Akut!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Syfongse — 9. januar 2012, 12:45
udover at den sårede han nogle gange flyder lidt opad, som om den er udmattet, eller placerer sig under et blad så den ikke flyder helt op, så svømmer og spiser den tilsyneladende ubesværet. Da jeg kom hjem lå den dog oppe i toppen af akvariet, måske fordi den anden han ikke jagter den derop..
her er lige et billede:
TinneG — 9. januar 2012, 14:05
jg — 9. januar 2012, 14:37
Jesper Green — 9. januar 2012, 16:22
Fisk?
Størrelse?
Filter?
Hvor længe har det kørt?
Hvor tit skiftes der vand? og hvor meget?
Fodring? hvor meget og hvor tit? og hvad?
Alder på slørhaler?
Flyden til overfladen kan været forstoppelse eller en parasit af en slags.
Er de nogensinde blevet behandlet for "flukes" ?
http://www.goldfishconnection.com/articles/details.php?articleId=167&parentId=10
Syfongse — 9. januar 2012, 18:39
Vil også lige sige at fisken nu faktisk ser ud til at svømme normalt og den bliver ikke jagtet af den anden mere. Fik godt nok et lille panikanfald da jeg kom hjem og så det, så skyndte mig at skrive herinde, men måske er det alligevel knap så akut.
jeg skifter vand hver uge, ca. 25% (efter anbefaling fra fiskeentusiast) og renser hver gang pumpens filter for snask. Så der skulle ikke være problemer med vandet. De går sammen med nogle Hvid skybjerg og en lille sugemalle og det har de altid gjort uden problemer.
Nå ja, og fodrer med flagefoder og piller til mallen, men dem spiser slørhalerne selvfølgelig også. Og så bruger jeg aquasafe hver gang jeg giver frisk vand.
Jeg undrer mig over at det kun er i den ene side at gællerne er blottede.. Er det et kendt fænomen at de kan skifte "lag" uden på gællerne? For der er ikke tegn på angreb eller lignende, kanten er jo fin og glat... ?
Er mere rolig nu hvor jeg ser at fisken svømmer og spiser fint og ikke virker stresset.
Syfongse — 9. januar 2012, 18:46
http://www.goldfishconnection.com/articles/details.php?articleId=167&parentId=10[/citat]
De viser ikke rigtig nogen af de nævnte symptomer.
de er kun blevet behandlet for "ic", en enkelt gang, men da var det sugemallen der havde symptomerne.
Denne behandling de snakker om på den hjemmeside; hvad hedder midlet på dansk? For hvis de ikke kan tage skade af en årlig behandling, så skal de da have det!
Jesper Green — 9. januar 2012, 20:54
http://www.ebay.com/sch/?_kw=prazipro&_clu=2&_fcid=57&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1
Som Rick fra goldfish connection skriver, så har han aldrig set guldfisk UDEN flukes.
Og anbefaler derfor at alle nye fisk behandles.
Her er en af de mest brugte fremgangsmåder:
Day 1 -- remove carbon, perform water change with vacuuming, and add Prazi to tank
Day 2 -- add Prazi
Day 3 -- do nothing
Day 4 -- do nothing
Day 5 -- do nothing
Day 6 -- add Prazi
Day 7 -- add Prazi
Day 8 -- normal partial water change with vacuuming
Day 14 - normal partial water change, then add prazi
Day 21 - normal partial water change, then add prazi
Day 28 - normal partial water change, then add prazi
Day 35 - normal partial water change, add carbon, treatment is complete
Syfongse — 9. januar 2012, 21:30
Tusind tak, jeg endte jo med at forebygge en masse andre problemer der kunne opstå i fremtiden. 🙂
Som opfølgning på den oprindelige problemstilling, så var min panik nok overdrevet; fisken har det godt og svømmer fint og som den plejer.. jo mere jeg tænker over det, jo mere er det som om at den altid har set sådan ud.. de tvar nok fordi den var oppe i toppen af akvariet at jeg flippede lidt ud. Jeg må lære at styre mig.. men holder øje med den lidt endnu og giver dem Prazi-kuren.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.