Nybegynder.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #840418 — 25. december 2011, 21:45
Jeg er helt nybegynder indenfor det her med fisk!
Er der noget jeg skal/bør vide?
Har lige for en time siden fyldt sten og vand i, stenene blev vasket inden.
Pumpen er fuld igang, og vandet er lidt grumset, som jeg kan se andre også har skrevet omkring her. :-)
Jeg har ingen planter i (endnu), da jeg ikke er så meget til det, men syntes bare det skal være enkelt.
Håber i har nogle gode fifs derude :-)
Bruger #840418 — 25. december 2011, 21:46
kasp7552 — 25. december 2011, 21:54
Bruger #840418 — 25. december 2011, 21:57
Jeg ber om nogle ideer til planter og fisk, om der er noget man skal/bør vide fordi jeg intet ved!
Så det er jo netop nu jeg har behov for en tråd 😀
kgkj — 25. december 2011, 21:59
Bruger #840418 — 25. december 2011, 22:03
scn — 25. december 2011, 22:07
Hvilke fisk vil du gerne have i dit akvarie?
Bruger #840418 — 25. december 2011, 22:14
Også tænker jeg hvor længe der går før vandet bliver klart, uden alt grumsen, og hvornår man kan tage og putte fisk i? 🙂
Bruger #840418 — 25. december 2011, 22:14
Også tænker jeg hvor længe der går før vandet bliver klart, uden alt grumsen, og hvornår man kan tage og putte fisk i? 🙂
musashi — 25. december 2011, 22:17
Mht til at lade det stå en måned, så handler det om den kemiske balance i akvariet. Kort fortalt skal dit filtet/pumpe startes ordenligt op så det kan filtrere både mekanisk og kemisk. De bakteriekulturer som skal være med til at skabe balance i akvriet er der jo ikke nu. Der skulle være noget kickstart akvarie kemi som kan købes.... Har aldrig selv brugt det. Tålmod er en dyd når et nyt akvariesiden skal op og stå.
Jeg mener ivrigt at have set nogle fine artikler her på siden om opstart af akvarier samt fine tips til nybegyndere, men som sagt fortæl os lidt mere om hvad du har tankerne
Musashi
kgkj — 25. december 2011, 22:17
johnnysen — 25. december 2011, 22:19
Det kan jo være alt fra små skildpadder over frøer, til gubbier og meget andet.
Mit råd til dig skal være at du skal tage dig god tid, find en fisk der passer i størrelse til dig akvarie, og find som nogen der passer i temperament, vandtemperatur og foder krav til.
Hvis du beslutter dig for at købe planter er det en god ide at kigge på det skilt der er med, som fortæller blandt andet hvad lys krav der er til denne plante, få evt nogen supplerende informationer der hvor du køber dem.
Find dig en akvariehandler som du har på fornemmelsen rent faktisk ved noget om det han sælger, og ikke bare siger ja til alt for at sælge dig noget.
Held og lykke med den nye hobby
VH johnny
nicolai og joachim — 25. december 2011, 22:19
Men grumset falder til ro efter nogle dage max, fisk kunne være nogle mindre ciclider, hvis du ikke ønsker planter, ellers er det bare at kigge og finde det du ønsker som kan passe i dit akvarie.
Casper86 — 25. december 2011, 22:21
det er nok også tidspunket på året der gør det. *santa*
Din pumpe skal være så højt oppe af den laver uro i over fladen og det skulle være med til at ilte vandet så dine fisk ikke dør af ilt mangel. men du skal ikke sætte den så højt at din pumpe ikke kan suge vand. men det giver sig selv
Du skal vente en måned ca før de første fisk skal i. du må ikke fylde for mange fisk i på en gang da de så har nemmer ved at blive smittet af hinanden. så et godt tal er nok fra 3-6 stk første gang og så vent en uge eller 2 før næste hold som igen er på de her 6 stk fisk
Planter er en god ting de skaffer et godt miljø og skjul til dine fisk og er med til at ilte vandet samt bruger det mange af de næringsstoffer der er i vandet så du ikke får problemer med alger altså en lille alge vækst i akvariet. i dit akvarie er det nok 15+ planter (min mening)
Valg af fisk er jo alt efter hvad du syndes om. jeg har selv endlers guppy og Ancistrus maller i mit akvarie og nogle rcs rejer i min balje. det er "nemme" fisk som sådan.
gode fisk at starte med er nok guppy, molly, platy, Ancistrus malle.
men hver sin smag
du kan altid se i Artsbeskrivelser her på siden for at se hvad fiskne skal have af miljø
kasp7552 — 25. december 2011, 22:25
men til fiskenes tid. ville jeg nok foreslå: små neon, molly og så måske lidt rejer i bunden.. eller bare have slørhaler! 😀
held og lykke:D
Bruger #840418 — 25. december 2011, 22:26
Jamen som sagt ved jeg ikke så meget omkring fiskeracer, men havde tænkt mig en masse fisk i forskellige sjove farver. Min plan var også og gå rundt og kigge lidt, men hvis man nu kunne finde nogle der havde en race i en sjov farve de havde været glad for, så ville det jo være en stor hjælp!
Og jo, har da tænkt på planter men er mest til en helt enkelt akvarie, så det ville nok bare være en enkelt plante, som ikke skulle være for stor!
Endnu engang MANGE tak for jeres svar!
kasp7552 — 25. december 2011, 22:28
khmer1 — 26. december 2011, 05:14
Planlaegning er en rigtig god ting, og det goer man foerst ikke bagefter.
Smaa Neon fisk hvad er det ????
Neon fisk i et nyopstartet akvarium er i mine oejne helt forkert.
Den egner sig kun til akvarier der er koert ind.
Mollyer er en brakvands fisk = lidt salt i vandet.
Det vil neon og de fleste rejer ikke syndes om.
Naar i klager jeres noed her paa siden over daarlige raadgivning i forretningerne.
Saa taenk paa alle de daarlige raad man faar her paa AS.
Platy, guppy, snegle og rejer ville vaere der hvor jeg ville starte, hvis det med farverne og mange forskellige arter
er maalet.
Fiskerne — 26. december 2011, 05:29
Både RCS rejer og guppy er rigtig nemme at finde hos private til næsten ingen penge 🙂
Men gør dig selv en tjeneste at læse opstartsguider og artsbeskrivelser igennem inden du køber noget. Gå evt i akvariebutikker for at hente inspiration, men vent med at købe til du har læst artsbeskrivelserne igennem.
Held og lykke med projektet 🙂
Fembakker — 26. december 2011, 07:26
Martin´s mormor — 26. december 2011, 10:26
Søg også på google, læs, læs og læs - så er du godt rustet når du skal til at sætte fisk i, og så er det også nemmere at stille specifikke spørgsmål herinde.
Vi er stadige "nye" i denne fiske verden, og har stadig meget at lære.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.