Snegle kur?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
pete4442 — 1. januar 2012, 15:48
Jeg har et 19 uden andre fisk end to små ancistrus maller, planen er at der skal blå tiger rejer i, da akvariet er designet til dem..
Men der er kommer snegle i akvariet sammen med de planter der kom i, så jeg har købt noget snegle dræber, som skal i med dråber.
Men på pakken står der at man skal putte de dråber i der passer til akvariet også vente 4 timer også lave et 30% vandskift.
Men så kommer spørgsmålet, der står også på pakken at man skal fjerne de døde snegle, men hvorfor skal man det? Er det fordi at man ikke må have sneglehusene i akvarierne? Fordi seglene er så små jeg ikke kan tage dem med hånden..
På forhånd tak!:-)
anja44 — 1. januar 2012, 16:27
Ben-p — 1. januar 2012, 18:27
kasp7552 — 1. januar 2012, 19:19
Dahl1 — 1. januar 2012, 19:54
http://akvariedyr.dk/AnentomeHelena.html
Jeg har brugt det mange gange, og de får lige så stille ryddet dine snegle.
pete4442 — 1. januar 2012, 21:01
Men der er ikke andre fisk i akvariet end de to små maller, så jeg regner med at flytte dem over i et yngle akvarie jeg har, også behandle med det snegle dræber jeg har, også lave vandskift hver 3 dag de næste 3 uger, da de først skal i om 3 uger, og evt bruge noget vand forberedning? Eller tror i det er helt hen i vejret? :-)
pete4442 — 1. januar 2012, 21:02
brib — 1. januar 2012, 21:06
Men der er ikke andre fisk i akvariet end de to små maller, så jeg regner med at flytte dem over i et yngle akvarie jeg har, også behandle med det snegle dræber jeg har, også lave vandskift hver 3 dag de næste 3 uger, da de først skal i om 3 uger, og evt bruge noget vand forberedning? Eller tror i det er helt hen i vejret? :-)[/citat]
Smid nogle flere helenaer i , og drop kemien
A-H er det mest effektive og skånsomme, du skal bare have nogle flere af dem .
Vi lagde ud med ca. 20 A-H og på meget kort tid havde de gnasket flere tusinde mini-malaj snegle.
tramper — 1. januar 2012, 21:07
pete4442 — 1. januar 2012, 21:09
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.