Discus og scalar

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #316958 — 26. december 2011, 15:25

Hej jeg kunne godt tænkke mig af vide om Discus og Scalar kan gå sammen, mit akvarium er på 102L og jeg har en stor scalar i den som med en masser slørhaller som jeg ikke vil have mere, jeg kunne også tænk mig nogen mollyer eller gubyer sammen med dem kan det lad sig gør.

JohnnyNr5 — 26. december 2011, 15:49

Du kan hverken ha' discus eller scalare i så lille et akvarium. Du skal på den anden side af 250L, hvis du vil ha' nogle få af hver slags. Mindstemål på et akvarie til scalare alene er 250L (200L til Discus), bare så du ved det. 102L er slet slet ikke nok til selv en scalare, eller discus for den sags skyld. Læs artsbeskrivelserne her:

Discus: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10958

Scalare: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=13498

Jeg vil på det kraftigste anbefale dig enten at finde et nyt hjem til din scalare (der forøvrigt ikke bør gå alene, scalarer er flokdyr), eller at få købt et større akvarium og nogle flere scalarer så den du har kan trives.

Mht spørgsmålet: Der er lidt forskellige meninger om hvorvidt scalare og discus fungerer sammen, men i mine øjne kan man godt pakke dem ned i samme akvarium. Man skal blot huske at tage hensyn til at scalarerne kan risikere at skræmme discus lidt, især ifm fodring. Det klares, igen i mine øjne, nu forholdvist let ved at sørge for ordentlig beplantning og godt med rødder, og så at smide foder ned et par steder på samme tid. Det er min erfaring med at holde de to sammen. Jeg ved at der findes mennesker med en anden holdning derude, så du kan risikere at høre det modsatte.. Så er du advaret.

JohnnyNr5 — 26. december 2011, 15:58

Hvs, PS: Jeg så lige i din profil at du har en yderst "interessant" kombination af fisk. Vedkommende du har købt akvariet af, ved absolut nul om fisk ser det ud til.

Koi hører slet ikke til i et stueakvarium (undtaget måske om vinteren), og guldfisk og slørhaler bli'r dels alt for store til det lille akvarium, dels skal de gå ved en noget lavere temperatur end en scalare.

Min bedste anbefaling er: Skaf dig af med de fik du har. De passer slet ikke sammen, og passer ikke til akvariet de går i.

Beklager den kedelige nyhed, men det er jo det vi er her for. At hjælpe folk der er kommet på afveje ift hvad der fungerer altså. Forslag til hvad du kan smide i et 102L's vil du kunne få i massevis herinde, del ved selv at søge i debatten, dels ved evt selv at oprette en tråd og spørge.

Der ud over: Velkommen til sitet. Du er kommet lidt skævt fra start på vores dejlige hobby, men hvis du er villig til at lytte til gode råd fra os der har noget erfaring, skal du nok komme op og køre 🙂

Bruger #316958 — 26. december 2011, 22:35

tak for svaret johnny jeg triller forbi en fiske handler og få dem byttet, jeg ka også bedre lige mindre fisk så må jeg start med dem til jeg få mere plads til et større akvarium,

JohnnyNr5 — 27. december 2011, 01:04

No worries Ibrahim. Det er bla.a. derfor vi er her 🙂

Lige en bette advarsel: Der findes en del seriøse dyrehandlere derude, men der findes bestemt også skruppelløse idioter der sælger slørhaler i bowler og andet der minder om dyremishandling. Stol derfor ikke umiddelbart på hvad dyrehandleren anbefaler dig. Det mest sikre du kan gøre er at få navnene på de fisk han/hun anbefaler dig, og så tjekke op på hvad de stiller af krav. Du kan enten spørge folk herinde, eller slå dem op i artsbeskrivelserne her på sitet, og google dem.

Bare et godt råd så du ikke ender i samme situation en gang til:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.