Kraftig afkalkning med hvad ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
AllanE — 17. januar 2012, 13:43
Jeg har købt et par brugte akvarier, der trænger til kraftig afkalkning...
Alm afkalkningsmiddeler tar da lidt af det....men absolut ikke nok...Kan jeg bruge syrer og gerne hvilke ?
Mener at jeg engang brugte citronsyre for mange år siden...men kan ikke huske om den eloxerede aluramme kan tåle syre ?
Nogen med erfaringer de kan dele ud af
Mvh
Allan.
brib — 17. januar 2012, 13:47
Lad det sidde et døgn og skyl af - Gentag evt. processen hvis det er særligt slemt .
Akvariebiksen — 17. januar 2012, 13:50
Lau — 17. januar 2012, 14:01
Husk handsker og pas på med syren, husk at skylle godt af.
ABCDK — 17. januar 2012, 14:26
http://www.cleantrading.dk/webbutik/Item/9
AllanE — 17. januar 2012, 15:15
Og jeg går ud fra at posterne er sikre på at eloxeringen kan ta de skrappe midler ik...
Må igang med projektet...
aastrup — 17. januar 2012, 15:30
schlytter — 17. januar 2012, 15:51
Jeg har prøvet med både saltsyre og eddikesyre i 1:10, lagt ned i et kæmpe kar i 24timer.. det tager kun overflade kalken desværre..
Så jeg er sq lige med på en lytter hér.. fpr vil nødigt igang med div. skraberedskaber på alurammerne 🙁
brib — 17. januar 2012, 16:29
Lad det sidde et døgn og skyl af - Gentag evt. processen hvis det er særligt slemt .
[/citat]
Det er ren 32% Eddikesyre jeg anbefaler her - Eloxeringen tager ikke skade .
Når aluen er afkalket kan man med held væde en klud med scilikonespray ( samme som man bruger til gummilister til biler ) Det fjerner skjolderne hvor kalken har siddet .
Den sidste finish er midlet på billedet
schlytter — 17. januar 2012, 16:33
Så tager det dælme lang tid, og mange ruller lokumspapir 😛
Og ligefrem at fylde en stor beholder med ren 32% eddikesyre, det er måske lige at overdrive 😛
Lau — 17. januar 2012, 16:39
Jeg har prøvet med både saltsyre og eddikesyre i 1:10, lagt ned i et kæmpe kar i 24timer.. det tager kun overflade kalken desværre..
Så jeg er sq lige med på en lytter hér.. fpr vil nødigt igang med div. skraberedskaber på alurammerne 🙁[/citat]
Mine lignede også noget der var løgn, lod dem ligge i syrebadet i et døgn eller mere og tog dem så op og alt kalken var ikke væk, men resten kunne tages med en grydesvamp under rindende vand, men skal nok gøres lige efter at de er hevet ud af syren.
brib — 17. januar 2012, 16:42
Så tager det dælme lang tid, og mange ruller lokumspapir 😛
Og ligefrem at fylde en stor beholder med ren 32% eddikesyre, det er måske lige at overdrive 😛[/citat]
Tålmodighed er en dyd :-) - Det er nok derfor jeg holder mig fra projekter der minder om Mønsted Kalkgruber
Men jeg kan godt "følge" dig - Det er ikke den nemmeste opgave du har kastet dig ud i .
Mit sidste projekt var et 250.l der skulle laves om til et skildpade-paradis , med skydelåger -varmehylde osv . Det tog mig 10 dage on/off . Men det blev da færdigt , og jeg var egentlig lidt stolt af mit projekt.
Man skal nok gøre op med sig selv hvor meget man orker - nogle ting er lette og kræver ikke så megen rengørring , og andre er bare en "sen død" :-)
AllanE — 17. januar 2012, 16:49
Så det er osse noget af en omgang...😎
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.