Nybegynder spørgsmål og hjælp til identifikation af nogle arter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Anders_Charlotte — 2. februar 2012, 20:23

Hej Akvarie S brugere.

Vi er et par som lige har fået vores første akvarie sammen; 1 stk Biorb Flow 15L i Sort som vi er super glade for.

Vi har på nuværende tidspunkt
4x Røde Koral Platy, De 4 musketerer
1x Kamp Hun, Elina
1x Gul sugemalle, Gumle.

Til biorb akvariet hører der biosten med som er det grove bundlag der i pt, som skulle hjælpe med den ?biologiske filtrering? , og vi har planer om at ligge et sandlag i i nærmeste fremtid - er det ligegyldigt hvilket sand?

Ydermere kunne vi godt tænke os at kende arten på den gule suge malle, grundet den utrolige sjove personligehed og aktivitet når vi er hjemme (kan ses nederst til højre på vores akvarie side: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/akvarier/show/?ID=7853 ) Er det en Gyrinocheilus aymonieri?

Ris og Ros modtages gerne 🙂

Mvh
Charlotte & Anders.

ekaxe — 2. februar 2012, 22:21

Velkommen til siden. Lidt grov bundlag er faktisk bedst, fint sand rådner det nemmere i, og så er der iøvrigt ikke plads til flere fisk i det akvarie, overvej et større feks er der mange steder tilbud på 54l startakvarie, med alt tilbehør, det lille kan så bruges hvis en platty skal have unger*blink*

schlytter — 3. februar 2012, 07:48

Velkommen til akavrie hobbyen 🙂

Først vil jeg sige det samme som #2, 15liter kan ikke rumme flere fisk end den bestand i har nu, og med 4 platy'er så kommer der snart flere til 😉

Mht. bundlaget, så undgå at bruge FOR fint sand, da det kan "pakke" og det vil også ryge igennem bundfilterets riller..
Hvis i vil have noget sand som kan bruges sammen med bundfilter, kan jeg anbefale "ovntørret kvartsand" fra harald nyborg..
Sælges dog vist kun i 20kg sække (eller er det 25kg), det koster 50,-

Den gule malle er meget sværd at se på billedet, men ligner en Gyrinocheilus aymonieri ja.. Den bliver desværre ALT for stor til 15liter, og er utrolig aktiv, og kræver meget svømmeplads 🙂

Anders_Charlotte — 4. februar 2012, 20:10

Mange tak for jeres svar 🙂

Forstår godt hvad i mener med der ikke skal flere fisk i - det er præcis denne mængde vi gerne ville have, så nu skal der bare et passende bundlag i, men vi er nok også kommet frem til det skal være noget grus lign, altså lidt grovere.
Også flere planter som de kan gemme sig i.

Hvornår / hvordan kan man se om mallen er blevet "for stor" vil den vise nogle tegn på stress o.lign. (Heldigvis har hele familien akvarie, så den kan sagtens komme videre når tiden kommer dertil)

Noget forslag til et specifikt bundlag?
Evt. nogle fif i vil give nybegyndere med på vejen?

Mvh
Charlotte & Anders

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.