sorte myggelarver, artemia osv.

Mvh Allan

Bruger #593897 — 8. februar 2012, 13:27

#15+16: Ruto anbefaler selv på deres hjemmeside at man optør og skyller deres foder inden brug: "It is recommended to thaw this food in a sieve and then rince it with water before feeding it to your fishes.
http://www.ruto.nl/ruto-english/images/stories/feedingguide.pdf
Men det er selvfølgelig helt op til folk selv, om de vil følge akvarielitteraturens og producenternes egne anbefalinger eller ej.

Bruger #844477 — 8. februar 2012, 14:02

Jeg tør dem altid op i noget vand og fodre mine fisk med en engangs sprøjte, og jeg bruger 2 hele pakker hver gang jeg fodre med frost foder hvilket sker 2-3 gange om ugen..

Casper T. — 10. februar 2012, 17:27

Jeg tør det op, fordi jeg fodrer i små akvarier med det (Fluval Edge og 54L). I starten smed jeg bare den frosne blok i, men jeg synes at vandet hurtigt blev "beskidt", af det restvand der er i sådan en blok. Det er klart at man ikke har dette problem i størrer akvarier. Det andet argument, er det samme som #14. Der er ikke så meget kamp, om at komme til maden, når det spreder sig.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.