Vedligeholdelse af hjemmelavet CO2.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

drengen1987 — 9. januar 2012, 09:54

Hej. Igang med at indstallere et lille 1,5 L hjemmelavet CO" anlæg til mit 450L akvarie.

Ved godt det er et lille anlæg til et stort akvarie, men jeg tror på at lidt er bedre end ingen ting.

Kan ikke lade være med at tænke på hvor ofte der skal tilsættes sukker til blandingen, og hvor ofte skal der skiftes gær på blandingen?

Jeg har smidt en slange fra min luftpunpe i flasken, for at skabe bevægelse i blandingen, herfra bliver det så smidt over i en anden flaske, for at kunne filtrere lidt gærrester fra, og så videre i akvariet.

Har valgt en løsning med konstant luft til blandingen, for at lave en forbrænding i gærcellerne med ild, som ikke skaber alkohol og derved ikke slår cellerne ihjel.

pasex — 9. januar 2012, 12:10

det har bestemt ingen god virkning i sådan et stort akvarium.

blandingen skal stå helt stille og roligt og skal på ingen måde gennemluftes for at hvirvle op i denne.

du skal regne med at tilsætte sukker/vand hvis du genbruger gærblandingen ca hver 20 dag.

du kan i pricippet bruge gæret hver gang hvis du kan udskille sikkeret så grung gær blandingen bliver på bunden.

hvirvler du blandingen rundt kan du ikke skille gær blandingen ud når du skal tilsætte sukker/ vand. og derv3ed bliver du nødt til at starte en ny blanding op hver gang, så vil der gå 2 dage hvor der ikke tilsættes co2 og din ballance kommer endnu mere i skred.

dog igen vil du ikke ha effekt af et DIY anlæg på så stor en tank...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.