160l akvarie hvilken sammensætning af fisk??
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
tjalfe32 — 18. december 2011, 19:53
Men er lidt i tvivl. Jeg vil godt beholde de fisk jeg har nu som er:
Platyer ca 20 styks
2 dværgsugemaller.
Vil godt ha nogle flere maller men hvad med pansermaller?? Der er jo mange forskellige slags
blizzie — 18. december 2011, 20:36
Men hvis du har plads og råd så hvorfor ikke gå lidt op i størrelse 🙂 Giver jo også mulighed for lidt større fisk på sigt?
Jeg har selv haft almindelige corydas aneus (http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10825) som nok er den selskabsfisk jeg har holdt mest af at kigge på. Generelt er pansermaller meget livlige og spændende synes jeg næste gang bliver det panda (http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11189)
Mht platyer skal de nok ikke sættes sammen med nogle alt for rolige fisk eller fisk med sårbare haler..
Mvh Lars
NDR — 18. december 2011, 20:40
Hugo — 18. december 2011, 20:44
blizzie — 18. december 2011, 20:50
tjalfe32 — 18. december 2011, 20:56
Men jeg holder løbende øje med dba, gul og gratis og hvor jeg ellers lige kigger.
Ved på et tidspunkt at der blir for mange platyer til mit 54l og vil da også gerne ha nogle flere legekammerater til sugemallerne.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.