Grumset vand - hvor længe?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kiki — 26. januar 2012, 16:44
Nu har det stået siden søndag og det vliver ved med at være grumset. Er det normalt?
Akvarie facts:
200 l
Flodgrus, tror jeg bundlaget hedder. Men i hvert fald små afrundede sten i naturfarver.
Spandpumpe 1000 l/h
Der er ogsået par store sten og en trærod i pt.en fiberglas baggrund
Og de der akvariestarts kemikalier
Varmelegme, planter og fisk er der ikke noget af endnu.
gibson — 26. januar 2012, 16:46
bfl — 26. januar 2012, 16:52
Kiki — 26. januar 2012, 16:54
I pumpen er der en sort og enhvid svamp, aktivt kul og bio keramiske rør, eller hvad de nu hedder (sådan nogle små hvide rør). Og de samlede den for mig i butikken, så detergjort rigtigt.
bfl — 26. januar 2012, 16:58
Kiki — 26. januar 2012, 17:01
Kan det være at det ikke falder til bunds, fordi gennemstrømningen er så kraftig? Altså vandet er jo i konstant bevægelse.
Filter vat? Er det det samme som de der svampe, der ligger over kul og rør i kurvene?
bfl — 26. januar 2012, 17:09
Kiki — 26. januar 2012, 17:27
Men tror jeg har fundet fejlen. Min store sten med en masse fordybninger osv., havde samlet en masse støv. Så nu har den været oppe og blive skyllet. Og der kom rigtig meget snavs af den. Tror jeg måske glemte at skylle den inden den røg i.
Så mon ikke det hjælper lidt på det hele, nu der ikke ligger et kæmpe lag snavs i dens mange kroge, huller og overflader.
Og adr tror varmelegmet skal i, i morgen sådan noget 19 grader varmt vand er en kold fornøjelse at rode rundt i.
Der er to forskellige slags filter svamp/vat i. Den ene meget finere end den anden. Så tror det er ok. Men nu giver jeg det lige en dag eller 2 uden snasket sten. Og ellers må jeg prøve noget nyt.
Willed — 26. januar 2012, 18:47
Jeg startede et akvarie op for en måned siden og det blev ved med at være grumset indtil jeg skiftede 50% tre dage i træk, så blev det flot at se på og har ikke været grumset siden... 😉
Kiki — 26. januar 2012, 23:22
Men der var faktisk rigtig meget snavs i den sten. Så giver det lige en chance.
Kiki — 1. februar 2012, 17:18
Eller skal jeg lige få butikken til at lave en vandtest inden jeg køber fisk?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.